بعضی آکادمی های بازیگری دکان دونبش شده اند، هیچگاه از حمایت دولتی بهر مند نبودم

به گزارش راه ساری، کارگردان نمایش آگوست در اوسیج کانتی از سختی اجرای این اثر و حمایت نشدن از سوی نهاد های فرهنگی گفت.

بعضی آکادمی های بازیگری دکان دونبش شده اند، هیچگاه از حمایت دولتی بهر مند نبودم

میکائیل شهرستانی کارگردان نمایش آگوست در اوسیج کانتی در مورد ایده اجرای این نمایش، در گفت و گو با خبرنگار گفت: من توسط یکی از هنرجویانم ایده نمایش را یافتم؛ در واقع برای خاتمه نامه دوره های مختلف بازیگری که بالغ بر 27 سال مشغول آن هستم، نیاز به متنی تازه بود. گروهی بیست و چند نفره که رفته رفته از تعدادشان کاسته و کنار گذاشته شدند. چون ظرفیت ادامه دوره را نداشتند. از میان متون مختلفی که خواندم تا برای گروه انتخاب کنم با تریسی لتس و این نمایشنامه روبرو شدم و در همان خوانش اول موضوع آن مرا میخکوب کرد.

وی اضافه نمود: همواره متونی از این دست از همان دوران دانشجویی برایم جذاب بوده است. به گمانم کامل ترین درام ها و شاید حتی انسانی ترین آن ها، درام های خانوادگی است. خانواده نخستین کانون تشکیل اجتماعی مدنی است و چالش میان اعضای خانواده که طبیعتاً متأثر از روابط اجتماعی است که در آن زیست می نمایند و دوره تاریخی که در آن قرار دارند و در حال گذر از آن هستند، برایم همواره وسوسه انگیز بوده است. حضور تعدادی هنرجوی خوش فکر و مسئولیت پذیر مرا بر آن داشت تا چنین متن سنگینی را که برای نخستین بار در ایران اجرا می گردد، انتخاب کنم. اصولاً هر نمایشی به امکانات و زمینه نیاز دارد، به این باور رسیده بودم که به یاری هنرجویان به جامانده و حضور تعدادی از شاگردان قدیمی تر می توان این اثر را بر صحنه برد؛ بنابراین برای اجرای آگوست در اوسیج کانتی اقدام کردم.

شهرستانی در مورد احتمال وجود اشتباه های رایج در اجرای نمایش با گروهی از هنرجویان تئاتر اعلام کرد: اشتباه با وجود بازیگران در اصطلاح حرفه ای هم ممکن است، رخ دهد. اتفاقاً به خاطر تکیه زیاد برخی از بازیگران به تجربه و اعتماد به نفس خود احتمال خطا برایشان بیشتر است؛ ولی بازیگر به ظاهر مبتدی را راحت تر می توان راهنمایی و کنترل کرد و اگر صحیح تربیت شده باشد، احتمال خطا در او بسیار کمتر از بازیگران با تجربه است. من شاگردانم را به گونه، طریق و با انظباطی پرورش می دهم که احتمال اشتباه آن ها به صفر برسد و با تاکید میگویم که تعدادی از این بازیگران حد و ظرفیتشان کمتر از بازیگران حرفه ای نیست.

کارگردان نمایش آگوست در اوسیج کانتی در مورد علاقه جوانان به تئاتر و فراگیری آن اعلام کرد: بی تردید باید مثل هر کار دیگری، از پس آموزش های مداوم و پیگیری نزد اهل فن و آموزش دیده به نتیجه رسید؛ اما کدام اهل فن جای تردید دارد. متاسفانه 90% مراکز آموزشی یا صلاحیت ندارند و یا دکان دو نبشی باز نموده اند که فقط تجارت نمایند. باید رصد کرد تا آکادمی و استاد حاذق را پیدا کرد و خود را بدان سپرد. در غیر این صورت مثل بسیاری از این آکادمی ها در خاتمه دوره هنرجو بی هیچ توشه و دانشی پا به عرضه هنر (بازیگری) می گذارد.

شهرستانی در مورد استقبال تماشاگران از نمایش خود گفت: در دو روزی که از اجرای نمایش گذشته است، تماشاگران از کار استقبال چشمگیری داشته اند؛ اما در ادامه چه اتفاق می افتد، نمی دانم. هزینه اجرای نمایش آگوست در اوسیج کانتی بسیار سنگین بوده و اگر اسپانسر نداشتیم، مطمئناً این نمایش بدین شکل به صحنه نمی رفت. امیدوارم نمایش آگوست در اوسیج کانتی دهان به دهان تماشاگرانش را منسجم تر پیدا کند. درست است که در فصل و ماه نامناسبی هستیم، اما امیدوارم از این بابت به نمایش صدمه ای وارد نگردد.

شهرستانی در ادامه اعلام کرد: من در پرورش و اجرای نمایش هایی که بر صحنه بردم، هیچگاه از حمایت دولتی بهر مند نبوده ام و توقع حمایتی هم ندارم. هیچگاه غیر از نمایش ابله ها که در سال 96 شهرداری چند پلاکارد در چند جای شهر نصب کرد و تبلیغ نمایش مرا کرد، همکاری با من صورت نگرفته است و همواره از بنده درخواست پول های هنگفت نموده اند که قادر به پرداخت آن نبوده ام. در حالی که سازمان هایی که (فرهنگ) در پیشوند و پسوند نامشان است، وظیفه دارند بی منّت مُبلّغ فرهنگ باشند، اما دریغ نموده اند.

لازم به ذکر است نمایش آگوست در اوسیج کانتی از تاریخ 24 بهمن تا 29 اسفند هر شب در تماشاخانه مهرگان به روی صحنه می رود.

abuzariyon.ir: مجله خبری و تحلیلی

animal-photo.ir: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7992

به "بعضی آکادمی های بازیگری دکان دونبش شده اند، هیچگاه از حمایت دولتی بهر مند نبودم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی آکادمی های بازیگری دکان دونبش شده اند، هیچگاه از حمایت دولتی بهر مند نبودم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید