موی زبر و خشک نشان دهنده این بیماری است

به گزارش راه ساری، تهران (پانا) - تیروئید و شکل گیری آن علل مختلفی می تواند داشته باشد. اما به تازگی مسله ارتباط تیروئید با نوع موی سر مطرح شده است که معمولا شامل کسانی می گردد که موی زبر و خشک دارند.

موی زبر و خشک نشان دهنده این بیماری است

غده تیروئید در عملنمودهای مهم بدن در طول روز، یکی از مهم ترین نقش ها را دارد. غده های تیروئید مسئول ایجاد و فراوری هورمون هایی هستند که همه چیز در بدن از جمله سوخت و ساز و حتی سلامت قلب، استخوان و گوارش را کنترل می نمایند.

اگر مسئله ای در تیروئید وجود داشته باشد و شما به تیروئید پرکار یا کم کار مبتلا باشید، احتمالاً علائمی را مشاهده خواهید کرد. متاسفانه زنان 8 برابر بیشتر از مردان در معرض بیماری های تیروئیدی هستند. اگر بدن شما هورمون تیروئید زیادی فراوری کند، یعنی تیروئید پرکار دارید. اگر تیروئید کمی فراوری کند، یعنی تیروئید کم کار دارید.

رایج ترین علائم مشاهده شده از تیروئید پرکار، حساسیت بیش از حد به هوای گرم، کاهش وزن و افزایش ضربان قلب است. در حالی که علائم تیروئید کم کار، شامل خستگی، افزایش وزن و حساسیت به هوای سرد است.

علائمی روی موهای سرتان که نشان دهنده تیروئید است

اگر چه تاثیر هورمون تیروئید زیاد یا کم در بدن را می توان در قسمت های دیگر هم احساس کرد. اگر تیروئید شما به خوبی کار نمی نماید، احتمالاً موهای تان علائمی را در خودشان نشان می دهند و ظاهر آن ها تغییر می نماید، تغییراتی که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آنها خواهیم پرداخت.

موی زبر، شنماینده و خشک با بیماری تیروئید مرتبط است

تیروئید کم کار می تواند عاملی برای خشکی، زبری یا شنمایندگی موها باشد. تحقیقات در سال 2011 نشان می دهد که مجموعه ای از تغییرات در موی هر فرد می تواند نتیجه اختلالات تیروئیدی باشد. در تیروئید کم کار موها خشک، زبر و شنماینده می شوند و رشد آن ها کم می گردد، اما در تیروئید پرکار موهای شما بیش از حد نرم و صاف می گردد.

ارتباط بین مو و غده تیروئید رابطه قوی است و بر اثر اختلال هورمون T3 و T4 مسائلی در بدن فرد ظاهر می گردد. هنگامی که سطح این هورمون ها از حد طبیعی خارج گردد، رشد مو های تازه از ریشه فولیکول های مو دچار مشکل خواهد شد.

معمولاً ریشه های مو به وسیله رگ های خونی تغذیه می نمایند و سلول های بیشتری را فراوری نموده و رشد موی شما را افزایش می دهند اما اگر اختلالات تیروئیدی وجود داشته باشد، این فرایند به شکل طبیعی پیش نخواهد رفت.

بیماری تیروئید بعلاوه می تواند عامل ریزش مو باشد

تاثیر عملکرد نامناسب هورمون های تیروئید روی مو می تواند عاملی برای شنمایندگی و خشکی موها باشد. متخصصان بر این عقیده هستند که بیماری خود ایمنی تیروئید شما را در معرض خطر طاسی و کچلی، ریزش شدید و سریع مو در برخی از نواحی پوست سر قرار می دهد.

41 درصد افراد مبتلا به تیروئید کم کار، ریزش موی شدید را تجربه می نمایند. البته که ریزش مو در طول روز یک عامل طبیعی محسوب می گردد اما اگر اختلالات تیروئیدی وجود داشته باشد، ممکن است نازک شدن موها، ریزش بسیار شدید و قسمت های خالی روی سر به وجود بیاید. گاهی اوقات ریزش مو در برخی از افراد پیشرفت نمی نماید اما گاهی اوقات هم باعث کچلی می گردد.

از آنجایی که فرایند رشد مو در کل بدن یکسان است بنابراین مسائل تیروئیدی می تواند عاملی برای ریزش مو در نواحی دیگر هم باشد و محدود به پوست سر نخواهد بود و ممکن است شما در قسمت های دیگری مثل ابرو یا حتی ساق پا هم ریزش مو پیدا کنید؛ به طوری که نتایج نشان می دهد اثر ریزش موی ابرو به علت کم کاری تیروئید اتفاق می افتد. البته درمان های زیادی برای بهبود این شرایط وجود دارد و شما می توانید سطح تیروئید خود را به سطح نرمال برسانید.

علائم دیگر تیروئید

علائم دیگری از بیماری تیروئید هستند که باید آنها را نیز مدنظر قرار دهید. همانطور که گفتیم، تیروئید در بدن ما باعث یک نظم کلی می گردد و در صورت اختلال یا بیماری، ممکن است علائم زیادی را از خودش نشان دهد.

عملکرد نامناسب تیروئید می تواند عاملی برای ورم دست ها، صورت و پلک، نازک شدن پوست و ناهموار شدن سطح پوست، نازک شدن و شنماینده شدن ناخن ها، عرق نامنظم، تحمل نداشتن در برابر سرما، تحمل نداشتن در برابر گرما یا افتادگی پلک باشد.

بزرگ شدن گواتر هم در پایین گردن، یکی دیگر از علائم مسائل تیروئیدی است. اگر هر کدام از این علائم را داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید و سطح هورمون خود را آنالیز کنید تا برترین درمان برای شما در پیش گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14552

به "موی زبر و خشک نشان دهنده این بیماری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موی زبر و خشک نشان دهنده این بیماری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید