قصبه؛ قناتی که توسط جن ها ساخته شد!

به گزارش راه ساری، اگر تا به حال به گناباد سفر نموده باشید یا درباره آن پرس و جو نموده باشید. حتما داستان قنات قصبه گناباد را شنیدید.

قصبه؛ قناتی که توسط جن ها ساخته شد!

گناباد، شهری که مردم محلی و ساکنانش باور دارند نام قدیم آن جن آباد به معنی آبادی جن ها بوده است. در طول سال ها به جناباد و سپس گناباد تغییر یافته است! زیر این شهر افسانه ای ، افسانه ای عظیم تر مدفون است. برای جدا سازی خیال و واقعیت قنات قصبه با خبرنگاران همراه باشید.

ساخته شده به دست جن ها

همان طور که گفته شد غیر قابل تصور است که انسان توانسته باشد چنین تونل های مارپیچی را زیر زمین حفر کند. طبق گفته افسانه در میان پیچ و خم قنات قصبه سرزمین جنیان واقع شده است و هر انسانی که راه ورود به آن را کشف کند اموال آنان را تصاحب می نماید.

قناتی مملو از ارواح سرگردان

دسته ای دیگر از افراد بر این باورند که به دستور پادشاه مردان را وادار به حفر قنات می کردند. به خاطر شرایط سخت و سخت و نبود کافی هوا تعداد زیادی از آنان هنگام حفر و لایروبی کشته شدند و هیچ اثری از آنان باقی نماند. آن ها با لباس های سپید مانند کفن به داخل قنات می رفتند زیرا همواره احتمال آن وجود داشت که زنده بر نگردند. این مردان تبدیل به ارواح سرگردانی شدند که در میان این تونل ها زندگی می نمایند.

کفاره برای گناهان

بهمن از پادشاهان کهن ایران پس از ارتکاب یک گناه عظیم خود را لایق سلطنت ندید، اما موبدان رای دادند که او برای کفاره گناه خود می تواند یک کار نیک انجام بدهد که خیر آن به عموم برسد. بهمن، هزار قنات در مکان های بی آب اطراف فرمانروایی خود احداث کرد که قنات مهم قصبه گناباد از آن جمله است.

حفارانی با قدهای بسیار بلند

به خاطر فاصله زیاد بین ردپاهایی که در کف قنات دیده می شوند این نظریه مطرح شد که حفاران حداقل 20 سانتی متر بلندتر از انسان های امروزی بودند. البته به خاطر به خاطر از بین رفتن بعضی از رد پاها، باز کردن چاه های جدید و یا خطا در اندازه گیری نمی تواند علتی علمی باشد.

استفاده ابزاری از دیوها

بعضی دیگر از افسانه ها می گویند پس از احتیاج بسیار مردم به آب، شخصی به نام طاهر آب شناس راه کاری برای حل مشکل پیدا کرد. او به دیوها دستور داد مجرایی بنمایند و از بالا دست به سمت پایین دست آب را راهنمایی نمایند و قنات از آن جا به وجود آمد.

حقیقت قنات قصبه

تحقیقات نشان می دهد که قدمت این مکان به حدود دو هزار و پانصد سال قبل بر می گردد و مصادف است با ورود آریایی ها به ایران اما نظریه های دیگری مبنی بر 7000 ساله بودن آن نیز وجود دارد البته برای اثبات آن ها تحقیقات بیشتری احتیاج است. طول این قنات بیش از سی و سه هزار متر است و 470 حلقه چاه درون آن زده شده است. عمق عظیم ترین چاه 300 متر است.

قنات قصبه طولانی ترین و قدیمی ترین قنات دنیا است. به محض ورود به آن روشنایی روز محو می گردد و تاریکی جای آن را می گیرد. این قنات بعد از گذشت تمام این سال ها هنوز هم آب مورد احتیاج شهر را بدون این که کسی توضیحی برای آن داشته باشد تامین می نماید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران مطلب ترین های جاذبه های گردشگری ایران را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12243

به "قصبه؛ قناتی که توسط جن ها ساخته شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصبه؛ قناتی که توسط جن ها ساخته شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید