رژیم کتوژنیک و لاغری ؛ افسانه یا واقعیت؟

به گزارش راه ساری، شما هم در خصوص تاثیر شگفت انگیز رژیم کتو بر لاغری داستان های زیادی شنیده اید اما در چند ماهی که سراغ رژیم کتوژنیک رفته اید وزن زیادی را کم ننموده اید؟ چیزهایی که در خصوص رژیم کتوژنیک و لاغری شنیده بودید بی اساس نیستند. رژیم کتوژنیک زندگی خیلی ها را زیر و رو نموده و ممکن است به دلایلی که در ادامه مطلب آورده ایم تاثیری بر چربی های انبار شده در بدن شما نگذاشته باشد.

رژیم کتوژنیک و لاغری ؛ افسانه یا واقعیت؟

حواستان به کالری خوراکی ها نیست؟

در رژیم کتو شما کمتر کربوهیدرات می خورید و بیشتر سراغ چربی ها می روید. پس طبیعی است که بشقاب غذای شما نسبت به قبل کالری بیشتری داشته باشد. در هر گرم چربی حدود 9 کالری وجود دارد، درحالیکه هر گرم کربوهیدرات تقریبا 4 کالری دارد. پس اگر در این رژیم حواستان به میزان کالری دریافتی نباشد، طبیعی است که وزن کم نکنید.

بهترین راه برای کاهش وزن در رژیم کتوژنیک، توجه به میزان کالری روزانه است. در این رژیم شاید مهم نباشد که در وعده نهار چند کالری بیشتر از قبل دریافت می کنید، اما بدون تردید میزان کالری دریافتی در 24 ساعت شبانه روز، همچنان اهمیت دارد و اگر مراقبش نباشید همه آنچه که در خصوص رژیم کتوژنیک و لاغری شنیده اید به یک رویا شبیه می شود.

از آنجا که غذاهایی که در رژیم کتوژنیک مصرف می شوند سیر نماینده هستند، بعید است که در زمان پیروی از این رژیم بیش از اندازه پرخوری کنید. با این وجود اگر بعد از یک ماه اثری از کاهش وزن مشاهده نکردید، یکبار میزان غذاهایی که هر روز به بدنتان می رسانید را مرور و آنالیز کنید. آیا شما

تقلب می کنید؟

شما سبک زندگی تان را تغییر داده اید و خیلی از راز و رمز های رژیم کتوژنتیک را رعایت نموده اید اما هنوز به یک کتو واقعی تبدیل نشده اید. اگر هنوز گاه گداری (حتی یکی دو بار در هفته) کربوهیدرات می خورید و تنها دلتان به کم کردن مقدار آن خوش است، باید بدانید که به نتیجه دلخواهتان نمی رسید.

وقتی در رژیم کتوژنیک با کربوهیدرات ها خداحافظی می کنید و سراغ چربی می روید، چربی ها در کبد شما به کِتون تبدیل می شوند. ساخته شدن کتون در کبد و ایجاد حالت متابولیکی به نام کِتوز، توانایی بدن برای چربی سوزی و تأمین انرژی را به شکل عجیبی بالا می برد. همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا فرایند کاهش وزن آغاز شود و در عین حال سطح قند خون هم پایین بیاید.

اگر هنوز رژیم کتوژنیک را درست نشناخته اید، تا از اصولی که باید در این سبک زندگی رعایت کنید باخبر شوید.

استرس دارید؟

وقتی هر روز خودتان را وزن می کنید و مدام نگران بی اثر بودن این رژیم بر کاهش وزن هستید، سطح هورمون کورتیزول در بدنتان بالا می رود. استرس می تواند شما را بی خواب و بی قرار کند یا اینکه به طور مستقیم بر اشتهایتان تاثیر بگذارد و شما را از همواره پرخورتر کند.

کورتیزول، همان هورمونی است که بدنتان را به وضعیت تعقیب و گریز وارد می نماید و چربی سوزی را از اولویت های بدن شما خارج می نماید.

بیش از اندازه شیرینی کتویی می خورید؟

درست است که امکان خوردن کیک های کربوهیدراتی که با آرد گندم درست می شوند را ندارید اما می توانید برای خودتان براونی کتویی درست کنید یا شکلات های خوش طعمی را آماده کنید که با رژیم تان سازگار هستند.

البته صادر شدن مجور خوردن این شیرینی ها، اما و اگرهایی هم دارد. این شیرینی ها با سبک جدید زندگی شما سازگار هستند اما نمی توانید انکار کنید که کالری زیادی هم دارند. مصرف یک تکه کیک کتویی شما را چاق نخواهد کرد اما اگر مدام سراغ این شیرینی ها و دسرها بروید، بعید است که وزن مورد نظرتان را کم کنید.

نکته دیگری که ممکن است شنیده ها در خصوص رژیم کتوژنیک و لاغری را به حرف هایی بی اساس شبیه کند، استفاده از شیرین نماینده هایی است که جایگزین شکر می شوند. این مواد غذایی اغلب سرشار از الکل قند هستند و بر سطح کتون ها تأثیر گذاشته و شما را از هدفتان دور می نمایند.

حواستان به فراورده های لبنی و سبزیجات نیست؟

شما در کتو هم مجاز به مصرف لبنیات هستید اما نه همه انواع آن. بسیاری از ماست ها مقدار قابل توجهی کربوهیدرات دارند و با مصرفشان تعادل را در رژیم غذایی تان برهم می زنند.

البته فراورده هایی مثل ماست تنها خوراکی هایی نیستند که ممکن است کربوهیدرات ها را در خود پنهان نموده باشند. بسیاری از میوه ها و سبزیجات و حتی حبوبات و غلات هم میزان زیادی کربوهیدرات دارند. به همین دلیل هرگز نباید خارج از رژیم مشخص شده توسط متخصص، ماده غذایی را به سفره تان وارد کنید.

رژیم کتوژنیک و لاغری را از هم جدا نمی بینید؟

کتو فقط یک رژیم نیست. یک سبک زندگی است؛ چیزی که اگر عاشقش نشوید نمی توانید آن را به زندگی تان بچسبانید. اگر چند هفته و به سختی رژیم کتوژنیک می گیرید و بعد از کلافه شدن دوباره رهایش می کنید، نمی توانید انتظار کاهش وزن داشته باشید.

هر بار که کتو را رها می کنید و دوباره سراغش می روید، بدن شما به زمان زیادی برای آغاز کردن کتوسازی احتیاج خواهد داشت و در جریان این نوسان ها، لاغر شدن آخرین چیزی است که می توانید انتظارش را داشته باشید. پس تصور نکنید که رژیم کتوژنیک و لاغری دو یار جدا نشدنی هستند. اگر به قوانین این رژیم پایبند نباشید و مدام زیر قرارتان بزنید، هرگز به نتیجه مورد انتظارتان نخواهید رسید.

مدام غذای آماده می خورید؟

وقتی برای خوردن غذا و صبحانه آماده به رستوران می روید، باید مدام در خصوص ترکیب های به کار رفته در غذاها سوال بپرسید و حواستان به مواد به کار رفته در سس ها و چاشنی ها هم باشد. اما واقعیت این است که سوالهای شما همواره به دریافت تصمیم درست یاری نخواهند کرد.

بعید نیست که در ترکیب غذاهای به ظاهر مناسبی که انتخاب می کنید، مواد ممنوعه برای کتوها هم به کار رفته باشد. پس تا آنجا که می توانید خودتان آشپزی کنید.

در بدنتان چیزی می گذرد که نمی دانید؟

رژیم غذایی سالم یا لاغر نماینده، تنها چیزی نیست که برای کاهش وزن به آن احتیاج دارید. بیماری های مزمن اما پنهانی که از وجودشان بی خیر هستید، نوسان هورمون های شما یا بیش از اندازه درگیر بودنتان با استرس، می توانند با وجود پیروی از کتو شما را چاق نمایند.

گذشته از این، گاهی داروهایی که برای کنترل یک بیماری خاص مصرف می کنید، به دلایل اصلی چاقی تان تبدیل می شوند. پس قبل امید بستن رژیم کتوژنیک و لاغری ناشی از آن، موضوع را با پزشکتان درمیان بگذارید. اگر موضوع به کتو برنمی شود و رژیم لاغری هیچ وقت شما را لاغر نمی نماید، را بخوانید.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: کتاب کاله
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3384

به "رژیم کتوژنیک و لاغری ؛ افسانه یا واقعیت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم کتوژنیک و لاغری ؛ افسانه یا واقعیت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید