اعلام برنامه های شهرداری شیراز در حوزه کتاب و کتابخوانی

به گزارش راه ساری، شهرداری شیراز متعهد به انجام 19 برنامه از 31 برنامه پایتختی کتاب ایران بوده است که همه آن ها تا هفته کتاب یا به سرانجام می رسد یا کلید می خورد.

اعلام برنامه های شهرداری شیراز در حوزه کتاب و کتابخوانی

به گزارش از ، معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز با تشریح برنامه های شهرداری در حوزه کتاب و کتابخوانی، هدف اصلی مدیریت شهری در طرح های فرهنگی نظیر کتابخوانی را رشد کمی و کیفی جامعه و اعضای آن در راستای دستیابی به توسعه فرهنگی و شعار انسان محوری و فرهنگ مداری مطرح نمود.

مرتضی جعفری با اشاره به کسب عنوان پایتختی کتاب ایران توسط شهر شیراز در سال گذشته، اضافه نمود: با وجود شرایط کرونا همکاران ما طی ماه های گذشته به طراحی و پیگیری طرح های زیرساختی و آماده سازی بستر های مجازی و الکترونیکی برای تداوم برنامه های کتابخوانی پرداخته اند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهردار شیراز ادامه داد: شهرداری شیراز متعهد به انجام 19 برنامه از 31 برنامه پایتختی کتاب ایران بوده که همه آن ها تا هفته کتاب یا به خاتمه می رسد یا کلید می خورد.

جعفری گفت: سال جاری حداقل 3 طرح زیرساختی انسان محور با استفاده از ظرفیت کتاب و کتابخوانی در شیراز ایجاد می گردد که یک مورد آن با عنوان بوستان مطالعه پیشرفت 35 درصدی داشته و 2 بوستان و درنگ گاه کتاب نیز در آینده نزدیک اجرا می گردد.

او همچنین با بیان اینکه توجه به کتاب و کتابخوانی در سیما و منظر شهری نیز با طراحی و نصب المان هایی در این حوزه با جدیت دنبال خواهد شد، مطرح نمود: کتابخانه های عمومی و قرائت خانه هایی در فرهنگسرا ها و مراکز فرهنگی شهرداری شیراز برای از بین بردن خلأ جدی کتابخانه و فضا های مطالعاتی تا حد امکان ایجاد می گردد تا این مراکز در شهر گستردگی بیشتری داشته باشند.

معاون شهردار شیراز با بیان اینکه در 4 فرهنگسرا، کتابخانه عمومی در حال راه اندازی است و 2 فرهنگسرا سالن مطالعه هم دارد، گفت: کوشش می گردد که این کتابخانه ها تا هفته کتاب کار خود را شروع نمایند.

جعفری با بیان اینکه حداقل 15 عنوان کتاب با محور شهروندی، هویت، فرهنگ و تاریخ شفاهی شهر شیراز تا خاتمه سال فراوری و منتشر می گردد، از شروع به کار اتوبوس کتاب با هدف ارائه خدمات کتابخانه ای به شهروندان به ویژه بچه ها و نوجوانان اطلاع داد و گفت: سردیس زین العابدین بلادی کتابفروش پیشکسوت و فقید شیراز برای نصب در بوستان کتاب و بواساحق اطعمه و مکتبی شیرازی شاعران نامدار شیرازی برای نصب در آرامگاهشان نیز ساخته می گردد.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز همچنین گفت: برنده المان پایتختی کتاب کتاب که به مسابقه گذاشته شده بود معین شده وساخت المان به زودی شروع می گردد.

جعفری همچنین فاز دوم شبکه نابینایان دوستدار کتاب با فراوری 30 کتاب بریل کودک و نوجوان، فاز دوم شبکه سالمندان دوستدار کتاب با راه اندازی کتابخانه در کانون سالمندان و بازنشستگان، فاز خاتمهی شبکه آتش نشانان دوستدار کتاب با راه اندازی کتابخانه در گردش در 5 ایستگاه آتش نشانی، فاز ششم شبکه ورزشکاران دوستدار کتاب با راه اندازی کتابخانه ورزش و اندیشه در خانه ژیمناستیک و هیئت دوچرخه سواری شیراز، فاز چهارم شبکه بچه ها دوستدار کتاب با راه اندازی 2 کتابخانه شکوفه های کتاب در یک پرورشگاه و یک آکادمی مناطق کم برخوردار، فاز دوم شبکه تاکسیرانان دوستدار کتاب با راه اندازی کتابخانه سیار در 20 تاکسی دیگر از جمله برنامه هایی است که در راستای گسترش حوزه کتابخوانی تا خاتمه هفته کتاب اجرایی خواهد شد.

او ادامه داد: علاوه بر فعالیت های معمول حرکت مضاعفی در قالب لایحه ای شامل 24 طرح ویژه تهیه و پس از موافقت شهردار برای تصویب به شورا ارسال شد. این طرح ها، ضمن جبران کاستی فعالیت های مرسوم کتابخوانی در ایران، توجه ویژه ای به معیار های کتابخوانی مورد نظر مجامع دنیای (یونسکو) دارند.

جعفری اضافه نمود که طرح ها در 6 محور و بازه مختلف از جمله توسعه منابع انسانی به وسیله آموزش و مهارت افزایی گسترده فعالان کتابخوانی، کتابداران، معلمان مدارس و مربیان مهدها، تبلیغات و اطلاع رسانی، نظیر؛ پویش مطبوعاتی و رسانه ای و طرح های تبلیغاتی گسترده، طرح های بر پایه فن آوری اطلاعات و شبکه های اجتماعی، نظیر؛ اپلیکیشن کتابخوانی شاپرک و اپلیکیشن کتابخانه رودخانه کتاب، ایجاد زیرساخت های ماندگار، نظیر باغ مطالعه، باغ کتاب کودک، افزونه کتابخوانی مادر و کودک، کتابخانه دنیاگرد، نامگذاری ها و رویداد های نمادین، نظیر نامگذاری خیابان و میدان، جشن های شروع سال انتساب، رویداد های عمومی، نظیر کمپین های کتابخوانی، پرفورمنس و تئاتر خیابانی کتاب، فستیوال عظیم کتابخوانی شیراز و یاری به حل مسائل چرخه کتاب، استفاده از امکانات شهرداری نظیر؛ فرهنگسرا ها و تصویب طرح های تسهیلاتی و تخفیفی با هم فکری ناشران و کتاب فروشان طراحی شده اند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهردار شیراز همچنین به کاندیداتوری پایتختی کتاب دنیا اشاره و گفت: طی چهار ماه کوشش شبانه روزی تیم تخصصی و مشاوره ای، فرایند تهیه متن ها، نامه های حمایتی و مدارک مورد احتیاج در این دوره با تهیه مدارک و مستندات کافی و جلب حمایت انجمن های تخصصی و کتابخوانی کشور و حمایت کمیسیون ملی یونسکو به عنوان تنها کاندیدای ایران در فرایند انتخاب پایتخت دنیای کتاب معرفی گردید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11790

به "اعلام برنامه های شهرداری شیراز در حوزه کتاب و کتابخوانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام برنامه های شهرداری شیراز در حوزه کتاب و کتابخوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید