اختصاص 17 هزار میلیارد تومان برای گازرسانی به روستاهای کشور

به گزارش راه ساری، وزیر نفت از اختصاص 17 هزار میلیارد تومان برای گازرسانی به روستاها در این دولت اطلاع داد و بیان نمود: یکی از ویژگی های این گازرسانی ها این بوده که همه پیمانکاران اجرای پروژه های مربوطه ایرانی بوده اند.

اختصاص 17 هزار میلیارد تومان برای گازرسانی به روستاهای کشور

به گزارش خبرنگاران، بیژن نامدار زنگنه، عصر امروز یکم بهمن ماه، در مراسم افتتاح گازرسانی به شهرستان های جیرفت، نرماشیر، فهرج و گازرسانی به 78 روستا و شهرک صنعتی جنوب استان کرمان که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار گردید، طی ارتباط به وسیله ویدئو کنفرانس اظهار کرد: اعتبار هزینه شده برای پروژه گازرسانی به شهرهای جیرفت، نرماشیر، فهرج و گاز رسانی به 78 روستا و شهرک صنعتی جنوب استان کرمان، حدود 400 میلیارد تومان بوده که این اقدام زیربنای بزرگی برای توسعه جنوب استان کرمان است.

وی از اختصاص 17 هزار میلیارد تومان برای برای گازرسانی به روستاها در این دولت اطلاع داد و اعلام کرد: در سال های فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم حرکت بزرگی برای گازرسانی روستایی و شهری صورت گرفته است و یکی از ویژگی های این گازرسانی ها در این موضوع بوده که همه پیمانکاران اجرای این پروژه ها ایرانی بوده اند.

وزیر نفت با اشاره به میزان برخورداری کشور از نعمت گاز اعلام کرد: 80 درصد جمعیت روستایی و بیش از 98 درصد جمعیت شهری کشور هم اکنون از نعمت گاز طبیعی بهره مندند که می تواند در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی به این موضوع بالید که این موضوع رکورد بی نظیری در دنیا است.

وی به دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه نفتی اشاره و تاکید نمود: در دولت یازدهم و دوازدهم، معادل 14 فاز استاندارد پارس جنوبی عملیاتی شده است و برداشت گاز از این میدان مشترک، از 280 میلیون مترمکعب در سال 91 به رقم کنونی حدود 600 میلیون مترمکعب در روز رسیده که این به معنای پیشی دریافت از کشور قطر است.

زنگنه گفت: متوسط مصرف گاز در 10 ماهه گذشته امسال، 840 میلیون مترمکعب بوده است که بیش از 35 درصد نسبت به سال 91 افزایش یافته است.

وی در انتها با اشاره به میزان برخورداری مردم استان کرمان از گاز عنوان نمود: در استان کرمان هنوز 50 درصد جمعیت روستایی استان کرمان از نعمت گاز رسانی برخوردار نیستند که باید در این راستا اقدام جدی تری انجام دهیم.

به گزارش خبرنگاران، خط انتقال گاز کهنوج - جیرفت، وظیفه گازرسانی به سه شهرستان و 78 روستا، 2 شهرک صنعتی و یک صندلی عرضه گاز طبیعی فشرده (CNG) در جنوب استان کرمان را به عهده خواهد داشت. شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، مجری اصلی این خط لوله 20 اینچی است که از نیروگاه کهنوج شروع و تا جیرفت به طول تقریبی 71 کیلومتر ادامه دارد. هم چنین این خط لوله با ظرفیت انتقال 7 میلیون مترمکعب گاز و با فشار یک هزار و 400 پوند بر اینچ مربع (PSI) طراحی شده است.

اجرای این خط لوله بر اساس پیمان PC به مبلغ 78 میلیارد و 840 میلیون تومان از خردادماه 1396 شروع شد که با اتمام آن، افزون بر گازرسانی صنعتی، شهرستان های جیرفت، فهرج و نرماشیر در استان کرمان از نعمت گاز بهره مند می شوند.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1127

به "اختصاص 17 هزار میلیارد تومان برای گازرسانی به روستاهای کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 17 هزار میلیارد تومان برای گازرسانی به روستاهای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید