شیوع کرونا در عرض های جغرافیایی معین

به گزارش راه ساری، به نوشته یک مجله تخصصی، پژوهشگران دانشگاه مریلند، بالتیمور، به سرپرستی محمد سجادی، در این تحقیق به این نتیجه رسیده اند گسترش عفونت به ویژه در مناطقی که از نظر دامنه تغییرات دما و رطوبت به هم شباهت دارند، شدید بوده است.

شیوع کرونا در عرض های جغرافیایی معین

یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی محمد سجادی از دانشگاه مریلند بالتیمور به این نتیجه رسیده است که کانون های شیوع کرونا در دنیا از نظر دامنه تغییرات دما و رطوبت هوا به هم شبیه بوده اند.

بر پایه نتایج تحلیلی که در خصوص ویروس جدید کرونا انجام گرفته، فرایند و چگونگی انتشار بیماری ناشی از این ویروس دستکم تا میانه ماه مارس (اواخر اسفندماه) شبیه یک بیماری عفونی فصلی بوده است.

به نوشته یک مجله تخصصی، پژوهشگران دانشگاه مریلند، بالتیمور، به سرپرستی محمد سجادی، در این تحقیق به این نتیجه رسیده اند گسترش عفونت به ویژه در مناطقی که از نظر دامنه تغییرات دما و رطوبت به هم شباهت دارند، شدید بوده است.

محققان این دانشگاه داده های 8 شهر با شمار بالای موارد ابتلا و 42 شهر با شمار کم مبتلایان را مورد آنالیز تحلیلی قرار داده اند. سجادی و همکارانش تحقیقات خود را هنگامی آغاز کردند که شمار مبتلایان در ماه فوریه در ایران به رو به افزایش گذارده بود.

آن ها در این پژوهش شهر هایی را از کشور های گوناگون برگزیدند که در روز دهم ماه مارس دست کم ده مورد مرگ در ارتباط با کووید 19 را ثبت نموده بودند: ووهان در چین، توکیو در ژاپن، دئگو در کره جنوبی، قم در ایران، میلان در ایتالیا، پاریس در فرانسه، مادرید در اسپانیا و سیاتل در آمریکا.

همه این شهر ها در این ویژگی ها مشترک بودند: در عرض جغرافیایی میان 30 تا 50 درجه شمالی واقع شده اند؛ 20 تا 30 روز پیش از آغاز مرگ و میر در اثر کرونا، میانگین دما در آن ها میان 5 تا 11 درجه بوده است؛ و در این بازه زمانی، رطوبت هوا در آن ها از 3 تا 6 گرم در کیلوگرم در نوسان بوده است.

این محققان بر پایه مدل سازی اپیدمیولوژیک کانون شیوع بیماری به این نتیجه رسیده اند که به دلیل نزدیکی جغرافیایی و ترافیک مسافرتی بالا، مناطقی در جنوب شرق آسیا، به ویژه بانکوک، پس از ووهان با اپیدمی درگیر خواهند بود.

خبرگزاری آلمان با اشاره به این تحقیقات می نویسد، اما در حقیقت شمار موارد ابتلا در روز های بعدی در این مناطق پایین ماند و کانون انتشار به دیگر کشور های آسیایی و اروپایی و آمریکای شمالی منتقل شد.

در 42 شهر آنالیز شده با شمار پایین ابتلا، شرایط آب و هوایی تا حد زیادی با شهر هایی که آمار مبتلایان در آن ها بالا بود، متفاوت بود.

این گروه تحقیقاتی در نتایج پژوهش خود می نویسد، در شهر هایی که شیوع بیماری بالا بوده، توزیع شیوع در محدوده عرض های جغرافیایی معین و بر پایه اندازه گیری درجه حرارت دما و میزان رطوبت، با رفتار یک ویروس تنفسی فصلی، همخوانی داشته است.

محققان، اما تأکید می نمایند که دیگر عامل های احتمالی مؤثر در گسترش این بیماری، در این تحقیقات لحاظ نشده اند؛ عامل هایی، چون شرایط بهداشتی و درمانی، تراکم جمعیت، آلودگی هوا یا دیگر ویژگی های جمعیتی.

منبع: دویچه وله

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: فرادید
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10513

به "شیوع کرونا در عرض های جغرافیایی معین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع کرونا در عرض های جغرافیایی معین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید