تحلیلی بر شعار سال جهانی موزه ها در سال 2020

به گزارش راه ساری، ظرفیت موزها در ایجاد تجارب معنی دار، برای مردمانی با ریشه ها و خاستگاه های گوناگون از ارزش های محوری اجتماع است.

تحلیلی بر شعار سال جهانی موزه ها در سال 2020

هرگز شرایط برای مؤسسات معتبر و درحال گذار، مانند اکنون نبوده است، که موزه ها بتوانند تا این حد ارتباط و مشارکت سازنده نسبت به واقعیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه مدرن داشته باشند.

چالش های تنوع و دنیا شمولی و از طرفی دشواری در مسیریابی مسائل پیچیده اجتماعی در محیط هایی که به طرز فزاینده ای در حال قطبی شدن هستند، اگرچه صرفاً مختص موزه ها و مؤسسات فرهنگی نیست، در خصوص آن ها به دلیل نقشی که در جامعه ایفا می نمایند، بسیار پررنگ تر است.

رشد انتظارات عمومی در راستای تحولات اجتماعی به نوعی مصاحبه پیرامون ظرفیت اجتماعی مناسب موزه ها در قالب نمایشگاه ها، کنفرانس ها، نمایش ها، برنامه های آموزشی و تولیدات خلاقانه انجامیده است.

با این وجود باید تدابیری در راستای غلبه بر نیروها و قدرت هایی که خواسته و ناخواسته منجر به ایجاد اختلال و اختلاف در موزه ها، شبکهٔ بیناموزه ای و حتی بازدیدنمایندگان می شوند، انجام گردد.

این اختلافات می تواند ریشه و منشأهای گوناگون از جمله هویت، جنسیت، قومیت، زمینه های مالی، توانایی جسمی، وابستگی های سیاسی و اعتقادات مذهبی داشته باشد.

با انتخاب محورموزه برای برابری، تنوع و دنیا شمولی کمیته برگزاری روز بین المللی موزه سال 2020 در نظر دارد، با تجمیع آرا، تنوع نگرش هایی که اجتماعات و فردیت موزه ها را شکل می دهند و همچنین شناخت و غلبه بر ابزارهایی که روایت های متعصبانه در موزه ها را به تصویر می کشند را جشن بگیرد.

* مدیر موزه آبگینه و سفالینه تهران

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9413

به "تحلیلی بر شعار سال جهانی موزه ها در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلی بر شعار سال جهانی موزه ها در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید