تبیین استراتژی به منظور حمایت از مجموعه داران خصوصی در آذربایجان شرقی

به گزارش راه ساری، جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلان شهر تبریز به دعوت اداره کل میراث فرهنگی استان با حضور اعضای این کمیسیون، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، معاون فرهنگی شهرداری تبریز و مجموعه داران و موزه داران خصوصی به واکاوی مسائل موزه داران و مجموعه داران اختصاص یافت.

تبیین استراتژی به منظور حمایت از مجموعه داران خصوصی در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار صبح امروز 10 بهمن ماه 98 در این جلسه ضمن قدردانی از توجه اعضای این کمیسیون به مسائل حوزه تاریخی شهر تبریز، گفت: پیرو این جلسه مقرر شد، طرحی در قالب کمیته تخصصی متشکل از کارشناسان شهرداری، میراث فرهنگی، نمایندگانی از مجموعه داران و کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلان شهر تبریز تدوین شود که به بررسی مسائل موزه داران خصوصی بپردازد.

آبدار اضافه کرد: آذربایجان به ویژه تبریز، از ظرفیت بسیار خوبی در حوزه مجموعه ها و موزه های خصوصی برخوردار است و با تبیین استراتژی و تسهیل فرآیندهای اداری فعالیت مجموعه داران، در قالب حمایت های مادی و معنوی با تصویب شورای اسلامی شهر و تبدیل آن به قانون، می توان از این ظرفیت ویژه برای ارتقا جایگاه موزه ها در استان و تنوع بخشیدن به محتوای آن ها استفاده کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه با اشاره به اینکه عمارت شهرداری تبریز یکی از آثار تاریخی و فرهنگی مهم این شهر محسوب می شود که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است و جز مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود، گفت: با توجه به تصویب کمیسیون فرهنگی و شورای اسلامی مبنی بر عدم استفاده اداری از بنای تاریخی عمارت شهرداری، تبدیل این فضا به موزه می تواند ضمن حل بخشی از مسائل مجموعه های خصوصی، باعث افزایش رضایت گردشگران باشد، امیدواریم این گام بسیار مثبت در آینده ای نزدیک اجرایی شود.

لزوم حمایت از مجموعه داران توسط شورای اسلامی تبریز

شهرام دبیری، رئیس شورای اسلامی کلان شهر تبریز ضمن تأکید بر لزوم حمایت فعالان بخش خصوصی در زمینه موزه و مجموعه داری توسط شورای اسلامی کلان شهر تبریز، گفت: شورای شهر مصمم است از مجموعه داران و موزه داران استان حمایت کند و با حمایت یادشده یقیناً شاهد توسعه هر چه بیشتر این عرصه و پیشگامی تبریز و استان در سطح کشور خواهیم بود.

او اضافه کرد: در راستای تحقق این امر، پیشنهادات و درخواست های مجموعه داران بررسی خواهد شد و اقدامات لازم برای تسهیل امور در راستای افتتاح موزه های خصوصی و پایداری مجموعه های حاضر انجام گیرد.

تشکیل کمیته تخصصی برای واکاوی مسائل موزه داران بخش خصوصی

شکور اکبرنژاد رِئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلان شهر تبریز با بیان اینکه در سال های اخیر اتفاقات فرهنگی و هنری خوبی در شهر تبریز رخ داده است، اضافه کرد: مجموعه داران سرمایه های معنوی و مادی این شهر و استان هستند اما به دلیل کمبود امکانات دارای مسائل عدیده ای هستند.

او اضافه کرد: کمیته تخصصی به منظور بررسی و واکاوی مسائل این مجموعه داران زیر نظر کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی تبریز با حضور نمایندگان دستگاه ها و نهادها در راستای پیگیری مسائل مجموعه داران تشکیل خواهد شد که امیدواریم برگزاری جلسات مستمر در این زمینه به بهبود کیفی و کمی شرایط مجموعه و موزه داران و درنتیجه به توسعه گردشگری و ایجاد درآمد پایدار بیانجامد.

حمایت از مجموعه ها و موزه های خصوصی لازمه حفظ یکپارچگی بافت تاریخی

سعید نیکوخصلت دبیر کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلان شهر تبریز، با بیان اینکه این جلسه اولین گام برای بررسی، واکاوی و رسیدگی به مسائل مربوط به موزه داران و مجموعه داران آذربایجان شرقی بود، گفت: این جلسه با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، شهرداری و شورای کلان شهر تبریز و مجموعه داران برگزار گشت و یک حرکت بین بخشی بسیار خوب محسوب می شود.

او اضافه کرد: باید ارزش معنوی و حمایت های اجتماعی لازم از فعالیت مجموعه داران در راستای توانمندسازی این قشر فرهیخته انجام گیرد که به این ترتیب سرمایه اقتصادی موردنیاز برای موزه داران بخش خصوصی نیز تأمین می شود.

دبیر کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی تبریز با اشاره به اهمیت استقرار موزه داران در فضاهای مناسب تاریخی، اضافه کرد: این امر ضمن رفع مشکل فضا برای این فعالان، سبب می شود، بافت تاریخی تبریز را زنده بماند و یکپارچگی آن حفظ شود.

نیکوخصلت در پایان به لزوم هم افزایی و همکاری بیشتر شهرداری تبریز، اداره کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور رفع مسائل مجموعه داران اشاره کرد و گفت: شهرداری ها و نهادهای شهری می توانند در زمینه حمایت های مادی و معنوی اعم از تأمین نیروی انسانی موردنیاز برای مجموعه ها و موزه های خصوصی راهگشا باشند.

لزوم تدوین برنامه ویژه برای ارتقای جایگاه مجموعه ها و موزه های خصوصی

علیرضا قوچی، معاون میراث فرهنگی اداره کل با بیان اینکه موزه داران بخش خصوصی با مطالعه و پژوهش، این مجموعه های فاخر را جمع آوری و حفظ کرده اند، گفت: باید با یک نگاه تخصصی برنامه های ویژه ای برای حفظ جایگاه فرهنگی موزه های خصوصی تدوین کرد.

او با اشاره به اینکه واگذاری خانه های تاریخی با شرایط خاص و تسهیلات ویژه به مجموعه داران می تواند بخشی از مسائل آن ها را حل نماید، اضافه کرد: خانه های تاریخی در اختیار دستگاه ها و نهادها می تواند در اختیار موزه ها و مجموعه های خصوصی قرار گیرد تا در حوزه ساختاری همراهی لازم صورت پذیرد.

او با تأکید بر اینکه بررسی تخصصی موزه ها، ارائه مجوز یا هرگونه تصمیم تخصصی و کارشناسی در این حوزه بر عهده اداره کل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، ادامه داد: مسائل مجموعه داران و موزه داران استان باید به صورت مستمر پیگیری شود و از هرگونه نگاه در راستای تجاری سازی اشیا فاخر مجموعه ها روبرو نشویم چراکه این موضوع سبب می شود، موزه ها و مجموعه های خصوصی از هدف اصلی خود فاصله بگیرند.

toure-kish.ir: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

3ye.ir: گلچینی از بهترین های وب

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7753

به "تبیین استراتژی به منظور حمایت از مجموعه داران خصوصی در آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبیین استراتژی به منظور حمایت از مجموعه داران خصوصی در آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید