مضرات شکر مضرات شکر

به گزارش راه ساری، شکر، این ماده کریستالی سرشناس، از گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز تشکیل شده است که در ابتدای کشف آن در جنوب آسیا و آمریکا چون به صورت شربت از نیشکر عصاره گیری می شد چندان قابل حمل و نقل گسترده نبود. تا اینکه هندی ها توانستند آن را به صورت دانه های کریستالی دربیاورند و به شهرت جهانی برسانند.

مضرات شکر مضرات شکر

مضرات شکر

به گزارش خبرنگاران به نقل از چطور شکر، این ماده کریستالی سرشناس، از گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز تشکیل شده است که در ابتدای کشف آن در جنوب آسیا و آمریکا چون به صورت شربت از نیشکر عصاره گیری می شد چندان قابل حمل و نقل گسترده نبود. تا اینکه هندی ها توانستند آن را به صورت دانه های کریستالی دربیاورند و به شهرت دنیای برسانند. خوب است بدانید شکر تا قرن هجدهم در اروپا جزو کالاهای خوراکی لوکس محسوب می شد و در واقع عامه مردم همچنان از عسل به عنوان شیرین نماینده استفاده می کردند. شکری که ما اکنون مصرف می کنیم ماده تصفیه شده ای است که در کارخانه تمام ویتامین ها، پروتئین و آنزیم های آن جدا می گردد و به صورت ماده غلیظ پودری درمی آید که مصرف آن نه تنها سودی ندارد بلکه مضر هم خواهد بود.

در حال حاضر شکر بدترین ماده ای است که در رژیم غذایی مدرن وجود دارد. این ماده تأثیرات مخربی روی سوخت وساز بدن دارد و باعث بروز بیماری های مختلف می گردد.

با این نوشته همراه باشید؛ می خواهیم درباره مضرات شکر و دلایل منع مصرف آن در رژیم غذایی با شما صحبت کنیم.

1. شکر نه تنها مواد مغذی به رژیم غذایی اضافه نمی نماید بلکه برای دندان ها هم مضر است

می دانم که درباره مضرات شکر و خراب شدن دندان ها میلیون ها بار شنیده اید، اما این موضوع آن قدر مهم است که ارزش تکرار کردن را دارد. شکر و قند اضافی (مثل ساکاروز و شیره ذرت حاوی فروکتوز بالا) در واقع یک بسته بندی کامل از کالری بدون هیچ مواد مغذی است، یعنی مصرف آن فقط و فقط کالری وارد بدن می نماید، همین و بس! چیزی که مخصوصا برای کاهش وزن همواره به دنبال کم کردن آن هستیم. هیچ پروتئینی، حتی هیچ چربی ضروری و ویتامین یا مواد معدنی در شکر وجود ندارد. تصور کنید وقتی 10 تا 20 درصد (شاید هم بیشتر) کالری دریافتی بدن از مصرف شکر باشد دچار مسائل عمده ای از جمله کمبود مواد مغذی خواهیم شد. از طرفی شکر برای دندان ها بسیار مضر است، چون انرژی لازم برای رشدونمو باکتری های بد دهان را فراهم می نماید و محیط را آماده می نماید تا به راحتی در دهان ما گشت وگذار نمایند.

2. مصرف شکر سرشار از فروکتوز، منجر به پری کبد می گردد

برای آنکه به خوبی درک کنید مصرف شکر چقدر می تواند بد باشد، باید ابتدا بفهمیم این خوراکی مضر از چه عناصری تشکیل شده است. قبل از اینکه شکر یا همان قند موجود در شکر از دستگاه گوارش وارد جریان خون گردد، ساختار آن شکسته می گردد و به دو نوع قند ساده گلوکوز و فروکتوز تبدیل می گردد.

  • گلوکوز در هر سلول زنده ای وجود دارد و حتی اگر ما آن را به رژیم غذای مان اضافه نکنیم بدن آن را می سازد.
  • فروکتوز متفاوت است و چون بدن به لحاظ فیزیولوژیکی به آن احتیاج ندارد، معمولا آن را فراوری نمی نماید.

موضوع قابل توجه درباره فروکتوز این است که این ماده به مقدار قابل توجهی توسط کبد متابولیزه (دچار سوخت وساز) می گردد. البته در صورتی که مقدار کمی مواد خوراکی مثل انواع میوه ، مخصوصا بعد از ورزش مصرف کنیم، مسئله ای در این رابطه نخواهیم داشت. فروکتوزی که توسط میوه ها دریافت می گردد به کلیکوژن تبدیل می گردد و تا زمانی که بدن به آن احتیاج پیدا کند در کبد ذخیره می گردد. در این حالت اگر گلیکوژن اضافی در کبد ذخیره گردد (این نارسایی بسیار شایع است) فروکتوز اضافی ناگزیر به چربی تبدیل می گردد.

در واقع خوردن مقادیر زیاد شکر به کبد چرب و اقسام مسائل جدی منجر می گردد. مطمئن باشید این فروکتوز اضافی نتیجه خوردن میوه زیاد نیست و در اثر خوردن شیرینی های مصنوعی حاوی شکر به وجود می آید. دوستان عزیزم در این باره به یک تغییر عظیم در رژیم غذای مان احتیاج داریم، چون افرادی که سالم و فعال هستند بیش از افراد غیرفعال که رژیم غذایی بدی دارند و کربوهیدرات و کالری بیشتری دریافت می نمایند قند می سوزانند و بدن شان ظرفیت دریافت قند بیشتری دارد. پس باید سبک زندگی مان را تغییر دهیم و فعالیت بیشتری داشته باشیم.

3. ازدیاد فروکتوز در کبد به بیماری کبد چرب منجر می گردد

یکی از مضرات شکر ازدیاد فروکتوز در کبد است. هنگامی که فروکتوز در کبد به چربی تبدیل شد، به صورت ذرات کلسترول (VLDL) وارد بدن می گردد. اما تمام چربی به این صورت از کبد خارج نمی گردد، بلکه مقداری از آن در کبد باقی می ماند. این اتفاق می تواند علائمی شبیه به کبد چرب ایجاد کند. متاسفانه این یکی از مسائل رو به رشد، به ویژه در کشورهای غربی است که با علائم متابولیک همراه است. مطالعات نشان می دهد افراد مبتلا به کبد چرب حدودا 2 تا 3 مرتبه بیشتر از متوسط افراد جامعه فروکتوز مصرف می نمایند.

4. شکر باعث مقاومت به انسولین می گردد و بدن را به سمت سندرم متابلیک و دیابت پیش می برد

انسولین هورمون بسیار مهمی در بدن است که اجازه می دهد گلوکوز (قندخون) به وسیله جریان خون وارد سلول های بدن گردد تا سلول ها به جای سوزاندن چربی، گلوکوز بسوزانند، چون ازدیاد بیش از حد گلوکوز در خون بدن را مسموم می نماید. دلیل از دست رفتن بینایی در افراد دیابتی هم همین مسمومیت با گلوکوز است.

یکی از دلایل اختلال در سوخت وساز بدن که توسط رژیم غذایی نامناسب ایجاد می گردد، توقف فعالیت انسولین است. در این حالت سلول ها به سمت مقاومت در برابر انسولین پیش می فرایند. این مسئله بدن را به سمت انواع بیماری ها از جمله سندرم متابولیک، چاقی، بیماری های قلبی و عروقی و به ویژه دیابت راهنمایی می نماید. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مصرف شکر به ویژه مصرف زیاد آن با مقاومت به انسولین همراه است.

5. مقاومت به انسولین ممکن است به دیابت نوع 2 منجر گردد

هنگامی که سلول های بدن نسبت به تأثیرات انسولین مقاومت نشان می دهند، سلول های بتا در لوزالمعده مقدار بیشتری از آن را فراوری می نمایند و این خیلی مهم است زیرا قندخون بالای مزمن، آسیب های شدیدی به بدن می زند. در نهایت با زیاد شدن تدریجی مقاومت به انسولین، لوزالمعده نمی تواند به تقاضای بدن نسبت به فراوری انسولین کافی پاسخ دهد. بنابراین نمی تواند سطح قند خون را به اندازه کافی پایین نگه دارد.

در این مرحله سطح قندخون به سرعت برق وباد بالا می رود و دیابت نوع 2 در فرد تشخیص داده می گردد. با توجه به اینکه شکر می تواند باعث مقاومت به انسولین گردد، هیچ تعجب آور نیست که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که به خوردن نوشیدنی های سرشار از شکر علاقه دارند، 83 درصد بالاتر از دیگران باشد.

6. شکر می تواند سرطان زا باشد

سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر دنیا شناخته می گردد که به علت تکثیر سلول ها و رشد کنترل نشده آنها به وجود می آید. انسولین یکی از هورمون های کلیدی در تنظیم این نوع رشد سلولی است. به همین دلیل بسیاری از محققان بر این باورند که بالارفتن مداوم سطح انسولین (که یکی از نتایج مصرف شکر است) می تواند در بروز سرطان نقش داشته باشد. علاوه براین، مسائل متابولیکی مرتبط با مصرف شکر که محرک التهابات مختلف شناخته می شوند یکی دیگر از علل بالقوه ابتلا به سرطان شناخته می گردد. مطالعات نشان می دهد افرادی که مقدار زیادی شکر مصرف می نمایند بیشتر از سایرین دچار التهابات مختلف می شوند و در معرض ابتلا به سرطان هستند.

7. باتوجه به تأثیر قند روی هورمون ها و مغز، شکر می تواند باعث چاقی گردد

تمام کالری ها یکسان فراوری نمی شوند. غذاهای مختلف تأثیرات مختلفی روی مغز و هورمون ها کنترل نماینده مصرف مواد غذایی دارند. مطالعات نشان می دهد که فروکتوز تأثیرات مشابه گلوکوز روی حس سیری ندارد. در یک پروژه تحقیقاتی تعدادی از افراد مورد پژوهش، نوشیدنی حاوی فروکتوز و عده ای دیگر نوشیدنی گلوکوزدار مصرف کردند. پس از مطالعات تعیین شد مراکز سیری در مغز مصرف نمایندگان فروکتوز فعالیت بسیار کمتری داشتند و بیشتر احساس گرسنگی می کردند. از طرفی فروکتوز فعالیت هورمون گرسنگی (گرلین) را به اندازه گلوکوز پایین نمی آورد. از آنجا که کالری دریافتی از شکر کافی نیست، بدن به مرور زمان احتیاج به دریافت کالری بیشتری پیدا می نماید، در نتیجه فرد بیشتر می خورد و چاق می گردد.

8. شکر دوپامین زیادی در مغز آزاد می نماید، بنابراین اعتیادآور است

شکر می تواند برای بسیاری از مردم اعتیادآور باشد، چون مانند تأثیر سوء مصرف مواد مخدر، شکر هم به عنوان پاداش در مرکز مغز دوپامین آزاد می نماید.

مسئله ای که شکر و سایر تنقلات دارند این است که خیلی بیشتر از سایر مواد غذایی موجود در طبیعت باعث ترشح دوپامین می شوند. به همین دلیل است که افراد مستعد ابتلا به اعتیاد ممکن است به شدت به شکر و سایر تنقلات وابسته شوند. بهتر است همه چیز در حد اعتدال باشد. هرچند ممکن است این پیغام به مذاق عاشقان هله هوله خوش نیاید، اما دوستان عزیزم متأسفانه تنها راه چاره ترک اعتیاد، ترک اعتیاد است.

9. شکر یکی از عوامل مؤثر در چاقی عظیم سالان و بچه ها است

شکر روی هورمون ها تأثیر می گذارد و باعث می گردد مغز برای فاجعه ای به نام چاقی نسخه ی ویژه ای بپیچد. مغز فرایند ایجاد سیری را کاهش می دهد،در نتیجه فرد کنترل خود را از دست می دهد و در خوردن افراط می نماید و مسلما افرادی که بیشتر می خورند، مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. مهم است بدانید که این امر درباره تمام گروه های سنی صدق می نماید. مطالعات نشان می دهد بین مصرف شکر و چاقی رابطه قوی وجود دارد که البته همه از آن آگاه هستیم. این موضوع به خصوص درباره بچه های که همراه وعد ه های غذای شان عادت به نوشیدن نوشابه های شیرین شده با شکر دارند، نگران نماینده به نظر می رسد چون خطر چاقی در این بچه ها 60 درصد بیشتر از سایرین است. اگر واقعا احتیاج به کاهش وزن دارید یا تصمیم گرفته اید لاغرتر شوید بهتر است با شکر خداحافظی کنید.

10. این چربی نیست که کلسترول را بالا می برد و باعث افزایش بیماری های قلبی می گردد، همه چیز تقصیر شکر است

برای چندین دهه، افراد چربی های اشباع شده را قاتل شماره یک قلب می دانستند. اما مطالعات جدید نشان می دهند که چربی های اشباع شده بی ضرر هستند و در واقع این شکر است که به خاطر تأثیرات مضر فروکتوز روی سوخت وساز، بدن را به سمت بیماری های قلبی راهنمایی می نماید. مطالعات نشان می دهد که ازدیاد فروکتوز منجر به افزایش تریگلیسیرید، کلسترول بد (LDL) متراکم و LDL اکسیدشده (کلسترول بسیار بسیار بد) می گردد. بالا رفتن سطح گلوکوز و انسولین خون چاقی شکمی را در کمتر از 10 هفته افزایش می دهد و همه اینها عوامل عمده و خطرناک بروز بیماری های قلبی است. پس عجیب نیست که مطالعات ارتباط آماری قوی بین مصرف شکر و خطر ابتلا به بیماری های قلبی پیدا نموده باشند.

دوستان عزیزم باید سعی کنید در مقابل مصرف شکر مقاومت کنید، چون اضافه کردن شکر یا مصرف خوراکی های شیرین می تواند فوق العاده مضر باشد. یادتان باشد جذب کالری های کاذب (کالری شکر) مثل این است که نوک یک کوه یخ نشسته باشید!

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12223

به "مضرات شکر مضرات شکر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مضرات شکر مضرات شکر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید