موافقت مشروط مخالفان سودانی با میانجیگری اتیوپی

به گزارش راه ساری، یکی از احزاب برجسته مخالف سودان بیان کرد با میانجی گری نخست وزیر اتیوپی میان سران نظامی و مخالفان موافق است.

موافقت مشروط مخالفان سودانی با میانجیگری اتیوپی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یکی از احزاب برجسته مخالف دولت سودان روز آدینه پایبندی خود را به نافرمانی مدنی فراگیر اعلام و آن را گامی به سوی سرنگونی شورای نظامی و تحقق پیروزی توصیف کرد.

به گزارش روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، بیانیه گروه موسوم به انجمن پیشه واران سودان ساعاتی پس از کوشش های میانجیگرانه نخست وزیر اتیوپی در سودان برای نزدیک کردن دیدگاه های دو طرف و از سرگیری گفت وگوی بین شورای نظامی و نمایندگان جنبش اعتراضی سودان منتشر شد.

انجمن پیشه وران سودانی همچنین گفت: میانجیگری غیر مستقیم اتیوپی برای هر فرآیند سیاسی بر اساس شروطی اساسی را می پذیریم و هدف از هر گونه میانجیگری باید برنامه ریزی برای انتقال قدرت به حکومتی مدنی باشد.

این انجمن همچنین به ملت سودان درباره نقشه شورای نظامی برای تشکیل کمیته هایی از مزدوران و تبهکاران وابسته به این شورا به بهانه حفظ امنیت در مناطق خارطوم هشدار داده و معترضان را از هر گونه درگیری با آنها برحذر داشت.

آبی أحمد علی، نخست وزیر اتیوپی روز آدینه پس از دیدار با طرف های بحران در سودان در بیانیه ای تاکید نمود: سیاستمداران سودانی باید تصمیم هایشان درباره سرنوشت میهنشان را آزادانه و کاملا مستقل از هر طرف غیر سودانی اتخاذ نمایند .

احمد علی روز آدینه با هیاتی از شورای نظامی انتقالی به ریاست عبدالفتاح البرهان و هیاتی از احزاب مخالف إعلان قوى الحریة والتغییر و دیگر احزاب سیاسی دیدار و درباره دخالت بیگانه و دیگر طرف هایی که به اندازه سودانی ها دغدغه این کشور را ندارند، هشدار داد.

نخست وزیر اتیوپی گفت: از ارتش، ملت و احزاب سیاسی سودان مصرانه می خواهیم که شجاعت و مسئولیت پذیری کامل خود را در جهت دستیابی فوری به توافقی نشان بدهند که بنیانگذار مرحله انتقالی دموکراتیک و جامع و توافقی در سودان است.

احمد علی گفت: وحدت، ثبات و حاکمیت ملی سودان باید هدفی مقدس و غیر قابل سازش باقی بماند و هیات اعزامی اتحادیه آفریقا همچنان تحت اختیار کامل طرف های سودانی است تا دستیابی آنها به توافق مطلوب در سریع ترین زمان ممکن را تسهیل کند.

نخست وزیر اتیوپی گفت: اصلاحات مالی و اجتماعی زیربنایی باید به اندازه کافی مورد توجه قرار بگیرد و در این خصوص باید برنامه ریزی های راهبردی انجام گردد.

وی اضافه کرد: تکلیف ارتش و نهاد امنیتی سودان تمرکز بر کوشش برای دفاع از حرمت میهن و حاکمیت و امنیت شهروندانش است و اینکه نقشی فعال و مثبت در مرحله انتقالی داشته باشد.

سفر ابی احمد به سودان یک روز پس از تعلیق عضویت سودان در اتحادیه آفریقا صورت گرفت.

عمر البشیر رئیس جمهور سابق سودان 22 فروردین در پی گسترش اعتراض های مردمی به نابسامانی اوضاع مالی، با دخالت ارتش برکنار شد و پس از آن شورای نظامی سودان قدرت را به دست گرفت که تا به امروز با خواسته معترضان برای انتقال قدرت به دولت مدنی مخالفت نموده است.

ائتلاف آزادی و تغییر اقدام شورای انتقالی نظامی سودان در قبضه کردن قدرت در دستان نظامی ها را کودتا خوانده و اعلام نموده که به اعتراضات مسالمت آمیز خود تا تحقق اهداف و تشکیل حکومت مدنی انتقالی ادامه خواهد داد.

سازمان ملل و سایر سازمان های حقوق بشری از اوضاع جاری در سودان ابراز نگرانی شدید نموده اند. اتحادیه آفریقا دیروز پنجشنبه بیان کرد که تاز زمانی که شورای نظامی قدرت را به غیر نظامیان منتقل نکند، عضویت سودان در این اتحادیه تعلیق خواهد شد.

.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3169

به "موافقت مشروط مخالفان سودانی با میانجیگری اتیوپی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت مشروط مخالفان سودانی با میانجیگری اتیوپی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید