خبرنگاران شورای نگهبان با اصل تناسبی شدن انتخابات مخالفتی ندارد

به گزارش راه ساری، تهران- خبرنگاران- روابط عمومی شورای نگهبان در اطلاعیه ای اعلام نمود: همانطور که قبلاً اعلام شده است این شورای با اصل تناسبی شدن انتخابات مخالفتی ندارد و آماده همکاری با مجلس محترم جهت تدوین راهکارهای اصلاحی و کارآمد است.

خبرنگاران شورای نگهبان با اصل تناسبی شدن انتخابات مخالفتی ندارد

روابط عمومی شورای نگهبان در اطلاعیه ای در پی اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده تلویزیونی دوشنبه شب 29 اردیبهشت ماه به استحضار ملت شریف ایران می رساند: همکاری و تعامل مجلس و شورای نگهبان در زمینه تدوین طرح اصلاح قانون انتخابات جزو نقاط درخشان عملکرد مجلس دهم بود لکن مدل پیشنهادی در طرح مذکور برای استانی شدن انتخابات و پیش بینی سهم ناچیز 15 درصدی برای شهرهای کوچک در انتخاب نمایندگان، خلاف اصول قانون اساسی و تضییع کننده حق مردم در شهرهای کوچک بود که حتی پیش از تصویب در صحن مجلس نیز به اطلاع رییس مجلس و اعضای کمیسیون مربوطه رسید لکن با تصویب نهایی، مدل پیشنهادی با ایراد شورا روبرو شد و تصویب بخش های ضروری دیگر طرح نیز عقیم ماند. با اینحال همانطور که قبلاً اعلام شده است شورای نگهبان با اصل تناسبی شدن انتخابات مخالفتی ندارد و آماده همکاری با مجلس محترم جهت تدوین راهکارهای اصلاحی و کارآمد است.

این اطلاعیه اضافه کرد: شورای نگهبان همیشه در جهت شفافیت پیشگام بوده و بدون تکلیف قانونی اقدام به انتشار متن کامل نظرات، مشروح مذاکرات جلسات شورای نگهبان، نظرات مجامع مشورتی فقهی و حقوقی، نظرات استدلالی اعضای شورا و... نموده است که دسترسی به آن به وسیله سامانه جامع شفافیت نظرات شورای نگهبان برای همگان مقدور می باشد و بی اطلاعی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در این خصوص تعجب آور است.

روابط عمومی شورای نگهبان توضیح داد: شورای نگهبان همیشه در جهت تعامل با مجلس شورای اسلامی حرکت نموده و برای کاهش ایرادات و ابهامات مصوبات و رفت و برگشت طرح ها و لوایح میان مجلس و شورا کوشش نموده است و حضور مستمر اعضا و کارشناسان حقوقی شورا در جلسات کمیسیون های مجلس گواه این مدعاست. بر همین مبنا خود را موظف به رعایت حرمت نمایندگان مجلس می داند و از صلاحیت های قوه مقننه در چارچوب اصول قانون اساسی صیانت نموده است. با این وجود در مورد صلاحیت نمایندگان همچون سایر داوطلبان عادی از اعمال مُرّ قانون ابایی نداشته و با تکیه بر مدارک و مستندات متقن و استعلامات مراجع قانونی و با حساسیت حقوقی و سیاسی فراوان به پرونده های آنان رسیدگی نموده است. لازم به ذکر است پرونده یکایک نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس دهم در جلسات شورا و با حضور همه اعضا بحث و آنالیز شده و نتیجتاً نظر اکثریت اعضا اعلام شده است.

این اطلاعیه اعلام نمود: شورای نگهبان همیشه از نقد و پیشنهادهای اصلاحی استقبال می نماید، لکن آنچه که در هفته های اخیر از تریبون مقدس خانه ملت نسبت به نهاد صیانت کننده از موازین مقدس شرع و قانون اساسی روا داشته شد، اولاً هتک حیثیت و اعتبار مجلس و ثانیاً خلاف اخلاق و قانون و حتی در مواردی متضمن توهین بود که متأسفانه با سکوت و بی اعتنایی رئیس جلسه به اعمال آیین نامه داخلی مجلس همراه شد.

روابط عمومی شورای نگهبان اعلام نمود: تصویب طرح هایی که با نص صریح قانون اساسی مغایرت داشت و به ضرر نظام انتخاباتی بود نیز دور از شان قوه قانونگذار بود.

این اطلاعیه یادآور شد: اکثریت نمایندگان مجلس دهم خدمتگزار و سالم بودند، اما لغزش و خطای جمع محدودی، خدمات سایر نمایندگان را زیر سئوال برد و به مشارکت لطمه زد. احکام صادره قضایی در روزهای اخیر در رابطه با بعضی نمایندگان، نمایانگر بعضی واقعیت های پشت پرده مجلس دهم بود و همچنان معتقدیم اگر در طول دوره نمایندگی، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به وظایف نظارتی خویش دقیق تر عمل می کرد، هرگز شاهد وقایع تلخ و بعضی لغزش ها و رفتارهای نادرست نمی بودیم که منجر به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان گردد.

روابط عمومی شورای نگهبان اظهار داشت: شورای نگهبان در انتخابات اخیر نشان داد در آنالیز صلاحیت داوطلبان با احدی تعارف ندارد و از حقوق ملت شریف ایران و مُرّ قانون کوتاه نمی آید و هجمه ها و اهانت ها نمی تواند این نهاد را از صیانت و پاسداری از قانون عقب نشاند.

این اطلاعیه اضافه کرد: امید است عملکرد نمایندگان مجلس دهم در پیشگاه منتخبان دوره یازدهم همیشه ظاهر باشد تا شاهد ذره ای انحراف از راستا قانون نباشیم.

مجله ابوذریون: مجله خبری و تحلیلی

مجله عکس: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9384

به "خبرنگاران شورای نگهبان با اصل تناسبی شدن انتخابات مخالفتی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شورای نگهبان با اصل تناسبی شدن انتخابات مخالفتی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید