افشای هویت زنی که میلیون ها دلار در فروشگاه اعیانی لندن خرج کرد

به گزارش راه ساری، دادگاه عالی انگلیس به زامره حاجی اوا، زن 55 ساله از جمهوری آذربایجان دستور داده تا منبع ثروت خود را اعلام کند و در غیر این صورت، اموالش توقیف خواهد شد.

افشای هویت زنی که میلیون ها دلار در فروشگاه اعیانی لندن خرج کرد

به گزارش خبرنگاران، این زن که برای نگه داشتن خانه 15 میلیون دلاری خود در لندن کوشش می نماید، اولین فردی است که در انگلیس هدف قوانین جدید ضد فساد قرار گرفته است.

نام این زن که در جریان دادگاه پنهان مانده بود، اکنون به طور رسمی اعلام شده؛ زامره حاجی اوا، 55 ساله، اهل جمهوری آذربایجان و مقیم لندن. او می گوید، مرتکب هیچ گناهی نشده است.

حاجی اوا در طول یک دهه، بیش از 20 میلیون دلار از فروشگاه هرودز لندن خرید نموده است. او همچنین یک خانه نزدیک این فروشگاه در منطقه اعیانی لندن و یک زمین گلف در برکشایر خریده است.

دادگاه عالی انگلیس اکنون به این زن آذربایجانی دستور داده منبع ثروتش را معلوم کند و در غیر این صورت، اموالش توقیف خواهد شد. این زن باید بگوید از چه طریقی به این همه پول دست یافته است.

زامره حاجی اوا فقط در یک قلم در یک روز 200 هزار دلار (از جمله جواهرات، عطر و ساعت های گران قیمت) از فروشگاه معروف هرودز لندن خرید نموده است. او و همسرش، جهانگیر حاجیف که زمانی رئیس بانک بین المللی آذربایجان بوده، یک خانه 15 میلیون دلاری کنار هرودز دارند؛ همین طور یک باشگاه گلف 13 میلیون دلاری در برکشایر.

در دادگاه گفته شده که حاجی اوا در یک روز 130 هزار دلار جواهرات کارتیه خریده بود.

او خواستار آن بود که نامش اعلام نگردد اما رسانه ها گفته بودند مردم حق دارند از تمامی اطلاعات باخبر باشند.

حاجی اوا با استفاده از بند سرمایه گذاری، اقامت انگلیس را گرفته بوده و می گوید جرمی مرتکب نشده است. وکلای او هم درخواست اجازه تجدیدنظر نموده اند.

این اولین بار است که قانون جدید ضدفساد انگلیس که با هدف برخورد با پول های خارجی مشکوک در این کشور تصویب شده، در مورد فردی اجرا می گردد. طبق این قانون که به فرمان ثروت نامعلوم معروف است، مقام های قضایی انگلیس می توانند از ثروتمندان خارجی که مشکوک به تخلف مالی یا پول شویی هستند، بخواهند منبع ثروت خود را اعلام نمایند.

دادگاه عالی انگلیس از حاجی اوا و همسرش خواسته دقیقا شرح دهند چطور توانسته اند چنین خانه گرانی در محله نایتسبریج که از گران ترین مناطق لندن است، بخرند. اگر این زوج و وکلای آن ها نتوانند مراجع رسمی را قانع نمایند، ممکن است خانه شان را از دست بدهند.

حاجیف که پیشتر مدیر بانک بین المللی آذربایجان بوده، سال 2016 در جمهوری آذربایجان دستگیر و به جرم اختلاس و کلاهبرداری به 15 سال زندان و پرداخت معادل 39 میلیون دلار جریمه محکوم شد.

با این حال، حاجی اوا که سال هاست مقیم لندن است، همچنان در این شهر و فروشگاه مورد علاقه اش خرج می نماید.

به گزارش بی بی سی، آن طور که در تحقیقات روشن شده، حاجی اوا در 10 سال گذشته 16 میلیون پوند از هرودز لندن خرید نموده؛ یعنی حدودا روزی 4000 پوند. او این پول را با 35 کارت اعتباری از بانکی که همسرش رییس آن بوده، خرج نموده است.

سال هاست مراجع قضایی، پلیس و روزنامه نگاران از ورود میلیاردها پوند پول کثیف به بازار مسکن انگلیس سخن می گویند ولی متهم کردن صاحبان این املاک یا مصادره ملک آنها به خاطر کمبود مدارک متقن عملا غیرممکن است.

قانون جدید گامی است در این راستا، که اشخاص را وادار می نماید منبع درآمدشان را معلوم نمایند. اگر یک ثروتمند خارجی یا خانواده اش نتوانند ثابت نمایند که ثروت آنها قانونی به دست آمده، دادگاه عالی انگلیس می تواند رأی به مصادره بدهد.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 387

به "افشای هویت زنی که میلیون ها دلار در فروشگاه اعیانی لندن خرج کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای هویت زنی که میلیون ها دلار در فروشگاه اعیانی لندن خرج کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید