ثبت شجره نامه اردک بومی برای نخستین بار در کشور

به گزارش راه ساری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، دستیابی به مرحله ثبت شجرنامه اردک بومی گیلان را بعد از گذشت چندین سال از برنامه های مرکز پشتیبانی و اصلاح نژاد اردک بومی شهرستان فومن مطرح نمود و گفت: با کوشش و همت پرسنل مرکز پس از یکسال شجره نامه اردک بومی در اردیبهشت ماه امسال به ثبت رسید.

ثبت شجره نامه اردک بومی برای نخستین بار در کشور

به گزارش ایسن، علی در جانی در بازدید از مرکز پشتیبانی و اصلاح نژاد اردک بومی که در فومن واقع شده است، گفت: حفظ و ذخیره ارزش ژنتیکی اردک بومی، افزایش ظرفیت فراوری تخم اردک های بومی نسبت به اردک هایی که در خانه کشاورزان موجود است از اهم برنامه های این مرکز هستند.

وی با بیان اینکه اردک های خانگی کشاورزان استان سالانه بین 40 الی 50 عدد تخم می گذارند، اضافه نمود: اردک های اصلاح شده مرکز سالانه بین 100 الی 150 عدد تخم گذاری می نمایند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: با کوشش و همت پرسنل مرکز از اردیبهشت ماه سال گذشته، پس از یکسال شجره نامه اردک بومی در اردیبهشت ماه امسال به ثبت رسید.

وی با اشاره به اینکه این پروژه برای نخستین بار در کشور به مرحله ثبت نهایی رسیده است، توضیح داد: ثبت شجره نامه اردک بومی موجب افتخار برای ایران و استان گیلان است که با انتخاب یک اسم تجاری برای اردک بومی می توان این اردک را به عنوان یک نژاد تخم گذار در سطوح بین المللی و جهانی به جهان معرفی کرد.

وی ادامه داد: همچنین با تغییر برنامه تغذیه ای اردک ها در سنین رشد می توان این اردک را به عنوان یک نژاد گوشتی هم معرفی کرد.

درجانی اظهار داشت: ظرفیت سالن اصلاح نژادی اردک بومی گیلان به تعداد هزار قطعه اردک بالغ تخم گذار به همراه ظرفیت نگهداری 5000 اردک گله تکثیری به عنوان گله پشتیبان است.

وی گفت: انتهای پروژه ثبت شجرنامه اردک بومی، برنامه توزیع جوجه اردک های فراوریی مرکز در بین کشاورزان استان است که درآمدزایی بیشتر کشاورزان استان را به دنبال دارد.

درجانی گفت: مرکز اصلاح نژاد اردک بومی شهرستان فومن در زمینی به مساحت 15 هکتار قرار گرفته است که نزدیک به 11 هکتار استخر جهت پرورش ماهی و اردک به صورت توأم است.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2722

به "ثبت شجره نامه اردک بومی برای نخستین بار در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت شجره نامه اردک بومی برای نخستین بار در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید