روز تولد مریم میرزاخانی جهانی شد

به گزارش راه ساری، اتحادیه بین المللی انجمن های ریاضی دنیا با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، روز تولد مرحوم مریم میرزاخانی، سوم ماه می (13 اردیبهشت) را روز دنیای زن در ریاضیات نامگذاری کرد.

روز تولد مریم میرزاخانی جهانی شد

دکتر مژگان محمودی، دبیر کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران با اعلام این خبر گفت: این پیشنهاد در جلسه عمومی بانوان اتحادیه بین المللی انجمن های ریاضی دنیا در روز 9 مرداد به تصویب رسید.

وی اضافه نمود: متن این پیشنهاد را اعضای کمیته بانوان به یاری دکتر رحیم زارع نهندی و دکتر سیاوش شهشهانی تهیه کردند و دکتر دانش خواه نیز آن را در دومین کنفرانس بانوان ریاضیدان دنیا در برزیل ارائه کرد.

محمودی اعلام نمود: این موفقیت را به جامعه ریاضی کشور، به ویژه بانوان ریاضیدان تبریک می گوییم.

به گزارش ایسنا، مریم میرزاخانی، ریاضی دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد در 13 اردیبهشت سال 1356 در تهران به دنیا آمد و در سال 2014 به دلیل انجام تحقیقات در زمینه دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضا های پیمانه ای آنها برنده مدال فیلدز به عنوان بالاترین جایزه در ریاضیات شد. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز بوده است.

زمینه تحقیقاتی وی مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه هم تافته بوده است.

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد دنیای ریاضی در سال های 1994 (هنگ کنگ) و 1995 (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش آموز ایرانی جایزه نمره کامل شد.

وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت. میرزاخانی سپس در سال 1999 کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال 2004 از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.

وی به عنوان یکی از 10 ذهن جوان برگزیده سال 2005 از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و به عنوان ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد.

میرزاخانی برنده جوایزی، چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال 2013، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال 2014 است. وی از یازدهم شهریور ماه 1387 (اول سپتامبر 2008) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات بوده و پیش از آن نیز به عنوان استاد دانشگاه پرینستون مشغول به فعالیت بوده است.

وی در اسفندماه 1376 در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که در آن تیمی متشکل از میرزاخانی، ایمان افتخاری و حسین نمازی حضور داشتند، رتبه اول کشور را کسب کرد.

اتوبوس حامل این تیم که از اهواز راهی تهران بود، به دره سقوط کرد و 6 نفر از دانشجویان نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف شامل آرمان بهرامیان، رضا صادقی - برندهٔ دو مدال طلای المپیاد دنیای - علیرضا سایه بان، علی حیدری، فرید کابلی، دکتر مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی دانشجوی دانشگاه تهران جان باختند و مریم میرزاخانی از جمله دانشجویان بازمانده از این سانحه بود.

این نابغه ریاضی ایران پس از چهار سال مبارزه با بیماری سرطان سینه در بیست وسوم تیر ماه 1396 دار فانی را وداع گفت.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: انتخاب
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6390

به "روز تولد مریم میرزاخانی جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز تولد مریم میرزاخانی جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید