ربا و بانکداری اسلامی، ویژه نامه نشریه دانشجویی تحکیم منتشر شد

به گزارش راه ساری، به همت اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، ویژه نامه نشریه دانشجویی تحکیم منتشر شد.

ربا و بانکداری اسلامی، ویژه نامه نشریه دانشجویی تحکیم منتشر شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، به همت اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، ویژه نامه نشریه دانشجویی تحکیم منتشر شد.

در این شماره از نشریه دانشجویی تحکیم به بررسی ابعاد مختلف ربا خواری و بانکداری اسلامی و تشریح مسائل کلان اقتصادی از دیدگاه اسلامی آن پرداخته شده است.

سردبیر این نشریه در سرمقاله آن اورده است: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57،علما و روحانیون تراز اول کشوری در شورایی تحت عنوان شورای فقهی بانک با موضوع تدوین سند و قانون بانکداری اسلامی گرد هم آمدند تا مشکل ربای بانکی که میراث دوران طاغوت بود را از ریشه حل کنند، تلاشهای این شورا در سال 62منتج به قانون بانکداری بدون ربا بود.

اما تصویب این قانون،فرصت تنفسی خوانده شد که درآن اعضای شورا به تحقیق و تفحص بپردازند تا بتوانند از دل فقه و اصول قانون بانکداری اسلامی را استخراج کنند. اما این اتفاق هیچگاه رخ نداد، اما بر فرض اینکه علما و دانشمندان اقتصادی بنیه علمی و فقهی لازم را برای تدوین قانون بانکداری اسلامی ندارند و باز با فرض اینکه ما به همان قانون بانکداری بدون ربا باید اکتفا کنیم،آیا هم اکنون سیستم بانکداری ما طبق قانون مصوب در شهریور62بدون رباست؟

این سوال و چالش های ذهنی به دنبال آن یکی از انگیزه های ما برای نگارش و تدوین نشریه ربا و بانکداری اسلامی بود تا شاید صدای مراجع تقلیدی که از ربای بانکها در دروس خارج فقه خود فریاد وااسلاما سرمیدهند،به گوش مردمی برسد که روزی با فریاد یک مرجع درباب تحریم توتون و تنباکو،در اندرونی شاه ایران،قلیان میشکستند.

برای مشاهده این نشریه اینجا را کلیک کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10141

به "ربا و بانکداری اسلامی، ویژه نامه نشریه دانشجویی تحکیم منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربا و بانکداری اسلامی، ویژه نامه نشریه دانشجویی تحکیم منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید