عرضه رایگان سامانه هوشمند تشخیص کووید-19 آی مد به دنیا

به گزارش راه ساری، رئیس گروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی(ص) گفت: سامانه هوشمند تشخیص کووید-19 آی مد به مراکز درمانی و تحقیقاتی سراسر جهان با همکاری بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) و به صورت رایگان عرضه خواهد شد.

عرضه رایگان سامانه هوشمند تشخیص کووید-19 آی مد به دنیا

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص)، حمیدرضا ربیعی، استاد دانشگاه صنعتی شریفُ، عضو گروه علمی هوش مصنوعی در سلامت سازمان دنیای بهداشت (WHO) و رئیس گروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی(ص) در مورد سامانه هوشمند تشخیص کووید-19 آی مدگفت: روش های مختلفی برای تشخیص کووید-19 وجود دارد؛ اما یکی از بهترین روش ها که دقت بالایی دارد، استفاده از تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه توسط پزشک متخصص است و تا به امروز چندین فعالیت در راستای استفاده از هوش مصنوعی جهت کمک به تشخیص این بیماری صورت گرفته است.

وی در ادامه مطرح کرد: کشور چین از هوش مصنوعی برای تشخیص این بیماری استفاده نموده و یک شرکت برخاسته از دانشگاه استفورد آمریکا نیز فعالیت هایی را در این زمینه انجام داده است. ما نیز با تمرکز روی کاربرد هوش مصنوعی در سی تی اسکن، با نوآوری سامانه ای را برای تشخیص سریع و با دقت کووید-19 طراحی نموده ایم که قابلیت تخمین حجم ناحیه عفونی را نیز داراست.

سامانه در اختیار پزشکان و مراکز درمانی دنیا قرار می گیرد

رئیس گروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی(ص) همچنین اضافه نمود: سیستم هایی که در کشور چین یا آمریکا استفاده می گردد، دقتی بالای 90 درصد دارند. سامانه آی مد که حاصل نبوغ جوانان دانشمند ایرانی است، با پیش پردازش نوآورانه بر روی تصاویر سی تی اسکن و استفاده از راه حلهای توصیف پذیری در یادگیری ماشینی، سامانه ای با دقت و حساسیت بالاتری را به وجود آورده است. سامانه ای که این تیم تحقیقاتی براساس هوش مصنوعی طراحی نموده است با نوآوری در پیش پردازش و پردازش تصاویردر شبکه های عمیق توصیف پذیر، توانسته است به صورت پایدار و در زمانی کمتر از یک دقیقه، نتایج خوب و با دقت و حساسیت بالای 97 درصد را به دست آورد؛ علاوه بر این سامانه حجم نواحی عفونی را نیز محاسبه می نماید. این سامانه به طور رایگان در اختیار پزشکان و مراکز درمانی دنیا قرار می گیرد تا با توجه به تعداد زیاد بیماران بتواند به پزشکان در تشخیص این سریع و با دقت این بیماری کمک کند.

وی با بیان اینکه کووید-19 در بعضی از تصاویر در مراحل اولیه بیماری با چشم غیرقابل مشاهده است، توضیح داد: از بیمارستان های مختلف، نمونه هایی را داشته ایم که امکان تشخیص این بیماری برای آن­ها از مشاهده تصاویر وجود نداشته اما سامانه هوشمند آی مد باتوجه به طراحی مناسب آن توانسته است بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

ربیعی در ادامه گفت: این سیستم با مدیریت بنده و همکاری حسین قناعتی استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه تحقیقاتی آی مد و همکاری دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران، اصفهان وکرمان صورت گرفته و مرکز رادیولوژی تهران و بیمارستان بقیه الله نیز تصاویر ارزشمندی را برای طراحی سامانه به تیم ما ارائه داده اند. قطعا بدون وجود رادیولوژیست ها و پزشکان متخصص طراحی این سامانه غیرممکن بود و امیدواریم این سامانه به عنوان یک دستیار هوشمند در اختیار رادیولوژیست ها و پزشکان در سراسر دنیا قرار گیرد.

عرضه سامانه به کشورهای دیگر

ربیعی با اشاره به اینکه در حال حاضر از کشورهایی مثل کانادا، رومانی و اندونزی درخواست هایی را برای استفاده از این محصول داشته ایم، گفت: استفاده از سامانه های پزشکی، نیازمند انجام یکسری تمهیدات قانونی، حقوقی و اخلاقی است که این اقدامات از هفته پیش در حال اجرا است و به زودی ارسال این محصول به متقاضیان شروع می گردد؛ سامانه ای که توسط تیم تحقیقاتی ما طراحی شده است قابل نصب روی دستگاه های پکس بیمارستانی، دسکتاپ و وب است و هر سه نوع راه حل در دسترس است و از هفته آینده این سیستم در بیمارستان های یزد، قم، قزوین و تهران نصب و راه اندازی خواهد شد و برای عرضه سامانه به خارج از کشور نیز برنامه داریم.

آماده همکاری با کشورهای اسلامی هستیم

ربیعی همچنین اضافه نمود: امیدواریم این سامانه هوشمند را به سرعت در اختیار کشورهای اسلامی قرار دهیم و آماده تبادل علمی با کشورهای اسلامی هستیم و مطالعات صورت گرفته برای تحقیقات بیشتر در اختیار این کشورها قرار می گیرد.

رئیس کارگروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی(ص)گفت: مسلما یکی از مباحث مهم برای گسترش همکاری بین کشورهای اسلامی، اطلاع رسانی است؛ بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با شبکه گسترده ای که در کشورهای اسلامی دارد می تواند ارتباط خوبی با آن­ها برقرار کند و ما از این موضوع استقبال می کنیم و امیدواریم بتوانیم این سامانه را در اسرع وقت در اختیار کشورهای اسلامی قرار دهیم.

کرونا تا زمان فراوری دارو و واکسن در کنار ما هست

وی همچنین بیان نمود: در حال حاضر مهم ترین عامل، داشتن آرامش است و علاوه ­بر اینکه نباید ترس بالایی داشت، باید فاصله اجتماعی و نکات بهداشتی را رعایت کرد. اگر این مسائل رعایت گردد ما از این بحران به کمک خداوند عبور خواهیم کرد و مسلما این ویروس تا زمان فراوری دارو و واکسن در کنار ما هست و به احتمال زیاد در امسال هم این ویروس را در کنار خود خواهیم داشت که باید تدابیر لازم را برای مقابله با آن داشته باشیم و سبک زندگی جدید در دوران کرونایی را بپذیریم.

4021/

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8682

به "عرضه رایگان سامانه هوشمند تشخیص کووید-19 آی مد به دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه رایگان سامانه هوشمند تشخیص کووید-19 آی مد به دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید