ظریف: ایالات متحده تسلیحات نگران ایران است

به گزارش راه ساری، وزیر خارجه ایران با انتشار ویدئویی از میزان صادرات تسلیحات از آمریکا به دیگر کشورهای دنیا نوشت آمریکا که خود در صدر فروشندگان سلاح و هزینه کننده های نظامی دنیا است، هم اکنون درباره لغو تحریم های تسلیحاتی ایران نگران شده است.

ظریف: ایالات متحده تسلیحات نگران ایران است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با انتشار یک کلیپ ویدئویی از میزان تسلیحات آمریکا به دیگر کشورهای دنیا به تشدید کوشش های چند هفته اخیر مقام های دولت آمریکا در مورد تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران واکنش نشان داد.

وی در صفحه توییتر خود نوشت: آمریکا مدت هاست که در صدر کشورهای هزینه کننده نظامی، صدر فروشندگان سلاح، صدر آغازکنندگان و تحریک کنندگان جنگ و صدر سودجویان درگیری های دنیا است اما با اینحال، ظاهراً مایک پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) آنقدر درباره ایران که تا سال 1979 (انقلاب 57) مشتری عظیم تسلیحات آمریکا بود، نگرانی دارد که در حال گسیل سلاح به دنیا است.

این کلیپ ویدئویی قرار گرفته در صفحه توییتر ظریف، تحت عنوان ایالات متحده تسلیحات است که فرایند ارسال تسلیحات آمریکا به سایر نقاط دنیا را نشان می دهد.

بر اساس یکی از بندهای قطعنامه 2231 که از سال 2016 میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال 2020 (اواخر مهر ماه 1399) منقضی و پس از آن ایران امکان خرید جنگ افزار از دیگر کشورها را خواهد داشت.

وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه دهم اردیبهشت ماه نیز با لحنی تهدیدآمیز گفت که بعد از لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در اکتبر 2020 (آبان 99)، آمریکا اجازه خرید سلاح را به ایران نخواهد داد و مطرح کرد که واشنگتن با شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران همکاری خواهد نمود، اما اگر پیروز نشود، هر احتمالی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

او همچنین در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هشتم می 2018 (18 اردیبهشت 1397) خروج آمریکا از برجام را اظهار داشت و در این مدت کوشش های زیادی هم صورت داد تا پنج عضو دیگر را ترغیب به خروج از این توافق کند، مدعی شد که واشنگتن همچنان عضو برجام است و گفت: آمریکا یکی از شرکا است و در متن هم وجود دارد و چیز عجیب و غریب و جادویی نیست. مشارکت آمریکا در برجام بدون ابهام است.

آمریکا در شرایطی در مورد سرانجام تحریم های تسلیحاتی ایران ابراز نگرانی می نماید که طبق تحقیقات موسسه بین المللی پژوهش های صلح استکهلم، صادرات تسلیحات ایالات متحده آمریکا در سال 2019 به طرز چشمگیری به 96 کشور دنیا گسترش یافته است.

طبق این گزارش، آمریکا همچنان عظیمترین صادرکننده تسلیحات در دنیا است و طبق آمار منتشر شده، 36 درصد از تسلیحات کل دنیا را در بازه زمانی 2015 تا 2019 به خود تخصیص داده است.

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9051

به "ظریف: ایالات متحده تسلیحات نگران ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: ایالات متحده تسلیحات نگران ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید