ریابکوف: نباید انتظار نتیجه زیادی از نشست کمیسیون برجام داشت

به گزارش راه ساری، معاون وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد، نمی توان انتظار زیادی از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین داشت، چراکه متاسفانه تلاشی از جانب کشورهای شرکت کننده برای رسیدن به نتیجه، یعنی تداوم حفظ برجام، مشاهده نمی شود.

ریابکوف: نباید انتظار نتیجه زیادی از نشست کمیسیون برجام داشت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که این کشور در نشست کمیسیون مشترک برجام که قرار است در وین برگزار شود، شرکت می کند، ولی انتظار نتایج زیادی از این نشست نمی رود.

پیش از این وزارت خارجه جمهوری اسلامی خبر داد که نشست کمیسیون مشترک مربوط به کنترل اجرای تعهدات در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ 6 دسامبر (15 آذرماه) در وین برگزار خواهد شد. سپس در اتحادیه اروپا تایید شد که کنندگان این سازمان و کشورهای چین، فرانسه، آلمان، انگلیس، ایران و روسیه در این نشست شرکت خواهند کرد.

ریابکوف روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در انتها مذاکرات مربوط به ثبات راهبردی با همتای چینی خود در مسکو گفت: صادقانه بگویم، من معتقدم که رویدادها در این چارچوب همواره مورد نیاز و دستور کار آن بسیار پیچیده است. ولی متاسفانه مدتهاست ما شاهد بهبود اوضاع در این جهت گیری نبوده ایم. متاسفانه تلاشی از جانب کشورهای شرکت کننده در این کمیسیون برای رسیدن به نتیجه واقعی، یعنی تداوم حفظ برجام مشاهده نمی کنیم. البته برگزاری چنین نشست هایی در هر صورت ضروری است.

این دیپلمات اضافه نمود: به همین دلیل ما قطعاً در نشست وین شرکت خواهیم کرد و تا جایی که در توان ماست تلاش می کنیم تا نشان دهیم که جایگزینی برای کار جمعی در جهت حمایت از توافق هسته ای با ایران وجود ندارد.

اقدامات سریع آمریکا در ایجاد سامانه های ممنوعه در چارچوب پیمان موشکی

سرگئی ریابکوف در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد که ایالات متحده در حال حاضر در حال ایجاد و آماده سازی سامانه های موشکی است که تا پیش از این در چارچوب پیمان مربوط به نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر ممنوع بود.

وی توضیح داد: ما تجزیه و تحلیل دقیقی از اوضاع داشته ایم که پس از خروج یکجانبه آمریکا از پیمان نابودی موشک های برد متوسط و کوتاه تر وخیم شده است. این مسئله مربوط به اقدامات اخیر این کشور می شود که با سرعت اجرا شده و منجر به ایجاد سامانه های موشکی شده که تا پیش از این در چارچوب این توافقنامه ممنوع بود و این واقعیت عملاً جهت گیری به سمت استقرار این نوع سامانه ها در مناطقی است که برای تامین امنیت روسیه اهمیت قابل توجهی دارند.

امیدواری مسکو به بهبود روابط با واشنگتن در دوره ماموریت جان سالیوان

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که در صورت انتصاب جان سالیوان به سمت سفیر جدید ایالات متحده در مسکو، روابط دو کشور بهبود یابد.

وی در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: من امیدوارم که اگر این انتصاب صورت گیرد، آقای سالیوان در جهت تصحیح روابط آمریکا و روسیه که شرایط نه چندان مناسبی دارد، کار کند. آنچه که ما از وی شنیده ایم، این اجازه را می دهد که به چنین مسئله ای امیدوار بود.

به گفته وی، مقامات مسکو شرایط سخت کنونی روابط دوجانبه را درک می کند و روی این مسئله حساب می کند که سالیوان نیز این شرایط را درک کرده و از همه ابعاد بحران کنونی در روابط روسیه و آمریکا آگاهی داشته باشد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که این کشور امیدوار است رهبران کشورهای عضو ناتو در نشست سران آینده خود در لندن پیشنهادات روسیه را بررسی کرده و علائم سازنده ای ارسال کنند.

ریابکوف گفت: در اوایل ماه دسامبر (نیمه آذر ماه) نشست سران ناتو در لندن برگزار می شود. ما امیدوار هستیم که علائمی که رهبران کشورهای عضو ناتو از آنجا ارسال می کنند، سازنده تر از تکرار مداوم درخواست های غیرمنطقی از روسیه باشد که هیچ ارتباطی با واقعیت ندارند. این جدایی از واقعیت معمولاً در اقدامات پیمان آتلانتیک شمالی وجود دارد، ولی این بار ما امیدوار هستیم که آنها به طور جدی پیشنهادات روسی را بررسی و درباره آن گفت وگو کنند.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6735

به "ریابکوف: نباید انتظار نتیجه زیادی از نشست کمیسیون برجام داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف: نباید انتظار نتیجه زیادی از نشست کمیسیون برجام داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید