افزایش 50 درصدی تقاضای آب تا سال 2030، ضرورت ورود ایران به برنامه های بین المللی آب

به گزارش راه ساری، کارشناس دفتر تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تا سال 2030، تقاضا برای آب در جهان تا 50 درصد افزایش می یابد، و از سال 1970، 80 درصد تنوع زیستی آب های شیرین از بین رفته است، در مورد هفته جهانی آب شرح داد و گفت: با توجه به وجود مشکل آب در کشور ما و ایرادات گسترده در حفاظت از اکوسیستم های آبی، می توانیم از طریق همکاری با برنامه آب اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN)، آب را در حوزه بین الملل دنبال و از تجربه های جهانی برای مدیریت زیست بوم های آبی استفاده کنیم.

افزایش 50 درصدی تقاضای آب تا سال 2030، ضرورت ورود ایران به برنامه های بین المللی آب

اصغر مبارکی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه از سال 1991 هر ساله در تار یخ 26 تا 31 آگوست، هفته جهانی آب با حمایت IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی) پاس داشته می گردد،اظهارکرد: سالانه در هفته جهانی آب، برنامه های مختلفی برگزار می گردد که مجری اصلی آن موسسه بین المللی آب استکهلم سوئد است. ارائه مقاله و گزارش توسط محققان و سیاستگذاران حوزه آب بخشی از برنامه های اجرا گردیده هر ساله در هفته جهانی آب است.

این کارشناس معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست که عضو گروه های تخصصی IUCN نیز است، ادامه داد: به دلیل اهمیت آب برای همه کشورها، IUCN، برنامه مجزایی به منظور پیگیری این موضوع طراحی نموده است و علاوه بر فراوری و انتشار مقاله های علمی متعددی در مورد آب، برنامه های مشخصی برای حل بحران آب در مناطق مختلف جهان دارد.

مبارکی در ادامه با اشاره به شعار سال های گذشته برای هفته جهانی آب گفت: هر ساله با توجه به دغدغه های جهانی مربوط به حوزه آب شعارهایی انتخاب می گردد تا تلاشی جهانی در آن زمینه صورت گیرد. برای مثال در سال 2017 شعار آب، فاضلاب ، کاهش و استفاده مجدد از آب و در سال 2016 شعار آب برای توسعه انتخاب شد

شعار سال جاری هفته جهانی آب

وی با بیان اینکه شعار سال جاری هفته جهانی آب، آب، زیست بوم ها و توسعه جوامع انسانی است، توضیح داد: آب، زیست بوم ها و توسعه جوامع انسانی سه رکن جدانشدنی هستند و یکی بقای دیگری را تضمین می نماید. واضح است که بدون آب، زیست بوم ها دچار افت و به تبع آن فعالیت های توسعه ای تعطیل می شوند. ضمن اینکه اگر زیست بوم سالمی نداشته باشیم، خطرات شدیدی توسعه جوامع انسانی و حتی بقای جوامع انسانی را تهدید می نماید. برای مثال اگر تالاب، جنگل و مراتع در وضعیت مناسبی نباشد، آب به لحاظ کیفیت و کمیت دچار افت می گردد و آسیب های این وضعیت به شکل بلایای طبیعی دامن انسان را می گیرد.

90 درصد بلایای طبیعی مربوط به آب است

این کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه 90 درصد بلایای طبیعی مربوط به آب است، گفت: جنگل های مانگرو در مقابل امواج از سواحل نگهداری و تالاب ها هم به عنوان عامل کاهش شدت سیلاب ها و بهبوددهنده کیفیت آب و حتی هوا نقش آفرینی می نمایند بنابراین برای بقا و توسعه جوامع انسانی، لاجرم باید سلامت طبیعت و نظم عملکرد آن را تضمین کنیم. به طور قطع چنین روندی سود قابل ملاحظه ای را نصیب انسان خواهد نمود.

از سال 1970، 80 درصد تنوع زیستی آب های شیرین کاهش یافته است

به گفته مبارکی، در صورت از بین رفتن جنگل ها و مراتع، کارکرد این اکوسیستم ها در جلوگیری از سیلاب های شدید از بین می رود و منجر به وارد شدن خسارت ها و آسیب های جدی به جوامع انسانی می گردد.به همین علت سازمان ملل و IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی) بر ارائه راهکارهای مبتنی بر نظام طبیعی به منظور حل مسائل محیط زیستی تاکید بسیار دارد. ضمن اینکه بر اساس آمارهای IUCN از سال 1970، 80 درصد تنوع زیستی آب های شیرین کاهش یافته است و همین موضوع یک زنگ خطر در حفاظت از زیست بوم ها به حساب می آید.

وی با اشاره به توجه اهداف بین المللی توسعه پایدار به آب اظهار کرد:هدف ششم از اهداف توسعه پایدار اشاره دارد که تا سال 2020 زیست بوم های مرتبط با آب مثل کوهستان ها، جنگل ها، تالاب ها، رودخانه ها و دریاچه ها باید حفاظت و احیا شوند بنابراین کشور ما هم با توجه به معضلات گسترده ای که در حفاظت از این اکوسیستم های آبی و تنوع زیستی گیاهی و جانوری دارد، بهتر است که با همکاری با برنامه آب اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی در حوزه بین المللی در زمینه آب فعال باشد و از تجربه های جهانی برای مدیریت زیست بوم های آبی استفاده کند.

zeetova.ir: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 148

به "افزایش 50 درصدی تقاضای آب تا سال 2030، ضرورت ورود ایران به برنامه های بین المللی آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 50 درصدی تقاضای آب تا سال 2030، ضرورت ورود ایران به برنامه های بین المللی آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید