همه چیز درباره لوییز گلیک، برنده نوبل ادبیات 2020

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از یورو نیوز، بر خلاف پیش بینی های سال جاری شاعری آمریکایی به نام لوییز گلیک به عنوان برنده نوبل ادبیات 2020 انتخاب شد. البته نظر صاحب نظران و مردم مبنی بر اینکه برنده سال جاری بی شک خانم نویسنده ای غیراروپایی خواهد بود درست از آب درآمد اما آن خانم نویسنده آن کارسون کانادایی نیست.

همه چیز درباره لوییز گلیک، برنده نوبل ادبیات 2020

گلیک در سال 1943 میلادی در ایالات متحده به جهان آمد و پدرش از مهاجران یهودی مجارستان بود.

در اعلامیه نوبل هم از گلیک به عنوان کسی که صدای شاعرانه بدون اشتباهش با زیبایی بی پیرایه ای وجود انسان را جهانی می نماید یاد شد.

آثار گلیک اغلب از اساطیر و تاریخ الهام می گیرد و تجربه شخصی و زندگی مدرن را با آن ترکیب می نماید. به او لقب شاعری داده اند که زندگی شخصی خود را در اشعارش توصیف می نماید.

یکی از اعضای کمیته نوبل در شرح تصمیم خود برای انتخاب گلیک به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 2020 گفت: صدای گلیک رک و صادقانه است و نشان می دهد که این شاعر دوست دارد درک گردد. شوخ طبعی و بذله گویی جذابی هم دارد.

گلیک 77 ساله استاد دانشگاه یِیل است و اولین کتابش تحت عنوان اولین فرزند در سال 1968 منتشر شد و پس از آن خیلی زود جایگاهی در میان ادبیات معاصر آمریکا پیدا کرد. گلیک تا به امروز دوازده مجموعه شعر و یک کتاب مقاله درباره شعر تحت عنوان مدارک و تئوری ها منتشر نموده است. آخرین مجموعه شعرش با عنوان شب وفادار و خبره در سال 2014 منتشر شد.

در سال 1993 برای کتاب زنبق وحشی برنده جایزه پولیتزر شد، در سال 2003 به عنوان ملک الشعرای ایالات متحده انتخاب شد، و در سال 2016 به کاخ سفید رفت و مدال ملی انسان دوستی را از باراک اوباما دریافت کرد.

اشعارش اغلب درباره کودکی، زندگی خانوادگی، و ارتباط نزدیک با والدین و خواهران و برادران است.

نام گلیک به عنوان یکی از گزینه های احتمالی نوبل ادبیات سال جاری مطرح نبود. آن کارسون، شاعر کانادایی به عنوان اولین گزینه آموزشگاه نوبل قرار گرفته بود و پس از کارسون مارگات آتوود، ماریاس کنده، جامائکا کینکید، و لیودمیلا اولیتسکایا قرار داشتند.

جایزه نوبل ادبیات توسط چند کشور از جمله آلبانی، بوسنی، و ترکیه تحریم شده بود زیرا انتخاب پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی به عنوان برنده نوبل ادبیات برایشان قابل قبول نبود.

بنا بر وصیت نامه آلفرد نوبل جایزه نوبل به فردی اهدا می گردد که اثر برجسته ای را در جهت ایده ال در حوزه ادبیات خلق نموده باشد. تا به امروز صد و هفده برنده در بخش ادبیات اعلام شده است که سهم زنان شانزده جایزه بوده است. سال گذشته اولگا توگارچوک، نویسنده خانم لهستانی به عنوان برنده سال 2018 انتخاب شد و گلیک شانزدهمین زنی است که برنده جایزه نوبل ادبیات می گردد. جایزه نقدی سال جاری ده میلیون کرون سوئدی خواهد بود که معادل 866.700 دلار است.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11915

به "همه چیز درباره لوییز گلیک، برنده نوبل ادبیات 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره لوییز گلیک، برنده نوبل ادبیات 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید