تحلیل نیویورک تایمز از حمله پهپادی یمنی ها به آرامکو

به گزارش راه ساری، فارس نوشت: روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که توان پهپادی یمنی ها، چالشی برای عربستان سعودی ایجاد نموده که ریاض با تسلیحات گرانقیمت هم توان مقابله با آن را ندارد.

تحلیل نیویورک تایمز از حمله پهپادی یمنی ها به آرامکو

این روزنامه با اشاره به عملیات پهپادی روز شنبه علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی در دو منطقه بقیق و خریص، نوشته است: این حملات نه تنها آسیب پذیری عربستان سعودی در جنگ علیه حوثی ها را برملا کرد، بلکه نشان داد که انجام چنین حملات مهمی تا چه حد کم هزینه شده است. میم زویجننبرگ پژوهشگر ارشد مسائل پهپادی در مؤسسه صلح هلندی پکس می گوید برای ساخت پهپادهای مورد استفاده در این عملیات تنها 15000 دلار یا کمتر هزینه شده است.

نیویورک تایمز حملات پهپادی یمن را از منظر انجام عملیات پیروز توسط یک گروه کمتر مجهز به یک ارتش کاملا مجهز، تاکتیک های داوود و جالوت خوانده و نوشته است: در حالی که حوثی ها از منابع اقتصادی قابل توجهی برخوردار نیستند، پهپادها به آن ها ابزاری بخشیده تا به عربستان سعودی آسیب بزنند، یعنی به کشوری که با هزینه 67.6 میلیارد دلاری، در مقام سوم بیشترین هزینه کرد نظامی در دنیا قرار گرفته است.

فاری المسلمی از مؤسسین مرکز مطالعات راهبردی صنعا در این مورد می گوید: این برای سعودی ها چالشی ایجاد نموده که توان رویارویی با آن را ندارند، هرقدر هم که توان اقتصادی، نظامی یا اطلاعاتی داشته باشند.

نیویورک تایمز با اشاره به اینکه عربستان سعودی در سال 2015 امیدوار بود با پشتیبانی آمریکا به سرعت انصارالله را کنار بزند، به عمیق تر شدن حملات یمنی ها در ماه های اخیر اشاره نموده و نوشته است: این جنگ به یمن بن بست بدل شده و حوثی ها به مرور به راه های پیچیده تری برای پاسخ به عربستان سعودی دست یافته اند، خصوصا به وسیله پهپادها. اولین بار پارسال بود که نشانه ای از استفاده حوثی ها از پهپاد ظاهر شد و از آن موقع توان آن ها مرتبا افزایش یافته است.

نقش کلیدی مجتمع بقیق در صنعت نفت عربستان، از دیگر دلایلی است که به نوشته نیویورک تایمز، عملیات اخیر یمنی ها را حائز اهمیت نموده است. هلیما کرافت تحلیلگر بانک سرمایه گذاری آر.بی .سی می گوید این تأسیسات نفت چندین میدان نفتی عربستان را پالایش می نماید و همین امر حمله به این مجتمع را به عملیاتی خاص بدل نموده است.

کرافت می گوید: این نقطه کانونی برای حمله به زیرساخت های عربستان سعودی است. حمله به بقیق همواره مایه نگرانی ما بوده است.

اِیمی میرز جِیف تحلیلگر انرژی خاورمیانه در شورای روابط خارجی آمریکا معتقد است یمنی ها از اهمیت بالای این تأسیسات اطلاع کامل داشته اند و نقطه ای را هدف قرار داده اند که حداکثر اثرگذاری و خسارت را ایجاد کند.

مؤسسه راپیدان انرژی هم تأسیسات بقیق را با فاصله زیاد از دیگر تأسیسات مشابه، مهمترین مجمتع نفتی در دنیا توصیف و عنوان نموده است.

زویجننبرگ می گوید قیمت مناسب پهپاد، دشواری شناسایی و هدف قرار دادن آن ها و توانایی بالای آن ها در ایجاد آسیب گسترده، موجب شده تا یمنی ها با استفاده از این ابزار، دست برتر را در برابر سعودی ها داشته باشند.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته است که یمنی ها می توانند در آینده تجربیات پیروز خود در زمینه استفاده از پهپادها را با دیگر گروه های مقاومت در عراق، سوریه و لبنان نیز به اشتراک بگذارند.

310311

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5194

به "تحلیل نیویورک تایمز از حمله پهپادی یمنی ها به آرامکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل نیویورک تایمز از حمله پهپادی یمنی ها به آرامکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید