دلیل تجمیع شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی

به گزارش راه ساری، اجرای طرح یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی که چندین سال درگیر نهادهای تصمیم گیری بود پایان امسال به نتیجه رسید. آنطور که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور اعلام کرده هدف از اجرای این طرح بهبود راندمان و رسیدگی بهتر به صنعت آب و فاضلاب بخش شهری و روستایی است.

دلیل تجمیع شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی

به گزارش خبرنگاران، در حال حاضر حدود 7 میلیون و 200 هزار نفر در روستاهای سراسر کشور از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند هستند و قرار است که تا یک سال و نیم آینده به بیش از 3 میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور آب شرب سالم و پایدار برسد و طبق برآوردهای اجرا شده در پایان این دولت جمعیت روستایی بهره مند از آب شرب سالم و پایدار به بیش از 10 میلیون نفر خواهد رسید.

هم اکنون در تمام 31 استان کشور، پروژه های آبرسانی روستایی در حال انجام است و حدود 4000 قرارداد تا به امروز در این رابطه با بخش خصوصی منعقد شده و این در حالی است که طبق شاخص های جهانی بهداشت که مبتنی بر دسترسی مردم به آب شرب باکیفیت با مختصری پیاده روی است، بیش از 95 درصد جمعیت روستایی ایران بهره مند محسوب می شوند.

با این وجود برنامه دولت این است که روستاها همچون شهرها آب شرب باکیفیت به صورت لوله کشی در منازل خود دریافت کنند و کیفیت آب شرب در روستاها برابر با کیفیت آب شرب در شهرها باشد. به همین دلیل نیز طرح یکپارچه سازی شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی کلید خورده است.

محمد رضا جانباز ، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این راستا به خبرنگاران گفت: تمام تلاش ما این است که تأمین آب شهرها و روستاها از آب های سطحی افزایش پیدا کند، بنابراین به این سمت رفته ایم که تأمین آب شهرها و روستاها از آب های زیرزمینی کاهش و آب های سطحی افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی پس از چندماه از تصویب دولت در اواخر بهمن ماه رسماً اجرایی شد، گفت: هدف این است که بتوانیم راندمان فعالیتها را بالا ببریم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه هدف ما بهبود شرایط صنعت آب و فاضلاب کشور در دو بخش شهری و روستایی است، شرح داد: در این مدت نیز شاهد اثرات مثبت اجرای این طرح هستیم و امیدواریم که بتوانیم کارهای بیشتری را در این دو حوزه انجام دهیم.

جانباز با بیان اینکه موضوع فاضلاب روستایی پس از تکمیل پروژه های آبرسانی روستایی هدفگذاری بعدی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور است، گفت: تلاش می کنیم با بهره مندی از منابع داخلی شرکت های آبفا، پروژه های فاضلاب روستایی را اجرایی کنیم.

خوشبختانه این طرح با نگاه مثبت برخی کنندگان مجلس نیز روبرو شده است. طبق گفته های محمد باقری بنابی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، رفع مسائل آب شرب روستاها، هدف اصلی طرح یکپارچه سازی شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی است.

وی با تاکید بر اینکه تامین آب شرب مردم، مهمتر از منافع فردی است، اظهار کرد: قطعاَ کار یکپارچه سازی شرکتهای آبفای شهری و روستایی، کار درست و به جایی بوده است و ارزیابی ها هم نشان می دهد که در همین فاصله زمانی کوتاه از شروع فرایند یکپارچه سازی و درحالیکه به تعبیری این پروژه یکپارچه سازی در دوره گذار قرار گرفته است، نتایج آن در تسریع و بهبود خدمات رسانی بخصوص در حوزه آب شرب روستایی مشهود است.

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بر اساس گزارش متولیان امر، در همین مدت کوتاه در مناطق مختلفی از کشور به واسطه تجمیع این دو شرکت، بدون ایجاد تاسیسات جدید و صرفاً از محل بهره گیری وبه اشتراک گذاری امکانات موجود این دو شرکت، به روستاهای زیادی خدمات آب شرب داده شده است.

باقری با بیان اینکه سرعت دادن به کار به ویژه در حوزه نقل و انتقال اموال و همینطور رفع و حل و فصل برخی مسایل پرسنلی، ضرورتی است که نیاز است توسط مدیران ارشد وزارت نیرو مورد توجه جدی قرار گیرد، اضافه نمود: به هرحال این کار، کار بزرگی است و طبعاً در کنار مزایا و فواید قابل توجه آن، چالش های خودش را هم دارد که بایست به سرعت مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد.

به گفته وی طبیعتاً کاری که موجب تغییرات ساختاری و برخی جابجایی ها در سطوح مدیریتی شرکتها بشود، بعضاَ معارضان و مخالفانی هم خواهد داشت، اما آنچه که مهم است و ارجحیت دارد، پاسخگویی به مطالبات به حق مردم در زمینه دسترسی به آب پایدار و با کیفیت و منافع کلان کشور است که قاعدتاَ تحت تاثیر منافع فردی و پاره ای ملاحظات و رقابت های درون سازمانی قرار نخواهد گرفت.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12034

به "دلیل تجمیع شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل تجمیع شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید