دست یابی محققان ایرانی به دانش فنی فراوری جوهر نمایشگرها

به گزارش راه ساری، پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دانش فنی جوهرهای الکتروفورتیک کپسول شده در EPD برای فراوری کتاب های الکترونیکی، روزنامه های الکترونیکی، مجلات و اسناد الکترونیکی دست یافتند.

دست یابی محققان ایرانی به دانش فنی فراوری جوهر نمایشگرها

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دانش فنی جوهرهای الکتروفورتیک کپسول شده در EPD برای فراوری کتاب های الکترونیکی، روزنامه های الکترونیکی، مجلات و اسناد الکترونیکی دست یافتند.

سعیده خلقی اشکلک از محققان این طرح ضمن اشاره به مطالعات دهه های اخیر بر روی نمایشگرهای الکتروفورتیک (EPDS) مانند تکنولوژی موجود در E- books وE- newspaper، به بیان اهمیت این فناوری ها به دلیل ویژگی هایی چون سبک وزن بودن، مصرف انرژی کم، شبه کاغذ، انعطاف پذیری و قابل حمل بودن پرداخت.

وی با بیان اینکه این نمایشگرها بر اساس حرکت ذرات میروکپسول باردار معلق شده تحت میدان الکتریکی در سیال دی الکتریک شفاف (E-lnk) به کار می رود، گفت: خصوصیات این میکروکپسول ها از جمله عوامل کلیدی در مشخص کیفیت تصویر است.

خلقی با اشاره به اینکه افزایش کیفیت تصویر نیازمند ساخت میکروکپسول های EPDS با توزیع اندازه بسیار باریک برای کنترل دقیق تصاویر و پاسخ دهی سریع تر ناشی از افزایش بار سطحی ذرات، به ولتاژ اعمال شده است. ادامه داد: بر این اساس کوشش محققان برای آماده سازی و اصلاح ذرات الکتروفورتیک رنگی همچنان ادامه دارد. پایداری شیمیایی و سازگاری با دیگر ترکیبات موجود در سیستم جوهر، بار سطحی مناسب و خصوصیات نوری بالا در حین انتخاب پیگمنت ها و رنگ زاها در فرایند تهیه و محیط تعلیقی جوهر بسیار حائز اهمیت هستند.

این محقق با تاکید بر اینکه در سال های اخیر مطالعات بسیاری روی اصلاح سطحی ذرات الکتروفورتیک به وسیله سطوح فعال یونی (آنیونی و کاتیونی) و غیر یونی مانند پلی اتیلن، سدیم دود سیل سولفات، پلی وینیل پیرو لیدن، ستیل تری متیل- آمونیوم بروماید، اکتادسیل آمین، اولئات سدیم و هایپر دیسپرس کننده ها اجرا شده است خاطر نشان کرد که در این تحقیق برای اولین بار مایعات یونی سنتز شد و به عنوان عامل کنترل بار با هدف افزایش سطحی و پایداری ذره استفاده شد.

خلقی عنوان این طرح را که با هدایت دکتر مرضیه خطیب زاده و مشاوره دکتر الهه کوثری از اعضای هیئت علمی این دانشگاه اجرا شده، اصلاح بعضی پیگمنت های آلی و معدنی با مایعات یونی جهت فراوری جوهر الکتروفورتیک و تهیه میکرو کپسول از آن با استفاده از روش الکترواسپری ذکر کرد و گفت: برای تهیه میکروکپسول جوهر الکتروفورتیک، محققان روش های مختلفی برای آماده سازی میکرو کپسول ها مانند پلیمر شدن درجا، پلیمر شدن امولسیونی، و توده ای ارائه کردند ولی تمامی این روش های بسیار سخت و کنترل توزیع اندازه میکروکپسول ها پیچیده و مشکل است. وجود سطوح فعال و مواد کمکی مختلف از دیگر محدودیت های این روش ها است. از این رو ایده روشی جدید برای تهیه میکروکپسول ها از روش الکترو اسپری استفاده شد.

به گفته وی این تکنیک جدید در مقایسه با روش های قبلی، روشی ساده و بسیار موثر در کنترل اندازه ذرات در ابعاد نانو و میکرون است و از آنجایی که مواد شیمیایی کمتری در فرایند الکترو اسپری استفاده می گردد، ضمن بهبود مسائل زیست محیطی، از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه بوده و روش مناسبی جهت تهیه میکروکپسول های E-lnk به شمار می رود.

این محقق تفاوت این مطالعات نسبت به مطالعات قبلی را استفاده از مایعات یونی برپایه ایمیدازولیوم به عنوان عامل کنترل کننده، دانست و ادامه داد: از جمله نوآوری های این پروژه معرفی مایعات یونی به عنوان عامل کنترل بار در اصلاح سطحی پیگمنت و همچنین عامل دارکردن گرافن اکساید و استفاده از آن به عنوان جوخر الکترونیکی سیاه است.

به گفته وی، از این مطالعات 4 مقاله استخراج از مطالعات آزمایشگاهی و یک مقاله مروری منتشر شده است.

خلقی یاد آور شد: جوهر الکترونیکی و تکنولوژی نمایشگر های الکتروفورتیک سیاه سفید و رنگی در انحصار کشورهای فراوری کننده نمایشگرها همچون کره و چین است و با کوشش برای تهیه جوهر الکترونیکی می توان کشور را به خود کفایی رساند.

وی همچنین به کار برد جوهر های الکتروفورتیک کپسول شده در EPD برای فراوری کتاب ها و روزنامه های الکترونیکی، مجلات و اسناد الکترونیکی، صفحه نمایش دستگاه های بی سیم، کنترل کننده بازی، ساعت، نمایشگرهای صنعتی مانند نمایشگر دما علائم مربوط به فروش و تبلیغات در فروشگاه ها، اشاره نمود.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2710

به "دست یابی محققان ایرانی به دانش فنی فراوری جوهر نمایشگرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست یابی محققان ایرانی به دانش فنی فراوری جوهر نمایشگرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید