از نازآباد تا نازی آباد

به گزارش راه ساری، نازی آباد از محله های قدیمی و اصیل جنوب تهران است. این محله قدیمی که تقسیم بندی جغرافیایی کوچه ها و خیابان های آن اصولی و بر مبنای طرح های شهرسازی ساخته شده،

از نازآباد تا نازی آباد

به مرفه ترین محله جنوب تهران نیز شهرت دارد و تاکنون محل سکونت چهره های هنری و ورزشی بسیاری بوده است. حسین افشار از قدیمی ها و معتمدان محله نازی آباد درباره نام این محله می گوید: دراین باره چند روایت وجود دارد. طبق شنیده ها، یکی از دلایل نامگذاری این محله به نازی آباد بازمی شود به حضور آلمانی ها در ایران. گویا ساخت بخشی از این محدوده توسط نازی ها در جنگ جهانی دوم اجرا شده است. در آن موقع حزب نازی بر آلمان حکومت می کرد و به همین دلیل به آلمان ها نازی می گفتند. این محله رفته رفته در بین اهالی به نازی آباد شهرت یافت و بر سر زبان ها ماند.

مسئول هیئت امنای مسجد الرسول(ص) ادامه می دهد: روایت دیگر نامگذاری این محله را به زنی به نام نازخاتون یکی از زنان قاجار نسبت می دهند که زمین های این محدوده متعلق به او بوده است و به نازآباد شهرت پیدا کرد.

محسن معتمدی در کتاب جغرافیای تاریخی تهران هم درباره تاریخچه نازی آباد گفته است: از نازآباد درزمان ناصرالدین شاه به عنوان املاک خالصه یاد می شده است. امین الدوله در خاطراتش به این مطلب اشاره داشته که ناصرالدین شاه این محدوده را به یکی از زنان محبوبش به نام امینه اقدس بخشید و همان طور که از یادداشت های اعتمادالسلطنه تعیین است، این بخشش قبل از سال 1308 هجری قمری رخ داده بود، چراکه در این سال امینه اقدس مهمانی مجللی در املاک خود، در نازآباد برپا کرد و در آن مهمانی میزبان ده ها شاهزاده خانم قجر بوده است.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1745

به "از نازآباد تا نازی آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نازآباد تا نازی آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید