غرب پرونده یاری نظامی به لبنان را فعال می نماید

به گزارش راه ساری، خبرنگاران: وزارت خارجه انگلیس نیز بعد از آمریکا و فرانسه در اقدامی شتابزده برای جلوگیری از ارسال هدیه نظامی ایران به لبنان، پرونده راکد یاری های نظامی خود به لبنان را فعال کرد.

غرب پرونده یاری نظامی به لبنان را فعال می نماید

به گزارش خبرنگاران، انتشار خبر هدیه نظامی رایگان ایران به ارتش لبنان موجی از نگرانی را در میان دولت های متخاصم غربی از افزایش مناسبات بین ایران و دولت لبنان به دنبال داشته و آن ها در اقداماتی انفعالی و شتاب زده پفراینده های راکد شده یاری های خود به لبنان را فعال نموده اند.

به همین دلیل وزارت خارجه انگلیس بیان کرد که تجهیزات لازم برای تشکیل یگان سوم مرزی از نیروهای مسلح لبنان برای کاهش آثار ناشی از درگیریهای مستمر در مرزهای سوریه و مبارزه با انتشار تروریست های داعش در این کشور را متقبل می گردد.

توبیاس الوود معاون امور خاورمیانه در وزارت خارجه انگلیس با بیان این مطلب گفت: چالش های بحران سوریه به صورت مستقیم به دیگر کشورهای همسایه بویژه لبنان نیز سرایت نموده و انگلیس خود را متعهد می داند که ثبات لبنان را حفظ کند و از نیروهای مسلح این کشور برای کاهش آثار ناشی از درگیری ها در مرزهای سوریه و مقابله با عناصر داعش حمایت کند.

به گفته وی، به همین دلیل این کشور از سال 2012 تا به امروز به دنبال تشکیل گروه های زمینی در مرزهای بین المللی است و مأموریت این افراد جلوگیری از فعالیت های غیر قانونی عناصر تروریستی در نزدیک مرزها و بازدارندگی در برابر آنهاست.

اعلام یاری های نظامی ایران به لبنان پفراینده های راکد شده یاری های منطقه ای و اروپایی به لبنان را بار دیگر به صورت شتابزده روی کار آورد، غرب که به دنبال مانع تراشی در فرایند ارسال یاری های نظامی ایران به لبنان بود، با کوشش بعضی گروه های داخلی این کشور پفراینده یاری نظامی سه میلیارد دلاری عربستان به لبنان به وسیله فرانسه را که متوقف شده بود، به تحرک واداشت. آمریکا نیز مدعی شد که یاری هایی را به لبنان خواهد نمود و در تازه ترین این اقدامات انگلیس با ارائه این یاری ها می خواهد لبنان را بی احتیاج از یاری های نظامی ایران نشان دهد.

نکته قابل توجه این است که انگیزه ایران از ارائه طرح بسته حمایتی از ارتش لبنان، یاری به ثبات پایدار در این کشور و همکاری با ارتش در مقابله با تروریست ها است، حال اگر گروه های داخلی لبنان این یاری ها را بپذیرند، ایران در این راستا پیروز است و اگر هم بنا به مداخلات و مانع تراشی های خارجی مانع از ورود این یاری ها به لبنان شوند، باز هم غرب باید در ازای این اتفاق یاری های نظامی خود را به لبنان برساند که در نتیجه باز هم همان هدف ایران تحقق خواهد یافت.

این در حالی است که سمیر مقبل وزیر دفاع لبنان از دیروز در سفری سه روزه به تهران آمده است، این سفر بنا به دعوت رسمی مقامات ایرانی است و هیئت متخصص نظامی نیز وی را همراهی می نماید.

بر اساس اطلاعات موجود، مقبل و هیئت همراه در این ملاقات با دیدگاه های مقامات ایرانی در خصوص ماهیت و جزئیات تجهیزات مورد نظر برای انجام این هدیه آشنا خواهند شد و اقدامات لوجستیک لازم برای انتقال و نگهداری از این محموله را آنالیز خواهند کرد.

البته مقبل در این ملاقات هیچ توافقنامه ای را امضا نخواهد نمود و تعهدی نیز به تهران نخواهد داد، بلکه اطلاعات داده شده را به شورای وزیران لبنان خواهد رساند تا در سایه کارشکنی های جریان 14 مارس در خصوص اعطای این یاری رایگان به لبنان توافقی بین گروه های سیاسی این کشور حاصل گردد.

بر اساس گزارش های موجود ، یاری های احتمالی ایران لیستی متشکل از تجهیزات زیر است: مسلسل های دوشکا با مهمات، خمپاره های 60 و 80 و 120 و 155 میلیمتری به همراه مقادیر فراوانی از مهمات، موشک های تاو، موشک های ضد زره، دوربین های دید در شب، مهمات تانک های تی 55 و تی 72.

ر

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7382

به "غرب پرونده یاری نظامی به لبنان را فعال می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرب پرونده یاری نظامی به لبنان را فعال می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید