بیوگرافی ژرار دوپاردیو، ستاره سینمای فرانسه

به گزارش راه ساری، در آنی که بر صحنه یا روی پرده ظاهر می گردد، همه بی درنگ می فهمند غول وارد شده است. ژرار دوپاردیو در چند دهه گذشته بیش از هر بازیگر دیگری در سینمای فرانسه مطرح بوده و در حال حاضر 70 سالگی را پشت سر گذاشته است.

بیوگرافی ژرار دوپاردیو، ستاره سینمای فرانسه

فیلم های ژرار دوپاردیو آمریکا از غرب تا کشورهای آسیایی در شرق به نمایش در آمده است. او در نقش های متفاوتی مانند کریستوف کلمب، کنت مونت کریستو، سیرانو دوبرژیراک بازی نموده و بزودی در نقش راسپوتین ظاهر می گردد. با رابرت دو نیرو، کاترین دونو همبازی بوده و برنده جایزه نخل طلایی ، گلدن گلوب و دو شیر طلایی جشنواره ونیز است.

هیچ وقت دنبال ابر بازیگر شدن نبودم. حتی اگر مردم به من این صندلی را بدهند، من نمی پذیرم. آنچه که برایم مهم است، این است که توقف نکنم… شریک بودن در لحظه ها، فیلم های که در آن بازی کردم، حتی به عنوان تماشاچی، شریک شدن لحظه ها احساسی، لحظه های خشونت و بی قراری با دیگران.

فیلم شناسی:

2012 - آستریکس و اوبلیکس: خدا حافظ خاک بریتانیا

2010 - بعدازظهر من با مارگاریت

2008 - آستریکس در بازی های المپیک

2008 - بابلیون ای.دی

2004 - بانوی تفنگدار

2003 - ساکت باش

2002 - ناپلئون

2002 - آستریکس و اوبلیکس: مأموریت کلئوپاترا

2001 - ویدوک

2000 - زندگی مانند گل سرخ

2000 - 102 سگ خالدار

1999 - آستریکس و اوبلیکس دریافت سزار

1998 - مردی در نقاب آهنی

1996 - مأمور مخفی

1994 - پدر قهرمان من

1994 - یک تشریفات ساده

1992 - فتح بهشت

1990 - سیرانو دوبرژراک

1988 - کامیل کلودل

1985 - پلیس

1980 - آخرین مترو

1978 - دستمال های خود را آماده کنید

کودک شرور یک خانواده نابهنجار

ژرار دوپاردیو در شهرستانی در جنوب پاریس به جهان آمد، در خانواده ای پریشان احوال: پدرش بیشتر اوقات بیکار بود و غالبا مست و مادرش بیشتر اوقات باردار. خود او از کودکی شرور بود و به هر خلافی دست زد. اگر به تئاتر و سینما راه نیافته بود بی تردید تبهکار می شد! هنر بازیگری او را نجات داد، شرارت ذاتی و ناآرامی درونی او را به خدمت هنر در آورد و او را خیلی زود به یکی از بهترین بازیگران سینمای فرانسه بدل کرد.

در 1900 فیلم - حماسی برناردو برتولوچی

ژرار دوپاردیو در نمایی از فیلم بلند و حماسی 1900 به کارگردانی برناردو برتولوچی، دو سوی او دانلد ساترلند و رابرت دنیرو ایستاده اند. این فیلم پرشکوه و پنج ساعته را برتولوچی در سال 1976 کارگردانی کرد.

در فیلم درخشان آخرین مترو به کارگردانی فرانسوا تروفو

ژرار دوپاردیو برای بهترین سینماگران فرانسه، از جمله در چند فیلم فرانسوا تروفو نقش ایفا نموده است. در اینجا در کنار کاترین دونوو در فیلم زیبای آخرین مترو محصول 1980 به کارگردانی فرانسوا تروفو.

تماشاگر سینما، با شخصیت ها، یا قهرمان فیلم همذات پنداری می نماید. برای من، مهم همین است. من هم مانند تماشاگر می خواهم کسانی را پیدا کنم که قابل احترام هستند، می خواهم همذات پنداری کنم و زمانی را با این شخصیت بگذرانم .

در نقش دانتون، چهره عظیم انقلاب کبیر

ژرار دوپاردیو روی پرده سینما به شماری از سیماهای تاریخی جان بخشیده است، مانند دانتون، از رهبران نامدار انقلاب کبیر فرانسه که گردن او به دستور همرزم و دوست سابقش روبسپیر به زیر تیغ گیوتین رفت. صحنه ای از دانتون به کارگردانی آندری وایدا، محصول 1982.

ژرار دوپاردیو در نقش کمدی

ژرار دوپاردیو همه گونه نقشی ایفا نموده، از جمله در نقش های کمدی هم خوش درخشیده است. اینجا در نمایی از فیلم آستریکس و اوبلیکس، دو شخصیت کمیک در فیلمی از کلود زیدی، محصول 1998.

شوالیه رومانتیک و شاعر سلحشور

سیرانوی برژراک، یکی از نقش های سخت و به یادماندنی ژرار دوپاردیو است که در آن در نقش شوالیه ای عاشق پیشه و شاعرمنشی ظاهر می گردد که از بخت بد بسیار زشت است اما باز هم انتها دل یار را فتح می نماید.

در سینمای بین المللی

ژرار دوپاردیو در چندین پروژه هالیوود نیز نقش ایفا نموده است، از جمله در فیلم گرین کارت به کارگردانی پیتر وایر. این کمدی عاشقانه در سال 1990 فراوری شد و نقش زن اول را اندی مک داول ایفا کرد.

فرار از مالیات تا قلب روسیه!

ژرار دوپاردیو شهروند خوبی نیست و تا توانسته به هر ترفندی دست زده تا مالیات نپردازد. رسانه های جمعی او را به عنوان فردی شرور و یاغی نسبت به قوانین اجتماعی معرفی می نمایند. در گذشته به خاطر فرار از مالیات به بلژیک مهاجرت کرد. در سال 2013 از روسیه تقاضای تابعیت کرد تا خیالش برای همواره راحت باشد. ولادیمیر پوتین هم با آغوش باز او را پذیرفت و او را دوست خود خواند.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: یک پزشک
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9715

به "بیوگرافی ژرار دوپاردیو، ستاره سینمای فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی ژرار دوپاردیو، ستاره سینمای فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید