آمار اشتغال همدان در ترازوی مسئولان

به گزارش راه ساری، آیدا شاکر- همدان ـ خبرنگار :یکی از اساسی ترین معضلاتی که این روزها بسیاری از افراد با آن مواجهند مشکل بیکاری به خصوص برای جوانان و همچنین فارغ التحصیلان دانشگاه هاست.

آمار اشتغال همدان در ترازوی مسئولان

بیکاری دغدغه ای است که نه تنها سبب بروز مسائل مالی بلکه باعث از هم پاشیدن بسیاری از خانواده ها می گردد. در سال های اخیر بروز مسائل مالی و تحریم مستقیما در آمار اشتغال کشور تاثیر گذاشته است. بسیاری شغل خود را از دست داده اند یا کسب وکارشان کساد شده است. استان همدان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است، اگرچه مطابق آماری که سازمان آمار ایران در انتهای فصل بهار امسال منتشر کرد، استان همدان رتبه نخست اشتغال زایی را در کشور کسب نموده و دارای کمترین نرخ بیکاری (1/6 درصد) بین استان های کشور بوده است.

انتشار این آمار سبب شد افراد بسیاری از جمله نماینده مردم همدان در مجلس در برابر آن موضع بگیرند و آن را با تعداد زیاد بیکاران استان همدان در تناقض بدانند. برای بسیاری سوال مطرح شده است که به راستی اگر استان همدان به رتبه نخست اشتغال زایی در بهار امسال نائل شده است، پس چرا همچنان بسیاری از جوانان این استان روز خود را در آرزو و کوشش برای یافتن کار از این سو به آن سو و از این شرکت به شرکتی دیگر می گذرانند و بسیاری از آنان شب هنگام دست خالی به خانه بازمی گردند؟ مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان معتقد است این آمار، رتبه همدان را در مقایسه با استان های دیگر نشان می دهد و به معنای ریشه کنی بیکاری در استان نیست.

  • اعتمادسازی مسئولان

یکی از افرادی که به دنبال انتشار خبر مبنی بر رتبه نخست اشتغال زایی استان همدان به این آمار معترض شد امیر خجسته، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، بود. وی طی مصاحبه هایی با اشاره به تعداد زیاد بیکاران همدان آمار اشتغال کشور را که سازمان آمار منتشر نموده است قابل اتکا ندانست و گفت این آمار باید موشکافی و تبیین گردد.

به منظور آگاهی از دلایل خجسته در ارائه این سخنان از وی پرسیدیم چرا آمار اشتغالی را که سازمان آمار ایران منتشر نموده است قابل اتکا نمی داند که پاسخ داد: برای بسیاری از افرادی که ما با آنها در ارتباط هستیم این آمار سوال برانگیز است. مردم از ما می پرسند علت این آمارها چیست و چگونه به دست آمده است و ما نمی دانیم باید چه جوابی به مردم بدهیم. بنابراین از مسئولان مربوطه خصوصا در اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی خواهش می کنم که با برگزاری نشست هایی با مردم، صداوسیما و سایر مسئولان با تبیین این آمار و روشن کردن این موضوع که این آمار چگونه به دست آمده است، در مورد مستند بودن این آمار اعتمادسازی نمایند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: در این باره با مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان نیز صحبت نموده ام و از وی خواسته ام با ارائه مستندات و روشن سازی این آمار ابهام را در این زمینه برطرف کند. مثلا تعداد بیمه شدگان مقطعی و دائمی را ارائه نمایند تا این آمار تبیین گردد. خجسته ادامه داد: بسیاری از ما در مورد چگونگی این آمار می پرسند و ما نمی دانیم چه جوابی به مردم بدهیم. باید تبیین گردد تعریفی که از اشتغال و اشتغال زایی مد نظر است چیست و بر چه اساس این آمار به دست آمده است. همچنین مصداق های اشتغال زایی در استان چیست و در کجاست.

  • امید به بخش گردشگری

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری از آینده روشن استان همدان در گردشگری و اشتغال در این بخش گفت: من اطمینان زیادی به توانایی استان همدان در بخش گردشگری دارم و معتقدم اشتغال خوبی در آینده ای نزدیک در این بخش فراهم خواهد شد. اکنون نیز اشتغال زیادی در این زمینه فراهم شده است که شاید چندان در آمارها و اطلاعات مطرح نگردد مثلا بنا بر اطلاعاتی که به من داده شده در جورقان طی یک شب 250 میلیون تومان خانه به مسافران و گردشگران اجاره داده شده است. این امر نشان می دهد که گردشگری در همدان رونق گرفته است و رونق گردشگری در حقیقت به معنی اشتغال زایی است.

وی اضافه نمود: مردم به اشتغال و درآمدی پایدار احتیاج دارند. بهترین راه نیز در این خصوص رونق صنعت گردشگری است که سبب فراهم شدن اشتغال و درآمدهای پایدار می گردد وگرنه شغل های فصلی و کشاورزی که در ماه هایی از سال رونق دارند و در ماه های سرد بدون رونق هستند چندان مناسب نیست. خجسته با ابراز خشنودی از فراهم سازی زیرساخت های مناسب در همدان برای جذب گردشگر توضیح داد: هر گردشگری که به استان وارد گردد حدود 8 شغل ایجاد می گردد.

اکنون خوشبختانه زیرساخت های مناسب برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در همدان فراهم است و برنامه هایی نظیر اجلاس گردشگری و پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی سبب شناخته شدن صندلی همدان در جهان شده است. از آنجایی که در حال حاضر استان های شمال ایران با اشباع ظرفیت گردشگر خصوصا در تعطیلات همراه هستند بهترین استان مقصد گردشگری با فاصله کم از پایتخت و آب وهوای مناسب همدان است. این موضوع در آینده سبب اشتغال پایدار نیز خواهد شد.

  • آمار رسمی است

اگرچه تعلق رتبه نخست کمترین نرخ بیکاری به همدان پرسش های بسیاری را برانگیخت، مصطفی قربان فر، مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان، این آمار را با توجه به این که از تنها مرجع رسمی آمار کشور ارائه شده است، پذیرفتنی دانست و به خبرنگاران گفت: مرکز آمار ایران که تنها مرجع رسمی آمار در کشور است، آمار اشتغال زایی استان را ارائه داده است. افرادی که با آن مخالفت می نمایند باید بگویند براساس شاخص ها و آمار چه مرجعی آن را رد می نمایند.

وی شرح داد: مرکز آمار ایران به صورت کاملا مستقل از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، هر سال در ماه های میانی فصل های مختلف سال سرشماری را از منازل و واحدهای تولیدی در هر استان انجام می دهد. این مرکز با استفاده از فرمول ها و شیوه هایی، آمار اشتغال هر استان را به دست می آورد و این آمار را در اختیار عموم قرار می دهد. با توجه به این نکته که فصل بهار و تابستان در استان همدان کشاورزی و ساخت وساز رونق بیشتری دارد، اشتغال زایی نیز بیشتر می گردد.

همدان در فصل بهار امسال رتبه نخست اشتغال زایی را در کشور کسب کرد. از آنجایی که طی این 2 فصل یعنی بهار و تابستان آمار بیکاری بسیار کم می گردد، میانگین سالانه بیکاری در مجموع کاهش می یابد به طوری که میانگین بیکاری استان همدان طی سال گذشته 3/8 درصد برآورد شد و در بهار امسال نیز آمار بیکاری استان 1/6 درصد برآورد شده است. براساس اعلام مرکز آمار ایران یافته ها و نتایج طرح آمارگیری نیروی کار استان های کشور نشان می دهد نرخ مشارکت مالی این استان در بهار 98 با افزایش 3/1 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل (8/42) به 1/44 درصد رسیده است.

  • مقایسه با سایر استان ها

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان اظهار کرد: نرخ 1/6 درصد بیکاری در فصل بهار همدان به معنی 50 هزار و 228 نفر بیکار در این فصل است که همین تعداد افراد هم میزان کمی نیستند. اگر در مورد رتبه نخست صحبت به میان می آید در مقایسه با سایراستان های کشور است و به معنی ریشه کن شدن بیکاری در استان نیست، چراکه همان طور که اشاره شد براساس همین آمار 50 هزار و 228 نفر در استان همدان در فصل بهار امسال بیکار بوده اند و این رقم بزرگی است.

قربان فر اضافه نمود: آماری که مرکز آمار ایران در مورد اشتغال زایی استان ها ارائه می دهد کاملا مستقل از اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. در این زمینه حتی با این اداره هماهنگی نیز نمی گردد و ما حتی از آمارگیرنده ها نیز اطلاعی نداریم و نمی دانیم چه افرادی هستند و آمار اخیر را نیز همچون سایر افراد در سایت مرکز آمار مشاهده نموده ایم. به هر حال براساس این آمار ما حدود 50 هزار نفر بیکار در استان داریم که اگر حتی بخشی از این تعداد برای یافتن کار به نمایندگان مجلس مراجعه نمایند، ممکن است این تصور برای نماینده پیش بیاید که آمار بیکاران بیشتر از میزانی است که برآیند شده است گرچه در حقیقت این طور نیست.

  • رواج صنایع خرد

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان علت کسب رتبه نخست اشتغال زایی را در استان چند صنعتی بودن این استان و رواج صنایع خرد متعدد دانست و گفت: علاوه بر رونق کشاورزی و ساخت وساز، استان همدان از مزیت رواج صنایع کوچک متعدد بهره مند است مثلا صنعت مبل و منبت ملایر و تویسرکان، سفال لالجین، ترشی و مربای شهرستان بهار فعالیت گسترده ای دارند و توانسته اند افراد بسیار زیادی را به کار مشغول نمایند.

اگرچه استان هایی نظیر اصفهان صنعتی محسوب می شوند و صنایع بزرگ در آنها رواج دارد، اما در حقیقت صنایع کوچک و خانگی مانند آنچه در همدان رواج دارد می تواند تعداد افراد بیشتری را به کار مشغول کند. در صنایع کوچک، شمار بسیاری از بانوان نیز مشغول به کارند در حالی که آمار اشتغال زنان در استان هایی که صنایع بزرگ در آنجا رواج دارد، کمتر است. به گفته مصطفی قربان فر، حدود 12 تا 13 درصد آمار بیکاران استان به فارغ التحصیلان دانشگاهی اختصاص دارد، زیرا به علت سطح بالای علمی و مدرک تحصیلی خود خواستار شغل های بهتری هستند و به همین دلیل بیکار می مانند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4223

به "آمار اشتغال همدان در ترازوی مسئولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار اشتغال همدان در ترازوی مسئولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید