جمهوری اسلامی ایران رئیس شورای اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد شد

به گزارش راه ساری، جمهوری اسلامی ایران علی رغم کارشکنی های آمریکا پیروز شد ریاست شورای اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد را برای یک سال عهده دار شود.

جمهوری اسلامی ایران رئیس شورای اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد شد

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، در ادامه تلاش های آمریکا در جهت مانع تراشی برای فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در نهادهای بین المللی، جمهوری اسلامی پیروز شد جایگاه ریاست شورای اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد را برای دوره 2021-2020 به دست آورد.

در بحبوحه تنش ها و اختلافات موجود بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا با کارشکنی در فرایند انتخاب شورای اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد، با توسل به بهانه های سیاسی تلاش کرد تا ضمن ابراز مخالفت نسبت به ریاست ایران، اجماع موجود بین اعضا را زیر سوال برده و مانع ریاست ایران بر این شورا شود.

ایالات متحده همچنین تهدید کرد که در صورت انتخاب ایران، با خروج از این نهاد سازمان مللی، کمک های مالی و همکاری خود را با این شورا قطع خواهد کرد.

علی رغم بهره برداری این کشور از همه مکانیسم های مالی، سیاسی و سازمانی موجود از جمله فشار بر دبیرخانه و سایر کشورها، تلاش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در سفارت ایران در کنیا، در به کارگیری ابزار دیپلماسی، مذاکرات متعدد با کشورهای مختلف و همچنین ارائه تفسیر حقوقی مستدل در رد نظر و اقدام آمریکا، نهایتا این تحرکات منجر به اجماع کشورها در حمایت از ایران و محکومیت اقدام یکجانبه گرایانه ایالات متحده شد.

با توجه به فضای حاکم بر اجلاس، آمریکا از مواضع خود عقب نشینی کرد و در نهایت در نشست آنلاین و مجزای این شورا، جمهوری اسلامی ایران با اجماع و بدون هیچ مخالفتی به عنوان رئیس شورای اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد برای مدت یک سال انتخاب شد.

برنامه اسکان ملل متحد یکی از بازوهای اجرایی سازمان ملل متحد است که در موضوعات مرتبط با چالش های اسکان بشر و همچنین توسعه شهری پایدار فعالیت می کند.

تور مالزی: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

خیمه نیوز: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10824

به "جمهوری اسلامی ایران رئیس شورای اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمهوری اسلامی ایران رئیس شورای اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید