تحلیل الجزیره درباره تحولات عدن؛ رمزگشایی از حملات هوایی مستقیم امارات و سکوت سعودی

به گزارش راه ساری، شماری از کارشناسان سیاسی منطقه اتفاق نظر دارند که حملات هوایی امارات در روز پنجشنبه به مواضع نیروهای دولت مستعفی یمن با چراغ سبز سعودی صورت گرفته است و طرفین همچنان برای تجزیه و تقسیم یمن مصمم هستند.

تحلیل الجزیره درباره تحولات عدن؛ رمزگشایی از حملات هوایی مستقیم امارات و سکوت سعودی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از الجزیره، أنیس منصور مشاور رسانه ای در سفارت یمن(وابسته به منصور هادی) در ریاض خاطرنشان کرد، دلایلی که باعث شد امارات متحده عربی دست به حملات هوایی گسترده و مستقیم علیه نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن در دروازه های شرقی عدن بزند این است که امارات احساس کرد در نبردهای شبوه و أبین شکست خورده و نزدیک است که در نبرد عدن نیز شکست بخورد.

أنیس منصور با اعلام این که، شبه نظامیان شورای انتقالی جنوبی، که وابسته به امارات هستند، در حال حذف فیزیکی مجروحان نیروهای دولت مستعفی و کشتن آنها در بیمارستان ها هستند، گفت این اقدامات امارات نشان دهنده سقوط سیاسی و اخلاقی این کشور در یمن است.

طبق اعلام وزارت دفاع دولت مستعفی منصور هادی، در نتیجه بمباران نیروهای دولت منصور هادی در ورودی های شهر عدن توسط جنگنده های اماراتی، بیش از 300 تن از این نیروها کشته و یا زخمی شدند.

این مسئول یمنی درخصوص موضع ریاض درقبال حملات هوایی امارات در شهر عدن و این که آیا این عملیات با چراغ سبز سعودی اجرا شده؟ تأکید کرد، تمام احتمالات در این زمینه وجود دارد. این نخسیتن بار نیست که امارات نیروهای منصور هادی در یمن را بمباران می نمایند؛ این نیروها در گذشته نیز بارها هدف بمباران قرار گرفتند و اینک ثابت شده است که تمام حملات هوایی از سوی امارات انجام می شد و این کشور بری جدا کردن جنوب کمر همت بسته است تا به وسیله مزدوران وابسته به خود، که اشغالگری امارات را می پذیرند، کنترل این منطقه را در دست بگیرد.

وی با ابراز تاسف از عدم موضع گیری ریاض درخصوص حملات هوایی اخیر امارات در عدن و عدم صدور بیانیه ای درباره موضعش درخصوص رخدادهای عدن، توضیح داد دلیل این امر آن است که امارات تصمیم گیری سعودی را کنترل می نماید و همچنین اقداماتی صورت داده شده است که سعودی ها را به سکوت درباره این رخدادها وامی دارد. یا این که دلیل این سکوت تبادل نقش ها میان دو طرف و مانوردادن با باقی مانده آنچه مشروعیت یمن (دولت مستعفی منصور هادی) است، قلمداد می گردد.

اما حسن البراری استاد روابط بین المللی در دانشگاه اردن ابراز عقیده نموده، این نخستین بار است که امارات علنا علیه نیروهای دولت منصور هادی دست به حملات هوایی زده است و در گذشته بارها حملاتی نیابتی به وسیله شورای انتقالی جنوبی و دیگر گروه ها صورت می داد ولی از آنجا که این حملات نیابتی عملا هیچ دستاورد میدانی حاصل نمی کرد و سیاست های ابوظبی مبنی بر جدا کردن جنوب و مبارزه با اسلام سیاسی(در اشاره به حزب اخوانی الاصلاح) شکست خورده است، امارات خود مستقیما وارد عملیات نظامی علیه دولت منصور هادی شده است.

وی ابراز عقیده کرد که امارات بعد از حصول پیشرفت در روابطش با ایران و گزارش های سازمان های حقوق بشر درباره جنایات اجرا شده(از سوی ائتلاف) در یمن، تغییر موضع داد ولی همچنان به سیاست خود مبنی بر جدایی جنوب یمن تأکید دارد.

البراری با بیان این که تفسیر سکوت سعودی در قبال رفتار بی پروای امارات سخت است، گفت: به نظر می رسد ریاض با ابوظبی همدست است و هر دو طرف برای تقسیم یمن توافق نظر دارند؛ چرا که وحدت و قدرت یمن در راستای منافع آنها نیست ولی با توجه به این که ریاض در جنوب عاجز است سیطره بر آن به وسیله شبه نظامیان امارات انجام می گردد. همچنین این موضوع را باید یادآور شد که دولت منصور هادی از حمایت واقعی سعودی برخوردار نیست.

به گفته این کارشناس سیاسی اردن، ریاض با این سکوت خود می خواهد این پیغام را برساند که هیچ اختلافی در همپیمانی اش با امارات وجود ندارد؛ چرا که چنین امری ریاض را در شرایطی که از انزوا و رسوایی هایی در پی جنایت قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رنج می برد، تضعیف می نماید.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4731

به "تحلیل الجزیره درباره تحولات عدن؛ رمزگشایی از حملات هوایی مستقیم امارات و سکوت سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل الجزیره درباره تحولات عدن؛ رمزگشایی از حملات هوایی مستقیم امارات و سکوت سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید