اوراق ودیعه تا سرانجام سال جاری ارائه می شود

به گزارش راه ساری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از طراحی اوراق ودیعه و ارائه آن تا سرانجام سال جاری خبر داد.

اوراق ودیعه تا سرانجام سال جاری ارائه می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، غلامرضا مصباحی مقدم در پنجمین همایش بازار مالی اسلامی، رونق تولید، چالش ها و راهکارها، گفت: با تشکیل شورای فقهی در بازار سرمایه، این بازار گسترش چشمگیری داشت و شاهد حضور فعالان بازارهای مالی اسلامی در دوره های آموزشی این شورا هستیم.

وی ادامه داد: ما از این تجربه استفاده کردیم برای ایجاد شورای فقهی بانک مرکزی که در حال حاضر جایگاه قانونی دارد و از ارکان شورای پول و اعتبار با مصوباتی لازم و اصلاح گرا است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: سال گذشته در شورای فقهی بانک مرکزی روش استمهال مطالبات بانکی تدوین و از سوی بانک مرکزی منتشر و به بانک ها ابلاغ شد تا اجرایی شود. این روش استمهال از ربح مرکب جلوگیری خواهد کرد. مجلس برای حل این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه ای را مطرح کرده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

این مقام مسئول افزود: همچنین اوراق گام نیز در این شورا طراحی شده و اخیرا نیز در شورای فقهی بانک مرکزی اوراق ودیعه به معنای سپرده و امانت طراحی شد، زیرا در نشست سران سه قوه به دنبال این بودند تا بانک مرکزی برای مدیریت بازار پول و امکان اعمال انقباضی ایجاد کند.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه ابزار بازار باز در دنیا ابزاری همراه با ربا است که ما نمی توانیم تسلیم آن شویم، گفت: مسئله به شورای فقهی ارجاع و ابزار ودیعه طراحی شد که تا پایان سال جاری ارائه خواهد شد. شیوه کار این اوراق به گونه ای است که مردم سپرده گذاری می کنند و بانک مرکزی باید این ودیعه را از نظر ارزش حفظ کند، زیرا در شرایط تورمی ارزش پول کاهش می یابد و افرادی که سپرده مداری کنند زیان می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: یکی از مسائل مطرح در فقه این است که اگر ارزش مال کاسته شود، ضرورت جبران ندارد. ما درباره پول با پدیده متفاوتی روبرو هستیم و فقها و مراجع تقلید باید متوجه تفاوت جایگاه پول و سایر کالاها باشند.

وی تاکید کرد: دولت، بانک مرکزی و بانک ها اگر عامل کاهش ارزش پول باشند حرام است و باید نقص را جبران کنند. رشد نقدینگی سالانه یک اقدامی در راستای کاهش مال مردم و آسیب دیدن مال مردم که باید جبران شود، اولا نباید اتفاق بیفتد، اگر رخ داد باید بانک ها ضمانت و جبران کنند.

به گفته این عضو شورای فقهی سازمان بورس، رشد نقدینگی باید مهار شود و بحث ضمان مال مردم از نظر فقهی باید مطرح و جا بیفتد. ابزار اوراق ودیعه مهارکننده و کاهش دهنده نقدینگی است و موجب افزایش قدرت خرید مردم می شود.

وی در پایان تاکید کرد: هر ساله ما در این مجمع جمع می شویم و تقدیری داریم که سال جاری تقدیر از آقای صالح آبادی است و جایزه انجمن مالی اسلامی به ایشان تقدیم خواهد شد.

  • واگذاری اموال مازاد بانک ها | مطالبات معوقه بانکی: 170 هزار میلیارد تومان
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6800

به "اوراق ودیعه تا سرانجام سال جاری ارائه می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوراق ودیعه تا سرانجام سال جاری ارائه می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید