مصاحبه، میرابیان: تجزیه طلبی شورای انتقالی جنوب با چتر حمایتی امارات، دیگر کاری از عربستان بر نمی آید

به گزارش راه ساری، سفیر سابق ایران در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس معتقد است اعلام خود مختاری در جنوب یمن توسط شورای انتقالی جنوب یک گام قبل از استقلال این بخش از یمن است و کاری از دست عربستان بر نمی آید و ریاض در مقابل امر واقع قرار گرفته است.

مصاحبه، میرابیان: تجزیه طلبی شورای انتقالی جنوب با چتر حمایتی امارات، دیگر کاری از عربستان بر نمی آید

رضا میرابیان در گفت وگو با خبرنگار بین الملل خبرنگاران در ارتباط با اعلام خود مختاری در مناطق جنوب یمن توسط شورای انتقالی جنوب یمن وابسته به امارات گفت: شورای انتقالی جنوب در سال 2017 و پس از برکناری استاندار عدن تشکیل شد. در حقیقت، این شورا با حمایت امارات شکل گرفت.

از ابتدای تشکیل شورای انتقالی جنوب، هدف نهایی این شورا استقلال یمن جنوبی اعلام و از همان زمان به بعد پرچم یمن جنوبی بر فراز مراکز و دفاتر شورای انتقالی جنوب برافراشته شد لذا اینکه اکنون اعلام خودمختاری کرده در واقع ، این یک گام قبل از اعلام استقلال است. حالا شاید شرایط را فراهم ندانسته که رسما اعلام استقلال کنند. بنده می خواهم بگویم، شورای انتقالی جنوب اصلا بر اساس این تشکیل شده که بخش جنوب یمن را مستقل کند و یک واحد سیاسی جداگانه تشکیل دهد، این هدفی است که شورای مزبور آن را دنبال می کند وامارات هم از ابتدا به دنبال همین هدف در جنوب یمن بود البته این به معنای آن نیست که هدف مزبور با سیاست های عربستان همخوانی داشته باشد. در اینجا باید به این نکته اشاره کنم، تمام توافقاتی که شورای انتقالی جنوب با دولت مستعفی عبدربه منصور هادی (مورد حمایت عربستان) در ریاض انجام داد، تمام آنها نقش بر آب شد و هیچ کدام از توافقات قابل اجراء نبود و اجرایی نشد.

سفیر سابق ایران در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس درباره تاثیرات احتاقتصادی اقدام شورای انتقالی جنوب بر جنگ یمن گفت: از روز اول اهدافی که ابوظبی و ریاض در یمن دنبال می کردند، با یکدیگر تفاوت داشت. بخش جنوبی یمن برای عربستان خیلی اهمیت نداشت و فقط منطقه حضرت موتو مارب برای ریاض دارای اهمیت است که می تواند خط لوله انتقال نفت را به سمت دریای عرب بکشاند. در حقیقت، اولویت عربستان در یمن سرنگونی انصارالله، تثبیت حاکمیت یمن تشکیل داد. گفته می شود این شبه نظامیان بیش از 10 هزار نفر هستند . در اینجا باید به این نکته اشاره کنم، اماراتی ها سال گذشته اعلام کردند از یمن عقب نشینی می کنند. در حقیقت، عقب نشینی آنان به گونه ای بود که مناطق تحت تصرف شان را در اختیار شبه نظامیان وابسته به خود قرار دادند. بنابراین، اهدافی که امارات در جنوب یمن دنبال می کرد، استقلال این بخش بود چرا که بر سواحل جنوب یمن که یک سواحل کاملا راهبردی است، تسلط پیدا کند و فردا یمن جنوبی رقیب اقتصادی امارات نشود.

این دیپلمات سابق ایرانی در پاسخ به این سئوال با توجه به اینکه دولت عبدربه منصورهادی (مورد حمایت ریاض) در جنوب یمن مستقر است با اعلام خودمختاری این بخش از یمن توسط شورای انتقالی جنوب چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد؟ گفت: اکنون این دولت اصلا موجودیت ندارد. عربستان هم نمی تواند اقدام چندانی در قبال اقدام شورای انتقالی جنوب انجام دهد. یعنی صحنه امنیتی، سیاسی و نظامی جنوب یمن را عملا نیروهای طرفدار امارات مدیریت می کنند. در این منطقه نیروهایی وجود دارند که الزاما با امارات همخوانی ندارند. این نیروها مستقل، اما به دنبال استقلال جنوب یمن هستند. این نیروهای مستقل کاری به امارات یا عربستان ندارند و اگر شما ملاحظه می کنید که در شرایط کنونی با امارات متحد شدند، این هم پیمانی به صورت تاکتیکی است. به هرحال، این نیروها اهداف خود را دنبال می کنند و به همین دلیل، بدون هیچ گونه ملاحظه ای پرچم یمن جنوبی را برافراشته اند. طبیعتا چون به دنبال یک حامی منطقه ای هستند و منافعشان با منافع ابوظبی یکسان است، زیر چتر حمایت امارات قرار گرفته اند.

این تحلیلگر تحولات حوزه خلیج فارس در ارتباط با چشم انداز مناسبات ابوظبی و ریاض در خصوص پرونده یمن گفت: با توجه به اینکه در ائتلاف ضد یمن کشوری جزء عربستان و امارات باقی نمانده به نظرمی رسد، آنها اجازه نخواهند داد که رقابت میان خود به نقطه بحرانی و درگیری در صحنه یمن برسد. ابوظبی و ریاض سعی خواهند کرد که ائتلاف عربی را در جنگ یمن همچنان حفظ کنند. شما ملاحظه می کنید، در تمام حملاتی که در شمال یمن انجام می شود جنگنده های اماراتی مشارکت دارند.

وی در ارتباط با تظاهرات مردم یمن جنوبی در مخالفت با سلطه امارات و عربستان بر این بخش از کشورشان گفت: مردم یمن چه ساکنان شمال و چه ساکنان جنوب این کشور خواهان بیرون راندن بیگانگان از یمن هستند. جدا از اینکه آنان طرفدار یا مخالف انصارالله باشند، کلا با حضور بیگانگان در یمن مخالفند، چه عربستان باشد و چه امارات اما همانطوری که عرض شد، شورای انتقالی جنوب با استفاده از چتر حمایتی امارات، اعلام خودمختاری کرده تا مقدمه ای برای استقلال جنوب یمن باشد ولی این بدآن معنا نیست که همه یمنی ها خواهان استقلال جنوب یمن هستند. بخش شمال خواهان استقلال یمن جنوبی نیست اما با توجه به اینکه جنوب یمن قبلا مستقل بوده طرفداران استقلال این بخش در آنجا قابل توجه هستند.

میرابیان در خاتمه چشم انداز اعلام خودمختاری جنوب یمن را استقلال این بخش دانست و درباره همراهی کشورهای منطقه و جهان با اقدام شورای انتقالی جنوب یمن گفت: یکی از دلیلی که این شورا از واژه خودمختاری استفاده کرد و کلمه استقلال را به کار نبرد، این است که اگر از واژه استقلال استفاده می کرد، هیچ یک از کشورها حاضر نبود با شورای انتقالی جنوب همکاری کند. یعنی نه امارات حاضر بود با این شورا همکاری کند و نه عربستان. بنابراین، اگر چیزی در جنوب یمن به وقوع بپیوندد عربستان نمی تواند دیگر صحنه سیاسی جنوب را تغییر بدهد و ناگزیر است که آن را به عنوان یک واقعیت بپذیرد. در مجموع، می توان گفت که اعلام خودمختاری در جنوب یمن یک امر واقع است اما به دلیل اینکه واژه استقلال بار سیاسی ،حقوقی، امنیتی و نظامی دارد، شورای انتقالی جنوب از آن استفاده نکرد . به هرحال، این اقدام شورای انتقالی جنوب پیش مقدمه استقلال جنوب یمن به شمار می رود.

آسمان تو: با ما سفر را تجربه کنید

مهسان بلاگ: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8938

به "مصاحبه، میرابیان: تجزیه طلبی شورای انتقالی جنوب با چتر حمایتی امارات، دیگر کاری از عربستان بر نمی آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، میرابیان: تجزیه طلبی شورای انتقالی جنوب با چتر حمایتی امارات، دیگر کاری از عربستان بر نمی آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید