ارتقای صندلی میراث فرهنگی مهمترین هدف نامگذاری روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی

به گزارش راه ساری، 29 فروردین ماه (برابر با 18 آوریل) از سوی شورای جهانی بناها و محوطه های تاریخی (ایکوموس- ICOMOS)، روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی نام گذاری شده است (مشخص چنین روزی تحت این عنوان در بیست و دومین مجمع عمومی این شورا در سال 1982 به تصویب رسیده است).

ارتقای صندلی میراث فرهنگی مهمترین هدف نامگذاری روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی

هدف از گرامی داشت چنین روزی، ارتقای صندلی میراث فرهنگی و فرصتی است برای اطلاع رسانی در مورد تنوع، آسیب پذیر بودن، نیازها، الزامات و مزایای حفاظت از بناها. هر ساله شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی موضوعی را برای دوستداران و مخاطبین این روز خاص و هدفمند نمودن فعالیت های یک ساله این شورا در نظر می گیرد. موضوع سال 2019 میلادی، مناظر روستایی معین شده و مقرر است همایشی با همین موضوع در اکتبر امسال در کشور مغرب- مراکش، برگزار گردد.

برای گرامی داشت چنین روزی از کمیته های ملی، کمیته های علمی وابسته به این شورا و دیگر سازمان های علاقه مند به مشارکت در آن دعوت شده تا مسائل مربوط به مناظر روستایی و چالش های آن، نظیر حفاظت از آنها و نحوه ارتباط مناظر روستایی با توسعه پایدار را به بحث و آنالیز بگذارند.

بنا به گفته متخصصین امر، مناظر روستایی از جمله ثروت های بی همتای میراث فرهنگی کشورها محسوب می گردد که می بایست نسبت به حفاظت و برقراری ارتباط با جوامع آن، توجه بیشتری گردد. از این روی، این روز فرصت مناسبی را فراهم می آورد تا نسبت به موضوعات مربوط به آن به بحث و گفتگوی بیشتر پرداخته گردد.

مناظر روستایی چیست؟

در پاسخ به چیستی مناظر روستایی، می توان به اصول ناظر بر مناظر روستایی به مثابه میراث، در ایکوموس اشاره نمود که در مجمع عمومی 2017 این شورا به تصویب رسیده است. بر اساس اصل یاد شده، در تعریف مناظر روستایی چنین آمده است: مناطق خاکی و آبی ناشی از تعامل انسان - طبیعت برای فراوری غذا و دیگر منابع طبیعی تجدید پذیر، نظیر کشاورزی، دامداری و چوپانی، ماهیگیری و آبزی پروری، جنگل داری، جمع آوری گیاهان وحشی، شکار و استحصال منابع دیگری همچون نمک. مناظر روستایی منابعی چند منظوره اند.

در عین حال، همه مناطق روستایی از ابعاد فرهنگی برخوردارند که از سوی مردم و جوامع به آنها نسبت داده شده است: یعنی همه مناطق روستایی منظر به شمار می روند. مناظر روستایی انباشت فزاینده ای از میراث ملموس و ناملموس بشری به حساب می آیند که دائماً در حال سازگاری یافتن با وضعیت محیطی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مالی اند. مناظر روستایی از جمله شایع ترین نوع از مناظر فرهنگی به شمار می آیند.

مناظر روستایی در طی قرن ها و حتی هزاره ها، تعادل میان فعالیت های انسانی و محیطی را حفظ نموده اند. فعالیت-های بی شمار روزانه، در بعضی موارد به تحولی آرام انجامیده و در موارد دیگر به دلیل ایجاد تغییرات در روش های فراوری، پیشرفت های فناوری یا تغییرات مالی و سیاسی به تحولات چشم گیری منجر شده است. میراث کنونی، شواهدی از دوره های گوناگون به شمار می آید که شامل مجموعه ای غنی و پیچیده از میراث ملموس، ناملموس و ماندگار است که در آن تغییر، تحول و تکامل بطور پیوسته تا زمانی که منظر روستایی زنده باشد، ادامه می یابد.

نقش جوامع در حفاظت از مناظر روستایی

در مقایسه با ضریب رشد جمعیت شهری که در سال 2017 رقم جهانی 82/54 % را به خود اختصاص داده، جمعیت روستایی از درصد رشد کمتری برخوردار بوده، ولی کماکان به رشد خود ادامه می دهد. این وضعیت اثر دو گانه ای را در مناطق روستایی ایجاد می نماید، یعنی، در حالی که بعضی از مناطق از سکنه خالی می گردد بعضی دیگر با مشکل ازدحام جمعیت روبرو شده اند. علاوه بر این، نمی توان رد پای اثرات زیست محیطیِ مناطق شهری را بر مناطق روستایی و تغییراتی که در مناظر روستایی ایجاد می نمایند و نیز پیامدهای آن بر محیط زیست و جوامع را نادیده گرفت.

بعضی از ویژگی های اصلی که در تعریف مناظر روستایی بکار می رود، شنمایندگی و کارآمدی آنها است. در حالی که ایجاد هر تغییری در شرایط پویندگی و کارآمدی چشم انداز ممکن است با دگرگونی های مصیبت بار یا حتی به وانهادگی کامل و نابودی آن بیانجامد، حفاظت از کاربری مناظر روستایی خود عاملی است بر بقای میراث ملموس و ناملموس آنها.

همانگونه که اشاره شد، شنمایندگی و کارآمدی مناظر روستایی از خصیصه های اصلی در معرفی آنها است. شنمایندگی در شرایطی پیش می آید که تغییراتی در شرایط پایدارِ منظرِ روستایی که زنده و رو به رشد است ایجاد گردد. از سوی دیگر، کارآمدی زمانی است که حفاظت از آن به میراث ملموس و ناملموس آن قابلیت بقا می بخشد.

مناظر روستایی، خود یکی از موضوعات اصلی فعالیت های حفاظت از محیط زیست به شمار می آید که در آن مشارکت جوامع و مردم محلی، از نقش به سزایی برخوردارند. حفاظت از مناظر روستایی بر رابطه میان میراث و جامعه دلالت دارد. فواید آشکار و مستقیمی که حفاظت از میراث با خود دارد نه تنها بر جوامعی که مناظر روستایی را ایجاد، اصلاح و در حقیقت بار آن را حمل می نمایند تأثیر می گذارد بلکه عاملی است بر بسط و توسعه جوامعی که این مناظر زیست محیطی را در خود حفظ نموده اند. در هر صورت کلیه این فعالیت ها به نفع همه ما است. این اصل، عاملی است که حفاظت از مناظر روستایی را نه تنها مهم، بلکه جذاب می نماید.

منبع: سایت شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی

*دفتر امور بین الملل سازمان

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5241

به "ارتقای صندلی میراث فرهنگی مهمترین هدف نامگذاری روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای صندلی میراث فرهنگی مهمترین هدف نامگذاری روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید