تهران فقط برای 10 سال آب دارد

به گزارش راه ساری، چراغ خطر تأمین آب استان تهران در حالی سوسو می زند که مسوولان بر این باورند اگر اکنون برای خاموش کردن آن تدبیری اندیشیده نشود، تا حدود 10 سال دیگر با افزایش جمعیت به مرحله انفجار می رسد و پایتخت در چنگال بی آبی گرفتار خواهد شد.

تهران فقط برای 10 سال آب دارد

به گزارش ایسنا، سال هاست که بحران آب و بی آبی با سرنوشت ایران گره خورده است و تا همین شش ماه قبل و پیش از بارندگی های سیل آسا در ایران، آمار و ارقام مربوط به ذخایر آبی روی خط قرمز قرار داشتند. از سوی دیگر میزان مصرف آب در ایران حدود 30 تا 40 درصد فراتر از میانگین جهانی است. در حالی که بر اساس اعلام بانک جهانی، سرانه مصرف آب خانگی برای کشورهای بیابانی مانند ایران باید 70 لیتر در شبانه روز باشد، اما اکنون این میزان 155 لیتر است.

بحران آب در ایران تا حدی جدی است که حتی بارندگی های سیل آسای اخیر هم هر چند باعث شد سال آبی 97 و 98 از حیث بارش ها نسبت به متوسط بلندمدت یعنی مدت 50 ساله، 43 درصد افزایش و نسبت به سال گذشته آبی نیز تا اواسط خردادماه نیز 103 درصد افزایش داشته باشد، مخازن نسبت به سال گذشته بیش از 15 میلیارد متر مکعب از آب بیش تری برخوردار شوند، تعداد قابل توجهی از تالاب های ایران بین 40 تا 100 درصد آبگیری شوند، ذخایر سدهای کشور نسبت به سال آبی گذشته 16 میلیارد مترمکعب افزایش داشته باشد، اما باز هم جبران بی آبی ها را نکرد. زیرا گفته می گردد ایران حدود 10 سال خشکسالی داشته است.

  • بحران، پیش روی تأمین آب پایتخت

در این میان تأمین آب پایتخت که حتی در زمان حال هم با مشکل روبرو است، تا افق 1410 و با افزایش دو میلیونی جمعیت این استان به یک بحران جدی تبدیل شده است. البته برای تأمین آب تهران طرح هایی تعریف شده اند که برای تکمیل آن ها به شش هزار میلیارد تومان اعتبار احتیاج است اما به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران، این طرح ها که شامل سامانه جایگزین انتقال آب به البرز و تهران، طرح انتقال آب از رودخانه هراز به کن، طرح علاج بخشی سد لار و طرح تأمین آب شهر پردیس و منطقه 22 تهران می گردد، متوقف شده اند و همین موضوع بحران آب پایتخت را جدی نموده است.

سیدحسن رضوی از بی توجهی نمایندگان تهران به بحران آب این استان گله نموده و می گوید نه نمایندگان شهر تهران و نه مسئولان توجهی به طرح های تأمین آب تهران در دراز مدت ندارند. این در حالی است که در استان های دیگر از جمله البرز حساسیت دو چندان است. در حالی که اگر طرح ها متوقف شوند، در چند سال آینده تأمین آب یکی از دغدغه های شهر تهران، خواهد بود. در حال حاضر هم برای تأمین آب تهران با مشکل روبرویم و آب البرز را به صورت میلی متری تأمین می کنیم. بیش از پنج ماه است که از نمایندگان تهران برای شرح وضعیت آب این استان درخواست جلسه نموده ایم اما آن ها وقت ندادند.

این در حالی است که برآوردها نشان می دهد جمعیت تهران در افق 1410 دو میلیون نفر افزایش خواهد یافت. پیش بینی ها حاکی از آن است که تا سال 1410، 580 هزار نفر به جمعیت پردیس، یک میلیون نفر به منطقه 22 تهران و 500 هزار نفر در حواشی تهران، به جمعیت اضافه گردد و این موضوع بحران آب را جدی تر می نماید. میزان مصرف فعلی شهر تهران سالانه یک میلیارد و 50 میلیون متر مکعب است و به گفته رضوی اگر طرح های مذکور به موقع اجرا شوند، آب در تهران جیره بندی نخواهد شد.

به طور کلی میزان مصرف آب در استان تهران نیز 1 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب است و 70 درصد آب تهران از آب های سطحی و 30 درصد از آب های زیر زمینی تأمین می گردد. البته موضوع بحران آب پایتخت توسط وزیر نیرو به اطلاع هیأت دولت و رئیس جمهور رسیده است و باید منتظر ماند و دید تدبیر دولت و مجلس نشینان برای این بحران چیست.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3640

به "تهران فقط برای 10 سال آب دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران فقط برای 10 سال آب دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید