ارتباط فشار خون بالا و اختلالات خواب

به گزارش راه ساری، نتایج یک پژوهش نشان می دهد در مجموع کیفیت خواب و فشار خون بالا به شدت تحت تاثیر سبک زندگی است و افراد مبتلا به فشار خون بالا احتمالا اختلالات خواب دارند.

ارتباط فشار خون بالا و اختلالات خواب

به گزارش خبرنگاران، خواب یک فرآیند مهم فیزیولوژیک است که اثرات عمیقی بر سلامت روحی و جسمی افراد می گذارد. اختلال خواب شرایطی است که منجر به تغییر در نحوه خواب می گردد. یک اختلال خواب می تواند بر سلامت، ایمنی و کیفیت زندگی تاثیر بگذارد. کمبود خواب می تواند بر توانایی شما در رانندگی ایمن و افزایش سایر مسائل سلامتی نظیر فشار خون تاثیر بگذارد. محققان در پژوهشی با عنوان ارتباط بین کیفیت زندگی و اختلالات خواب در بیماران مبتلا به فشار خون این موضوع را آنالیز نموده اند.

در این پژوهش که توسط مجتبی آروین، کارشناس ارشد مشاوره دانشگاه آزاد قوچان، هادی رسولی، کارشناس ارشد مدیریت آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد، روح الله عاشوری، دانشجوی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه فردوسی مشهد و زیبا صفرزاده، کارشناس ارشد دانشگاه آزاد شیراز اجرا شده، آمده است: در بیماران دارای فشار خون بالا، شیوع اختلالات خواب بالاتر از آن است که در بین جمعیت عمومی یافت می گردد. کیفیت خواب و فشار خون بالا به شدت تحت تاثیر سبک زندگی است و افراد مبتلا به فشار خون بالا احتمالا اختلالات خواب دارند.

بر اساس آن چه در این مقاله آمده است، روش این پژوهش توصیفی - تحلیلی آنالیز کیفیت زندگی بیماران مبتلا به فشار خون اساسی است. جامعه آماری این پژوهش، شامل تمامی بیماران مبتلا به فشار خون ساکن شهر مشهد بوده است. به منظور انجام پژوهش، تعداد 125 نفر بیمار مبتلا به فشار خون اساسی، مراجعه کننده به کلینیک های تخصصی و مطب های پزشکان متخصص در این زمینه با روش نمونه گیری غیر تصادفی و در دسترس انتخاب شدند.

شرکت کنندگان به وسیله ابزار سنجش تحقیق شامل پرسشنامه کیفیت خواب پترزبورگ و پرسشنامه کیفیت زندگی 36 سوالی ارزیابی شدند. سپس ارتباط داده ها با استفاده از همبستگی پیرسون مورد آزمون نهاده شد.

در این مقاله بیان شده است: در این پژوهش 80 نفر زن و 45 نفر مرد با دامنه سنی 35 تا 65 سال شرکت نموده که از میان آن ها تعداد 19 نفر دارای مدرک ابتدایی، 29 نفر دارای سیکل، 72 نفر دارای مدرک دیپلم و پنج نفر دارای مدرک کارشناسی بودند.

نویسندگان این مقاله می گویند: یافته های این تحقیق نشان داد فشار خون بالا در افراد مبتلا در حیطه های جسمانی، روانی، محیطی و اجتماعی به طور کلی باعث کاهش و نزول کیفیت زندگی می گردد. مردان کیفیت خواب پایین تری نسبت به زنان داشتند. همچنین افراد متاهل به دلیل داشتن مسئولیت بیشتر در زندگی، بیشتر از سایرین به اختلال خواب مبتلا هستند.

در بخش دیگری از این پژوهش آمده است: می توان نتیجه گرفت که شرایط مالی تاثیر به سزایی در سطح کیفیت خواب افراد مبتلا به فشار خون دارد، به طوری که هر چه شاخص رفاه در زندگی آن ها بیشتر باشد، کیفیت خواب بالاتری دارند. با توجه به یافته های پژوهش شرایط مالی و اجتماعی تاثیر بیشتری بر میزان کیفیت خواب افراد مبتلا به فشار خون داشتند.

این مقاله در اولین ویژه نامه شصت ودومین سال مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد منتشر شده است.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9822

به "ارتباط فشار خون بالا و اختلالات خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط فشار خون بالا و اختلالات خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید