امکان نظارت کافی بر خوابگاه های خودگردان را نداریم، اسکان 9 درصد دانشجویان در این مراکز

به گزارش راه ساری، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه 9 درصد دانشجویان وزارت علوم در خوابگاه های خودگردان ساکن هستند، گفت: به دلیل محدودیت امکانات، امکان نظارت کافی بر این نوع خوابگاه ها را نداریم.

امکان نظارت کافی بر خوابگاه های خودگردان را نداریم، اسکان 9 درصد دانشجویان در این مراکز

دکتر ناصر مطیعی در گفت وگو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب به وضعیت نظارت بر خوابگاه های خودگردان اشاره کرد و افزود: در هر استانی شورای نظارت بر خوابگاه های خودگردان بر اساس آیین نامه مصوب تشکیل می شود که مسئولیت تشکیل و رسیدگی به این شوراها بر عهده دانشگاه منتخب استان است و اعضای دانشگاه ها نیز در آن استان حضور دارند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه نظارت خوابگاه های خودگردان با خوابگاه های دولتی کاملاً متفاوت است، شرح داد: نظارت یک مفهوم کلی و وسیع است؛ خوابگاه های خودگردان به دلیل اینکه خارج از دانشگاه ها قرار دارند، مانند سایر اماکن عمومی نظیر رستوران ها و غیره از حیث فنی توسط شهرداری و مراجع عمومی مورد نظارت قرار می گیرند؛ اما نظارت بر تنظیم مناسبات و روابط دانشجو بر عهده شوراهای نظارت استانی است.

دکتر مطیعی در خصوص وضعیت آسیب های اجتماعی در خوابگاه های خودگردان نیز گفت: باید به این موضوع توجه داشت که یک دانشجو در طول عمر خود چند درصد از زندگی خود را در خوابگاه های خودگردان یا حتی دولتی دانشگاه ها صرف می کند، در واقع اگر بخواهیم این احتساب را در نظر بگیریم که دانشجو در طول عمر 89 ساله خود تنها یک بیستم زندگی خود را در این مراکز صرف می کند؛ بنابراین این خانواده ها هستند که باید به آسیب های اجتماعی و زندگی فرزندان خود نظارت داشته باشند و مسئولیت هایی را که فوق طاقت نهادهای دولتی هستند را نباید به سمت این نهادها متمرکز کنیم.

مشاور وزیر علوم تاکید کرد: اتفاقاً ما معتقدیم خانواده ها باید به نحوی بر دانشجویان ساکن در خوابگاه های دولتی نظارت غیرمحسوس و از راه دور داشته باشند؛ چرا که محدودیت های امکاناتی و کمبود نیروی متخصص امکان نظارت کافی را به دانشگاه ها نمی دهند.

دکتر مطیعی در انتها خاطر نشان کرد: دانشجویان ساکن خوابگاه های خودگردان افرادی هستند که خوابگاه های دولتی ظرفیت لازم برای پذیرش این دانشجویان را ندارند و حدود 9 درصد دانشجویان در خوابگاه های غیردولتی ساکن هستند و در حال حاضر بیش از 100 خوابگاه خودگردان در مجموعه وزارت علوم داریم.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4870

به "امکان نظارت کافی بر خوابگاه های خودگردان را نداریم، اسکان 9 درصد دانشجویان در این مراکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان نظارت کافی بر خوابگاه های خودگردان را نداریم، اسکان 9 درصد دانشجویان در این مراکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید