افزایش 18 درصدی تخم نوغان برای تولید ابریشم در سال 1399

به گزارش راه ساری، رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از افزایش 18درصدی تامین تخم نوغان برای توزیع در سال 1399 خبر داد.

افزایش 18 درصدی تخم نوغان برای تولید ابریشم در سال 1399

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، عدیل سروی زرگر با اشاره به افزایش 18 درصدی تأمین تخم نوغان برای توزیع در سال 1399، گفت: امید می رود با تلاش های نوغانداران سراسر کشور شاهد خوداتکایی 48 درصدی صنعت فرش و منسوجات ابریشمی تولید داخل باشیم.

وی اضافه نمود: ضریب خوداتکایی صنعت فرش و منسوجات ابریشمی در سال گذشته 28 درصد بوده است.

سروی ادامه داد: میزان توزیع تخم نوغان از 25 هزار و 710 جعبه در سال گذشته به 39 هزار و 776 افزایش یافته است که نشانگر رشد 55 درصدی است که در طی 10 سال گذشته بی سابقه است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با تاکید بر اینکه نوغانداری در ایران یک میراث کهن فرهنگی و اقتصادی است که دارای ظرفیت تولید بالایی در کشور است، اضافه نمود: پس از رکودی 20 ساله با فعالیت نوغانداران، این صنعت رونقی تازه گرفته و کشاورزان با رضایت خاطر به تولید در این بخش مشغول هستند.

سروی زرگر با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد استان های فعال در پرورش کرم ابریشم از 22 استان به 31 استان افزایش یافته است، شرح داد: در سال های گذشته نوغانداری در 22 استان کشور و عمدتاً در سواحل دریای خزر و استان خراسان انجام می شده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور درباره استقبال کشاورزان و پرورش کرم ابریشم، گفت: تعداد نوغانداران از 17 هزار و 500 خانوار به 25 هزار خانوار افزایش یافته است و استان های گیلان، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شاقتصادی و مازندران به ترتیب رتبه اول تا پنجم تولید ابریشم کشور را دار هستند.

وی ادامه داد: در راستای گسترش پرورش کرم ابریشم، مرکز توسعه نوغانداری کشور با همکاری سازمان های جهاد کشاورزی استان ها و از ظرفیت آن ها برای تولید ابریشم و بهبود معیشت کشاورزان استفاده کرده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور، استان های جدید فعال در حوزه نوغانداری را استان های کرمان، البرز، قزوین، چهارمحال و بختکمک، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خوزستان و مرکزی مطرح نمود و ادامه داد: در این استان ها پرورش کرم ابریشم در سطحی محدود در حال اجرا است.

وی درباره آموزش نوغانداران و رابطان پهنه در کشور گفت: مرکز توسعه نوغانداری کشور علاوه بر آموزش در شعب خود در استان های گیلان، مازندران خراسان رضوی، اصفهان و فارس با استفاده از ظرفیت سازمان های جهاد کشاورزی استان و از طریق آموزش رابطین نوغانداری، نسبت به ارائه خدمات، تامین و تدارک نهاده های کشاورزی و آموزش کشاورزان و کارشناسان پهنه اقدام می کند.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور تعداد نوغانداران آموزش دیده را بالغ بر 12 هزار نفر مطرح نمود و اضافه نمود: 500 کارشناس در این بخش نیز آموزش دیده اند.

سروی زرگر ادامه داد: همچنین اجرای سایت الگویی در استان های گیلان و گلستان و برگزاری روز ملی مزرعه ابریشم با همکاری مرکز تحقیقات ابریشم کشور و مدیریت هماهنگی ترویج از دیگر برنامه های آموزشی اجرا شده در سال جاری برای نوغانداران بوده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور اجرای طرح تحقیقاتی با همکاری گروه پژوهشی ابریشم دانشگاه گیلان و دانشگاه تربت حیدریه از دیگر برنامه هایی اجرا شده در سال جاری بوده است.

وی با تاکید بر اینکه در تلاش برای اقتصادی کردن تولید ابریشم و افزایش رغبت تولید کنندگان هستیم، بیان نمود: افزایش میزان تولید به ازای هر جعبه پرورش کرم ابریشم با آموزش، توزیع تخم نوغان با کیفیت و مقاوم به بیماری و پرورش کرم ابریشم پاییزه (امکان دو بار پرورش در سال) از جمله اقدامات در حال اجرا است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور در بخش دیگری از صحبت های خود به پیشنهاد منطقی کردن قیمت خرید تضمینی پیله تر ابریشم با افزایش 67 درصدی به شورای اقتصاد اشاره کرد و گفت: برای اولین بار سازمان تعاون روستایی در خرید توافقی پیله تر ابریشم در استان های گیلان و گلستان دخالت کرد که با تثبیت قیمت پیله منجر به افزایش رضایت پرورش دهندگان کرم ابریشم شد.

وی با اشاره به توزیع سالانه 210 هزار اصله نهال اصلاح شده در 10 سال گذشته در بین نوغانداران کشور، گفت: در حال حاضر این میزان توزیع اصله نهال اصلاح شده کفاف نیاز کشاورزان را نمی دهد و برای تامین نهال توت اصلاح شده، عملیات تغذیه، هرس و و رسیدگی به باغات مادری اجرا شده و ظرفیت تامین به 2 میلیون قلمه با هدف تکثیر و تأمین یک میلیون اصله نهال توت فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه در 8 استان کشور برای تولید نهال توت اقدام شده است، اضافه نمود: کمیته فنی ملی تولید نهال توت اصلاح شده هماهنگی لازم در این مورد را برعهده دارد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با تأکید بر اینکه در سال جاری 7 واریته برتر توت از سایر کشور ها انتخاب شده است، گفت: امیدواریم با هماهنگی ایجاد شده و با واردات واریته های پر محصول به تولید برگ توت که تنها منبع غذایی کرم ابریشم کمک شایانی شود و در نهایت رونق تولید در این بخش را ببینیم.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8411

به "افزایش 18 درصدی تخم نوغان برای تولید ابریشم در سال 1399" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 18 درصدی تخم نوغان برای تولید ابریشم در سال 1399"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید