عدم تحمل اسید سیتریک

به گزارش راه ساری، عدم تحمل اسید سیتریک با ناتوانی فرد در هضم آن و بروز واکنش نامساعد نسبت به مصرف مواد غذایی حاوی آن مشخص می شود. در این مقاله در خصوص علائم و درمان آن اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهیم.

عدم تحمل اسید سیتریک

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

عدم تحمل اسید سیتریک با ناتوانی فرد در هضم آن و بروز واکنش نامساعد نسبت به مصرف مواد غذایی حاوی آن مشخص می شود. در این مقاله در خصوص علائم و درمان آن اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهیم.

اسید سیتریک، اسیدی ضعیف بوده که به طور طبیعی وجود داشته و مصارف گوناگونی دارد. این اسید به نام یک افزودنی جهت حفظ مواد غذایی و نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد. طعم آن ترشی طبیعی داشته بطوریکه می تواند طعم و مزه چندین ماده غذایی را پرمایه سازد. این اسید در مرکباتی مانند لیمو، پرتقال و گریپ فروت یافت می شود. همچنین مصرف آن به طور کلی برای انسان و هم حیوان بدون خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، برخی افراد از عارضه ای تحت نام عدم تحمل اسید سیتریک رنج می برند.

در این عارضه بدن قادر به هضم اسید سیتریک نمی باشد. این اصطلاح اغلب با آلرژی یا حساسیت نسبت به اسید سیتریک اشتباه گرفته می شود. با این حال، خاطر نشان می شود که این دو عارضه با یکدیگر متفاوت می باشند. یک آلرژی به واکنش اتوماتیک سیستم ایمنی به برخی مواد غذایی گفته می شود. عدم تحمل غذایی اساساً زمانی رخ می دهد که بدن شخص فاقد آنزیم ویژه و یا مواد شیمیایی مورد نیاز جهت هضم مناسب یک ماده بخصوص باشد. بدن شخصی که نسبت به اسید سیتریک دچار عدم تحمل است، قادر به هضم هیچ فرم و شکل از اسید سیتریک موجود نیست. سیستم ایمنی قادر به شناسایی پروتئینهای موجود در مرکبات نبوده و به منظور حمله به این پروتئینها، هیستامین رها می کند که به نوبه خود به عدم تحمل منجر می شود. بدن واکنش منفی نسبت به تمام مواد غذایی حاوی این اسید از خود نشان می دهد.

علائم

ماهیت و شدت این اختلال از فردی به فرد دیگر فرق دارد. همچنین به سطح تحمل فرد بستگی دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. علائم آن اغلب شبیه به علائم آلرژی است. بنابراین تشخیص آنکه فرد دچار عدم تحمل غذایی شده و یا آلرژی سخت خواهد بود.

خشکی پوست

کهیر

راش یا جوش پوستی

اگزما

خارش

پوسته پوسته شدن پوست

تهوع

استفراغ

درد معده

دل درد

نفخ

اسهال

آنافیلاکسی

گلو درد

زخمهای دهان

جوش یا بثورات پوستی قرمز در سرتاسر بدن اغلب در افراد مبتلا به این عارضه دیده می شود. برخلاف آلرژی که بلافاصله پس از تماس فرد با اسید سیتریک رخ می دهد، مدت زمانی طول می کشد تا علائم عدم تحمل خود را نشان دهند. این علائم به مقدار مصرف و سطح عدم تحمل بستگی دارند.

درمان

درمان آن، مداوای علائم مختلف مرتبط با این عارضه را شامل می شود. دارو و یا درمانهایی که به هضم کمک نمایند چیزی است که فرد به منظور کنترل این عدم تحمل بدان نیاز دارد. با این حال، تضمینی وجود ندارد که این داروها برای همه به خوبی عمل نمایند. از اینرو، بسیار اهمیت دارد که در صورت مبتلا بودن فرد به عدم تحمل، از مصرف هر شکل و فرم آن خودداری نماید. تزریق اپی نفرین می تواند آنافیلاکسی ناشی از این اختلال که می تواند وضعیتی مرگ آور باشد را تا حدودی تحت کنترل درآورد. از این رو، افرادی که نسبت به اسید سیتریک دچار عدم تحمل می باشند بایستی همیشه با خود اپی نفرین همراه داشته باشند.

تحت کنترل درآوردن اسید سیتریک بسیار اهمیت دارد، به این دلیل که مصرف آن از طریق شخصی که نسبت به آن دچار عدم تحمل است، می تواند به پوشش داخلی روده آسیب رسانده و در نتیجه عوارض جدی و خطرناکی را ببار آورد.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.

منبع: راسخون
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14361

به "عدم تحمل اسید سیتریک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم تحمل اسید سیتریک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید