واکاوی ابعاد راهبردی عملیات بنیان مرصوص، ائتلاف سعودی مرعوب شد

به گزارش راه ساری، خبرنگاران - گروه بین الملل: روز چهارشنبه 29 ژانویه 2019 برابر با نهم بهمن ماه 1398 یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در نشست خبری، از عملیات بزرگی با نام بنیان مرصوص سخن گفت و اضافه کرد: به یاری خداوند نیروهای مسلح ما پیروز به دفع حمله بزرگ به صنعا پایتخت یمن شد. نیروهای ما در پاتکی، پیروز به آزادسازی همه مناطق نِهم و وارد کردن خسارات سنگین به دشمن شدند. نیروهای ما به دنبال فروپاشی نیروهای دشمن به پیشروی ادامه دادند و به غرب شهر مارب رسیدند و مناطقی از مارب و الجوف را هم آزاد کردند. در جریان عملیات بنیان مرصوص مساحتی بالغ بر 2500 کیلومتر آزاد شد. در جریان این عملیات هزاران نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی و اسیر شدند. نیروهای دشمن در منطقه نِهم در استان صنعا مرکب از 17 تیپ نظامی و 20 گردان نظامی منهدم و تجهیزات آنها به طور کامل به غنیمت گرفته شد. در صرواح در مارب دو تیپ دشمن و در منطقه ششم در الجوف هم سه تیپ دشمن منهدم شد. نیروهای ما به صدها نفر از نیروهای دشمن در راستای دستورات فرماندهی و به منظور حفظ جان کسانی که تصمیم به ترک جنگ می گیرند، اجازه فرار دادند.

واکاوی ابعاد راهبردی عملیات بنیان مرصوص، ائتلاف سعودی مرعوب شد

پس از آن محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن عملیات نظامی نیروهای یمنی علیه ائتلاف سعودی با نام بنیان مرصوص را واکنش به ادامه تجاوز و محاصره یمن بویژه پس از حمله گسترده مزدوران در جبهه نهم و سیطره آنها بر چند موضع مطرح نمود و اضافه نمود: این عملیات در واکنش به گردنکشی کشورهای متجاوز و تلاش آنها برای باقی ماندن یمن زیر فشار محاصره و جنگ صورت گرفت و فکر می کردند که ملت یمن دیگر گزینه ای ندارد. بخش نهم و مناطق مجاور آن در الجوف و مارب آزاد شد و به فضل الهی محاسبات متجاوزان برای تهدید امنیت صنعا از هم گسست. وقت آن رسیده است که صاحبان محاسبات اشتباه از درگیر کردن افراد بیگناه در نبردهای بی فایده دست بکشند. ایادی متجاوزان باید بدانند که سرنوشتشان نابودی است و مصلحت حقیقی یمن در استقلال و نه تبعیت از بیگانگان نهفته است. فرماندهان وابسته به متجاوزان همچنان می توانند آلت دست بدخواهان یمن باشند اما نمی توانند یمن را به ابزار وابسته به اشغالگران تبدیل کنند. دستاوردهای میدانی اعلام شده و غنایم زیاد و پاسخ به کشورهای متجاوز با بمباران فرودگاه هایشان میزان حرفه ای گری و کیفیتی که نهاد نظامی یمن به آن دست یافته است نشان می دهد. مخالفت با توقف جنگ و محاصره و عدم قبول طرح ریاستی یمن از ذهنیت تجاوزکارانه ای نشأت می گیرد که به اشتباه گمان می کند می تواند به جنگ و محاصره بدون تحمل هیچ تبعاتی ادامه دهد. توقف جنگ و محاصره و سپس حرکت به سمت راهکار سیاسی جامع و عادلانه خواسته تمام عاقلان و منصفان و گزینه عادلانه و صحیح است. پاسخ ادامه تجاوز و محاصره تنها رویارویی و دفاع از حاکمیت از طریق عملیات دردناک علیه متجاوزان است.

قبلاً هم یمنی ها طی عملیات نصر من الله ضربات مهلکی به متجاوزان وارد کرده بودند

البته عملیات بنیان مرصوص پس از عملیات نصر من الله، دومین عملیات بزرگ و گسترده یمنی ها و در واقع ضربه مهلک دیگری به متجاوزان است به ویژه که در عملیات نصر من الله در شهریور ماه 98 هم دستاورد بزرگی به دست آمده بود. در آن عملیات هم نیروهای یمنی توانستند 3 تیپ از عناصر مزدور سعودی محاصره شده را متلاشی کنند و با پاکسازی دهها منطقه از جمله وادی البوجباره، انمار و السوائل خود را به 15 کیلومتری مرزهای مشترک با استان نجران عربستان برسانند و یک پیروزی بزرگ را به نام خود ثبت کنند و خاندان آل سعود را به کما ببرند. دستاورد بزرگ آن عملیات منحصر به فرد که ضربه مهلکی را به رژیم سعودی وارد کرد تسلیم شدن بیش از 2 هزار تن از عناصر مزدور و نظامیان سعودی بود که از بیم کشته شدن سلاح خود را بر زمین گذاشتند. رزمندگان یمنی در جریان آن عملیات بیش از 120 خودروی نظامی را منهدم یا به غنیمت دریافتد و همچنین 200 تن از نیروهای مزدور و نظامیان سعودی را کشته و صدها تن دیگر را هم زخمی کردند.

آزادسازی قریب 2500 کیلومتر مربع در مثلث راهبردی در جریان عملیات بنیان مرصوص

اما عملیات جدید یمنی ها؛ یعنی بنیان مرصوص به مثابه شکست راهبردی برای ائتلاف متجاوز سعودی با توجه به دستاوردهای فوق العاده و مؤثر آن محسوب می شود. این عملیات چند روزه به آزادسازی قریب به 2500 کیلومتر مربع از مثلث مرزی سه استان راهبردی مارب، صنعا و الجوف منجر شد و این مساحت آزاد شده بسیار چشمگیر است.

مناطق آزاد شده از اهمیت راهبردی زیادی برخوردار است زیرا حدفاصل شرق و شمال استان صنعا و جنوب غرب الجوف و غرب مارب است و منطقه ای بسیار حساس است و به مثابه خط دفاع نهایی از صنعا و ورودی شرقی و شمال شرقی آن محسوب می شود و به مثابه تضمین کننده امنیت صنعاست به ویژه که اگر متجاوزان بر آن دست پیدا می کردند صنعا در معرض خطر قرار می گرفت.

تاکتیک منحصر به فرد ارتش و کمیته های مردمی یمن در جریان عملیات بنیان مرصوص

تاکتیکی که ارتش و کمیته های مردمی یمن در این عملیات به کار بردند بر اساس سه اصل؛ مهار حمله، محاصره متجاوزان یا کشتن آن و انجام پاتک سنگین پایدار بود و این ریسک بزرگ و خطرناکی بود که ارتش و کمیته های مردمی انجام دادند و عملیات دشواری بود زیرا امکان مانور و جنگیدن هم به نیروهای دشمن می داد؛ اما ارتش و کمیته های مردمی یمن به خوبی آنرا اجرا کردند و ضربه کاری به دشمن زدند.

این عملیات از این حیث هم از اهمیت زیادی برخوردار بود که علاوه بر آزادسازی 2500 کیلومتر مربع، هزاران متجاوز سرنوشتی جز هلاکت، زخمی شدن، اسیر شدن یا فرار از جنگ نداشتند. اینکه سخنگوی نیروهای مسلح یمن از انهدام 17 تیپ 20 گردان دشمن و دریافت غنایم زیاد سخن می گوید، دستاورد بسیار بزرگی است.

این ضربه مهلک به متجاوزان در شرایطی است که ائتلاف تحت سرکردگی آل سعود با کمبود شدید نظامی روبرو است و جبران نظامیان از دست رفته در جریان عملیات بنیان مرصوص و سرو سامان دادن به نظامیانی که از جنگ فرار کرده اند برای ریاض و متحدانش بسیار سخت است؛ به ویژه که زمان زیادی برای تجهیز و آماده کردن این نیروها برای حمله به صنعا سپری شده بود.

اهمیت کسب غنایم به دست آمده در نبردهای آینده و خسارت سنگین به ریاض

از حیث غنایم هم اینکه تسلیحات 17 تیپ و 20 گردان را ارتش و کمیته های مردمی به غنیمت گرفته اند اهمیت راهبردی دارد و در واقع هزینه دوچندانی به ائتلاف سعودی وارد شده است زیرا این تجهیزات منهدم نشده بلکه به دست ارتش و کمیته های مردمی یمن افتاده است و این توان تسلیحاتی و آمادگی ارتش و کمیته های مردمی یمن را بسیار تقویت خواهد کرد.

اما جدای از دستاورد میدانی و نظامی آن از بُعد راهبردی که به موضوع نگاه می کنیم متوجه خواهیم شد که این پیروزی ارتش و کمیته های مردمی یمن به مثابه پایان خیال و امید ائتلاف سعودی برای رسیدن به صنعاست.

این عملیات نشان داد که ارتش و کمیته های مردمی یمن در راه دفاع از یمن فقط به ساخت و توسعه سلاح راهبردی و استفاده از آن به عنوان سلاح بازدارنده اکتفا نمی کند و آنها با عملیات های نصر من الله و بنیان مرصوص نشان دادند که در اداره و هماهنگ عملیات بزرگ زمینی و پیروزی در آن با وجود رجحان هوایی و توپخانه ای دشمن توان و عزم مثال زدنی دارند.

در پایان می توان گفت که عملیات بنیان مرصوص نشان داد که نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن استاد طراحی و جنگ در شرایط جنگ نابرابر هستند زیرا هم به خوبی می دانند که چگونه نیروی هوایی دشمن را با توسعه و فعال کردن پدافند هوایی از کار اندازند و همزمان با هدف قرار دادن اهداف حساس در عمق عربستان به دشمن فشار وارد کنند.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7747

به "واکاوی ابعاد راهبردی عملیات بنیان مرصوص، ائتلاف سعودی مرعوب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی ابعاد راهبردی عملیات بنیان مرصوص، ائتلاف سعودی مرعوب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید