آمریکا به ناتوانی برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعتراف کرد

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، مدعی شده که واشنگتن حمل ونقل نفتکش های ایرانی را زیر نظر خواهد داشت.

آمریکا به ناتوانی برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعتراف کرد

نماینده ویژه آمریکا که در جلسه ای با خبرنگاران مصاحبه می کرد، همچنین در ارتباط با اجلاس ضدایرانی لهستان که چند ماه پیش برگزار گردید، اعلام نمود که نتیجه برگزاری این نشست، تشکیل هفت کارگروه بوده که به زودی در سطح دستیاران وزیر خارجه دیدار خواهند کرد.

برایان هوک همچنین با ابراز نگرانی از نزدیک شدن به زمان برطرف تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران، خواهان اقدام برای جلوگیری از برطرف این تحریم ها شد و گفت: مهم است جامعه بین المللی درک کند که توافق هسته ای ایران از سال آینده رو به انقضا می رود.

نماینده ویژه آمریکا درباره استفاده واشنگتن از بند موسوم به مکانیسم ماشه در برجام برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران، اذعان داشت که واشنگتن قادر به استفاده از این بند نیست.

به گفته برایان هوک، آمریکا دیگر داخل برجام نیست و طرف هایی که هنوز داخل توافق هستند باید تصمیم خودشان را بگیرند که می خواهند از مکانیسم حل اختلاف استفاده نمایند یا خیر، اگرچه که ایران در حال نقض توافق هسته ای است.

نماینده آمریکا که سخنانش را یک روز پس از سالگرد کودتای آمریکایی 28 مرداد ایراد می کرد، همچنین نقش واشنگتن را در این کودتا رد کرد و مدعی شد: مصدق توسط سیا عزل نشد. او توسط نهادهای مذهبی، رهبران سیاسی و ارتش از قدرت عزل شد.

به ادعای این مقام آمریکایی، سازمان جاسوسی سیا برای کودتای اول فراخوانده شد که بازنده شد و بعد از آن دیگر سیا دخالتی در تحولات 28 مرداد 1332 در ایران نداشت.

برایان هوک در سخنان خود همچنین خواهان مجبور کردن ایران به سیاست منع غنی سازی شد و گفت: ایران برای داشتن برنامه صلح آمیز نیازی به غنی سازی ندارد.

ظریف در واکنش به ادعای هوک درباره کودتای28مرداد به وی توصیه کرد که یا از عمد تاریخ را تحریف نکند و یا آرشیو امنیت ملی آمریکا را مطالعه کند.

وزیر امور خارجه ایران با انتشار لینکی از اسناد منتشر شده در موسسه آرشیو امنیت ملی آمریکا ادامه داد: این را برای آنهایی می گذارم که یا از تاریخ دخالت های آمریکا در کودتای 1953 علیه دولت منتخب مردمی ایران اطلاعی ندارند یا از عمد به تحریف آن می پردازند.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4656

به "آمریکا به ناتوانی برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعتراف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا به ناتوانی برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعتراف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید