فراوری پارچه های گرمکن با یاری چاپگرهای 3بعدی الکترونیکی، ساخت گرمکن جایگاه خودرو

به گزارش راه ساری، پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان چاپگرهای الکترونیکی سه بعدی را برای چاپ مدارهای الکترونیکی انعطاف پذیر فراوری کردند و به گفته آنها با استفاده از این دستگاه علاوه بر فراوری سنسورهای فشار، این محققان موفق به ساخت پارچه های گرمکنی شدند که استفاده از آن، افراد را از لباس های ضخیم در سرما بی احتیاج می نماید.

فراوری پارچه های گرمکن با یاری چاپگرهای 3بعدی الکترونیکی، ساخت گرمکن جایگاه خودرو

علی قره خانی، مدیر تحقیق و توسعه این شرکت دانش بنیان در گفت وگو با خبرنگاران، طراحی و ساخت انواع ربات ها را زمینه تحقیقاتی این شرکت عنوان نمود و گفت: پرینترهای فراوری شده در این شرکت، پرینترهای الکترونیک چاپی است که با استفاده از آن می توان مدارهای الکترونیکی را پرینت و فراوری کرد.

وی کاربردهای این مدارها را در اسباب بازی ها، وسایل برقی و تلویزیون ها دانست و اظهار داشت: این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که مدارهای الکترونیکی را نه تنها بر روی بردهای سخت، بلکه می توان بر روی سطوح نرمی چون لباس، طلق های کاربردی در خودرو و سنسورهای فشار فراوری کرد.

قره خانی اضافه نمود: ما با استفاده از این قابلیت توانستیم گرمکن جایگاه خودرو را فراوری کنیم، ضمن آنکه سنسور فشار نرم را با فرآیند پرینت، فراوری کردیم.

به گفته وی سنسورهای فشار در وسایل جدید خانگی استفاده می گردد. در این وسایل به جای استفاده از سوئیچ از سنسورهای لمسی استفاده می گردد.

وی با اشاره به مزیت این دستگاه اظهار داشت: در حال حاضر برای فراوری یک مدار الکترونیکی به روش سنتی(لیتوگرافی) مدت یک تا دو روز زمان احتیاج دارد، اما با استفاده از این پرینترها می توان در چند ثانیه مدارهای الکترونیکی مورد احتیاج را به فراوری رساند.

این محقق با بیان اینکه دستگاه چاپگر سه بعدی با استفاده از جوهرهای رسانا، مدارهای الکترونیکی را فراوری می نماید، ادامه داد: ساختار این چاپگر به گونه ای است که با استفاده از جوهرهای رسانا کار می نماید. در جوهر رسانا در پرینترهای معمولی بعد از یک بار پرینت دریافت چشمه های آن کور می گردد، ولی این نوع جوهرها برای چاپگرهای الکترونیکی طراحی شده و می توان با آن انواع مختلفی از مدار را در کسری از ثانیه فراوری کرد.

قره خانی با بیان اینکه جهان به سمت الکترونیک و مدارهای پوشیدنی پیش می رود، ادامه داد: پایه این فناوری این نوع پرینترها است. این تکنولوژی 10 سال است که در جهان متداول شده و اکنون کشور ما با ساخت این چاپگرها توانسته همگام با جهان پیش برود.

وی با بیان اینکه این چاپگرها طی دو سال با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو به فراوری رسیده است، یادآور شد: علاوه بر گرمکن جایگاه و سنسور فشار، پارچه های گرمکنی را فراوری کردیم؛ زمانی که از این پارچه در لباس استفاده گردد، احتیاج به استفاده از کت های ضخیم نیست.

این محقق با بیان اینکه این پارچه به پاور بانکی متصل می گردد و گرمای لازم را فراوری می نماید، اظهار داشت: این پارچه با استفاده از یک پاور بانک هزار میلی آمپر ساعت می توان 10 ساعت گرما فراوری کند. در حال مذاکره با صنایع پوشاک برای فراوری صنعتی آن هستیم.

قره خانی با تاکید بر اینکه نمونه خارجی این دستگاه بسیار گران است، گفت: ما به مرحله ای رسیده ایم که می توانیم احتیاج کشور را از این دستگاه در زمینه تحقیقاتی و فراوریاتی رفع کنیم.

وی با بیان اینکه ما برای این دستگاه و برای محصولاتی که به واسطه این پرینترها فراوری می کنیم، مشتری هایی از داخل و خارج کشور داریم، تاکید نمود: رقبای کانادایی، کره ای، آلمانی در پوشاک در این حوزه ورود کردند و هنوز کشور ترکیه وارد این عرصه نشده است و به محض آنکه این کشور ورود پیدا نمایند بازار را از ما می گیرند، از این رو مایل بودیم با صنایع پوشاک ارتباط برقرار کنیم، ولی تاکنون نتوانسته ایم.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 579

به "فراوری پارچه های گرمکن با یاری چاپگرهای 3بعدی الکترونیکی، ساخت گرمکن جایگاه خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری پارچه های گرمکن با یاری چاپگرهای 3بعدی الکترونیکی، ساخت گرمکن جایگاه خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید