وزیر ارشاد جدیدترین سرانه مطالعه ایرانیان را اظهار داشت

به گزارش راه ساری، خبرنگاران/یزد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی به بیان جدیدترین آمار مربوط به سرانه مطالعه در بین ایرانیان پرداخت.

وزیر ارشاد جدیدترین سرانه مطالعه ایرانیان را اظهار داشت

عباس صالحی در آیین اختتامیه نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی که در خانه فرهنگ صدوقی یزد برگزار گردید، به جدیدترین آمار مطالعه ایرانیان اشاره و اظهار کرد: در آخرین پیمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات آماری از 15 هزار و 600 نفر ایرانیان در نقاط مختلف کشور جمع آوری و تعیین شد که به طور میانگین هر ایرانی در طول هفته یک ساعت و 30 دقیقه به مطالعه می پردازد.

وی با تاکید بر این که این پیمایش دقیق ترین پیمایشی است که در ارتباط با میزان مصرف محصولات فرهنگی در کشور انجام می گردد، گفت: این آمار به معنای آن است که میانگین سرانه مطالعه ایرانیان در طول روز 13 دقیقه است که نسبت به سال 94 تغییری نکرده و همان 13 دقیقه ای است که در آن سال بوده است.

وی اضافه کرد: شاید در نگاه اول بیان بگردد که هیچ تغییری در آمار به وجود نیامده پس فعالیت هایی که در ارتباط با ترویج کتابخوانی در جامعه انجام شده تاثیری نداشته ولی این دیدگاه اشتباه است و باید موضوع را از جنبه دیگری آنالیز کنیم.

صالحی بیان نمود: در طول سه سال گذشته شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی بخش بسیار زیادی از زندگی روزمره افراد جامعه ما را تحت تاثیر خود قرار داده و افراد مختلف زمان بسیار طولانی را در طول روز صرف این شبکه ها می نمایند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به این ترتیب اگر نگاه کنیم می بینیم که با وجود رشد بسیار زیاد حضور فضای مجازی در زندگی مردم، همچنان آمار مطالعه در ایران روی 13 دقیقه باقی مانده و افت نداشته است.

وی اعلام نمود: باید دقت کنیم که اگر این کوشش ها و برنامه های گسترده ای که انجام گرفته نبود، قطعا گسترش بسیار سریع فضاهای مجازی در زندگی روزمره افراد، میزان مطالعه را بسیار پایین تر می آورد.

محمدعلی طالبی استاندار یزد هم در این مراسم با اشاره به انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران، گفت: یزد ظرفیت های بسیار گسترده ای دارد و سعی کردیم تمام برنامه هایی که سال جاری در این استان برگزار می گردد با کتاب مرتبط باشد.

وی اعلام نمود: برنامههایی که حول محور این موضوع در استان یزد برگزار می گردد، همه و همه سبب تقویت حوزه میراث مکتوب در یزد می گردد و همین موضوع برای توسعه استان بسیار مهم است.

در انتها این مراسم از برگزیدگان بخش های مختلف نخستین جشنواره ملی میراث مکتوب رضوی و همچنین واقفان برتر در این حوزه تجلیل به عمل آمد.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6616

به "وزیر ارشاد جدیدترین سرانه مطالعه ایرانیان را اظهار داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارشاد جدیدترین سرانه مطالعه ایرانیان را اظهار داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید