سفر موگرینی به آسیای میانه

به گزارش راه ساری، ایرنا نوشت: فدریکا موگرینی دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی، از روز گذشته وارد آسیای میانه شده است تا علاوه بر دیدار با مقامات کشورهای این منطقه و امضای توافقنامه های مشارکت و همکاری در پانزدهمین نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی در شهر بیشکک قرقیزستان شرکت کند.

سفر موگرینی به آسیای میانه

به گزارش رسانه های آسیای میانه، امروز 7 ژوئیه (16 تیر)، موگرینی، در پانزدهمین نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی با موضوع اجرای راهبرد جدید اتحادیه اروپا برای آسیای مرکزی در شهر بیشکک قرقیزستان، شرکت کرده است.

موگرینی طی این سفر با پنج تن از مقامات عالی رتبه کشورهای آسیای مرکزی نیز دیدار خواهد کرد که امضای توافقنامه مشارکت و همکاری گسترده اتحادیه اروپا و قرقیزستان نیز در دستور کار آنها واقع شده است.

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز گذشته در عشق آباد پایتخت ترکمنستان با رشید مردوف وزیر امور خارجه و گلشاد مامدوا سخنگوی مجلس این کشور دیدار و گفت و گو کرد و توافقنامه هایی نیز میان آنها به امضا رسید.

براساس این توافقنامه، دفتر اتحادیۀ اروپا می تواند در عشق آباد نمایندگی رسمی داشته باشد چرا که تاکنون این اتحادیه در عشق آباد یک دفتر رابط داشته است.

موگرینی دیروز در ترکمنستان در باره سفر خود به بیشکک گفته بود: توافقنامه جدید با قرقیزستان ابزاری جدید برای تقویت روابط در زمینه های مختلف است. این امر به اجرای قانون سیاسی، حکومت قانون و اصلاحات اقتصادیو همچنین نوسازی کشور و رفاه مردم کمک خواهد کرد.

وی همچنین گفت که این توافقنامه فرصت هایی برای همکاری در بخش اقتصاد به ویژه توسعه اقتصادی پایدار و افزایش ظرفیت برای حل چالش هایی مانند تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی را ارتقا خواهد داد.

همانطور که آموزش و جوانان برای هر دوی ما یک اولویت محسوب می شود، برنامه پشتیبانی جدید بودجه را نیز به این منظور به امضا رساندیم. ما همچنین تصمیم گرفتیم که ما بیش از پیش درمورد چالش های مشترک مانند مبارزه با جرایم سازمان یافته، جرایم اینترنتی یا تروریسم فعالیت داشته باشیم.

وی شرح داد؛ همچنین می خواهیم مبادلات بین مردم کشورهای آسیای میانه را توسعه داده و در زمینه مهاجرت و سیاست های ویزا و مسائل قضائی و قانونی همکاری کنیم.

پیش از سفر موگرینی به آسیای میانه، گروه های حقوق بشر از موگرینی خواسته اند که مقام های آسیای میانه را در زمین بهبود حقوق بشر تحت فشار قرار دهد.

موگرینی امروز نیز در بیشکک پایتخت قرقیزستان با سورانبای جین بیک اف رئیس جمهور قرقیزستان و چنگیز آیداربکوف وزیر امور خارجه این کشور دیدار خواهد داشت.

آسیای میانه طی سال های اخیر با تغییرات چشمگیری روبرو بوده است. کشورهای این منطقه به ویژه اخیراً در قزاقستان، ازبکستان و قرقیزستان که نزدیک به ده ها سال در رأس قدرت بودند برکنار شده و رهبران جدیدی قدرت را دست گرفته اند.

استراتژی اتحادیه اروپا در حالی که این تحولات را تأیید می کند، می گوید که روند پیشرفت ها در این منطقه نباید متوقف شود.

310311

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3667

به "سفر موگرینی به آسیای میانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر موگرینی به آسیای میانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید