هشدار یک نماینده ، افغانستان متوجه برنامه دشمنان در به هم زدن مناسبات با ایران باشد

به گزارش راه ساری، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه حادثه اخیر برای بعضی شهروندان افغانستان در خاک ایران رخ نداده و در خاک افغانستان بوده است، گفت که دشمنان می خواهند از این آب گل آلوده استفاده نموده و مناسبات را برهم زنند. دولت افغانستان هوشیار بوده و متوجه برنامه های دشمنان باشد.

هشدار یک نماینده ، افغانستان متوجه برنامه دشمنان در به هم زدن مناسبات با ایران باشد

به گزارش خبرنگاران به نقلا از ایسنا، سیدحسین نقوی حسینی با اشاره به وقوع حادثه برای بعضی شهروندان افغانستان در منطقه مرزی با ایران گفت: ایران و افغانستان دو کشور همسایه با یکدیگر مناسبات و مشترکات کهن دارند. در طول 40 سال گذشته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از افغانستان به طور صریح و روشن حمایت نموده و با تأکید بر حفظ تمامیت ارضی و استقرار دولت مرکزی در طول 40 سال پناهنده های زیادی را پذیرفته که در ایران زندگی می نمایند. آن ها همچون شهروندان عادی از همه امکانات بهره مند بوده و هیچ کشوری همچون ایران با شهروندان افغانستان برخورد ننموده است.

وی اضافه کرد: مطابق گزارشات ارسالی حادثه اخیر در خاک ایران رخ نداده و در خاک افغانستان بوده است. شهروندان، مأموران و ضابطان ما نمی توانند در خاک افغانستان کاری نمایند به همین دلیل ما اطلاعی از جزئیات این اتفاق نداریم و این موضوع به تحقیق و آنالیز احتیاج دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به توضیحات وزیر خارجه در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی گفت: آقای ظریف در این جلسه اشاره داشت که ایران در این موضوع هیچ نقشی نداشته و اگر ادعایی وجود دارد باید در هیأت مشترکی، تحقیق و آنالیز گردد.

این نماینده مجلس یادآور شد: در طول 40 سال گذشته مرز ما به خاطر رفت و آمد قاچاق بعضی افغانستانی ها ناامن بوده است. بارها جمهوری اسلامی اعتراض نموده اما دولت افغانستان چه کاری نموده است؟ باید شرایط را کنترل نموده و اجازه این گونه رفت و آمدها را ندهیم چون این رفت و آمدهای غیرقانونی مسائل زیادی برای کشور ما ایجاد نموده است. ما تحمل نموده و سعی کردیم از افغانستانی ها تا جایی که ممکن است حمایت کنیم اما افغانستان نتوانسته کنترل مرزهایش را به دست آورد.

نقوی حسینی در عین حال تأکید کرد: در این شرایط دشمنان در کمین نشسته و می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و مناسبات را بهم زنند. باید مراقب بود. مراودات ایران و افغانستان به سوی تشکیل دولت ملی و وحدت در افغانستان بوده و همه تلاشش را در مذاکره با گروه ها در این راه انجام داده است. مناسبات بین ایران و افغانستان ادامه پیدا می نماید. باید دولت افغانستان هوشیار بوده و متوجه برنامه دشمنان باشد. اجازه ندهد مراودات دو کشور بهم بخورد. این موضوع قابل حل در هیأت مشترک است که بعد از آن نتایج را اعلام می نمایند.

تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

تور ونیز: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9288

به "هشدار یک نماینده ، افغانستان متوجه برنامه دشمنان در به هم زدن مناسبات با ایران باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار یک نماینده ، افغانستان متوجه برنامه دشمنان در به هم زدن مناسبات با ایران باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید