ورود شیرآبه های سمی به دریا؛ عمق آلودگی زیست محیطی در مازندران

به گزارش راه ساری، عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل گفت: عمق آلودگی های میکروبی در شناگاه های مازندران ریشه در فاضلاب های خانگی، کشتارگاه ها و دامداری ها دارد.

ورود شیرآبه های سمی به دریا؛ عمق آلودگی زیست محیطی در مازندران

عزیر عابسی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، با بیان اینکه دریای مازندران آلوده به انواع آلاینده ها است، اظهار کرد: بدترین آلودگی ها از جمله جیوه و سرب در رودخانه و دریا ماندگار بوده و از بین نمی رود، حال آنکه باعث انتقال فلزات سنگین، آزبست، آفت کش ها و DDT می شود.

وی ریشه این آلاینده های خطرناک را در فاضلاب های صنعتی و شیرآبه ها دانست و شرح داد: متاسفانه در مازندران یک محل دفن زباله استاندارد نداریم و فریاد دانش آموختگان محیط زیست به گوش کسی نمی رسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با اشاره به اینکه بعد از 40 سال نه محل دفن استانداردی داریم و نه توانستیم از زباله در مازندران انرژی تولید کنیم، گفت: محل دفن استاندارد زباله باید از باران دور باشد و شیرآبه ها به رودخانه و نهایتا دریا نفوذ نکند و این اولین اقدام پیشگیرانه در استان خواهد بود که متاسفانه این دیدگاه وجود ندارد و شیرآبه ها به منابع آب های زیرزمینی و در سرانجام به دریا ختم می شوند.

عابسی با بیان اینکه در بسیاری از روستاهای مازندران سیستم جمع آوری زباله وجود ندارد، اضافه نمود: زباله های شهری نیز بعد از جمع آوری در بیرون شهر در جنگل یا کنار رودخانه ریخته می شوند و با هیچ برنامه مدیریت شده ای همراه نیست.

وی با تاکید بر اینکه ورود فاضلاب های صنعتی و شیرآبه ها، عمق آلودگی خطرناک را در مازندران بوجود میآورد، یادآور شد: اولین راه حل برای دفن بهداشتی زباله ساختن لندفیل ها یا محل های دفن بهداشتی است و بعد از آن می توان به سراغ تفکیک و کم کردن تولید زباله و خریداری دستگاه های زباله سوز در کشور رفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با بیان اینکه مدیریت مناسب زباله در مازندران وجود ندارد، گفت: اشتباه ما این بوده که همیشه می خواهیم سخت ترین کار دنیا یعنی اجرای تکنولوژی 2019 (انرژی دریافت از زباله) را در کشور پیاده سازی کنیم قبل از آنکه راهی برای دفن بهداشتی و تفکیک زباله ها ارائه شود.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5640

به "ورود شیرآبه های سمی به دریا؛ عمق آلودگی زیست محیطی در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود شیرآبه های سمی به دریا؛ عمق آلودگی زیست محیطی در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید