وزیر صنعت:صادرکنندگان نمونه از بین دانش بنیان ها انتخاب می شوند

به گزارش راه ساری، تهران (پانا) - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت صادرکنندگان نمونه در سال 1401 از میان صادرکنندگان محصولات دانش بنیان انتخاب می شوند.

وزیر صنعت:صادرکنندگان نمونه از بین دانش بنیان ها انتخاب می شوند

سیدرضا فاطمی امین در حاشیه جلسه نشست هم اندیشی ارتقا فراوری دانش بنیان در شرکت های بزرگ در جمع خبرنگاران افزود: در جلسه امروز بیش از 30 شرکت بزرگ از صنایع مختلف حضور داشتند و در این هم اندیشی نظرات و تجربه آنها را می شنویم تا به ایده برسیم.

وی با بیان اینکه صنعت ایران امروز به یک بلوغ رسیده و احتیاج به یک جهش دارد، توضیح داد: سال ها در صنایع مختلف کار نموده ایم و اکنون احتیاج به یک نقطه عطف داریم و آن حرکت به سمت دانش بنیان شدن است.

وزیر صنعت ادامه داد: وقتی به سمت دانش بنیان حرکت می کنیم در عمل سرمایه انسانی را در کشور حفظ و ارتقا می دهیم، یعنی جدای از اینکه فراوری می تواند باعث افزایش کیفیت، صادرات و کاهش قیمت گردد، بعد دیگری دارد و آن فراهم کردن سرمایه انسانی است.

فاطمی امین به رتبه بندی شرکت ها اشاره و گفت: سال جاری صادرنمایندگان نمونه از بین صادرنمایندگان محصولات دانش بنیان انتخاب می شوند.

تاثیر دانش بنیان شدن در شرکت های بزرگ به مراتب بیشتر است

وی بابیان اینکه اگر دانش بنیان شدن در شرکت های بزرگ فعال گردد، آثار به مراتب بیشتری خواهد داشت، افزود: اگر یک صنعت بزرگ با اقتصاد بزرگی که دنبال خود به وجود آورده است به سمت دانش بنیان شدن برود، به طور یقین می تواند گام های بزرگ تری در این حوزه بردارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به بعضی ایده های فناورانه اشاره نمود و گفت: وقتی یک شرکت بزرگ به فراوری انبوه می پردازد، بتدریج باید از فناوری خود کسب عایدی کند و این فناوری را به عنوان یک کسب وکار مرتبط با کسب وکار خود، رونق دهد.

فاطمی امین با بیان نمونه ای دیگر از کاربرد دانش بنیان ادامه داد: صنایعی که در حوزه های آب، برق و انرژی مصارف کلان دارند باید روی موضوع کاهش مصرف کارنموده و تحقیق و توسعه خود را در این حوزه فعال نمایند.

حرکت به سمت دانش بنیان نقطه عطف صنعت کشور است

وی، حرکت به سمت دانش بنیان را نقطه عطف و جهش دانست و افزود: اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی با این موضوع افزایش می یابد و در عمل سرمایه انسانی کشور حفظ شده و ارتقا می یابد.

وزیر صمت با یادآوری اینکه شرکت های بزرگ ظرفیت های زیادی دارند و در بسیاری موارد احتیاج به حمایت دولت نیز ندارند، ادامه داد: البته ظرفیت های خوبی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های خطرپذیر وجود دارد؛ کانون های مشاوره نیز داریم که بیشتر این موارد برای شرکت های کوچک و میانه بسیار مفید است، اما شرکت های بزرگ در تعرفه ها و سیاست های کلان احتیاجمند حمایت دولت هستند.

فاطمی امین تاکید نمود: شرکت های بزرگ احتیاجمند کشف فرصت ها هستند، دولت نیز تشویق و ترغیب می نماید و می خواهیم که این موضوع تبدیل به معیارهای رتبه بندی گردد.

وزارت صنعت در حال تدوین سند اقتصاد دانش بنیان است

وزیر صنعت، معدن و تجارت بعلاوه در این نشست که در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید، در سخنانی گفت: اقدامات بسیاری در سال های گذشته در حوزه دانش بنیان اجرا شده است اما در این اکوسیستم جای شرکت های بزرگ خالی است، بنابراین شاید در این سال ها طرف عرضه تا حدی جلو رفته است، اما باید طرف تقاضا را نیز تقویت کرد.

فاطمی امین افزود: مبنای جلسه امروز نیز که با حضور شماری شرکت های بزرگ برگزار گردید، طرح چالش های شرکت ها بود و هدف ما از این نشست، نهایی کردن مسایل مربوط به حوزه دانش بنیان وزارت صمت است.

وی ادامه داد : البته تا به امروز جلسات متعددی در این زمینه برگزار گردیده و علاوه بر گفت وگو با کارشناسان آماده شنیدن نظرات بنگاه های مالی نیز هستیم.

وزیر صنعت معدن و تجارت یادآور شد: اقتصاد دانش بنیان به این معناست که دانش نقش موثر و مهمی در فراوری داشته باشد این در حالی است که در گذشته حدود 30 تا 40 سال پیش نیروی کار و سرمایه در فراوری اهمیت داشت.

فاطمی امین بعلاوه گفت: وقتی از اقتصاد دانش بنیان صحبت می کنیم در کنار نیروی کار مولفه های دیگری از جمله دانش مطرح است و سهم آن نیز در رشد افزایش می یابد.

وی گفت: سهم تحقیق و توسعه در بعضی از کشورها چهار درصد از فراوری ناخالص داخلی است، اما در ایران این سهم پایین و کمتر از یک درصد است، بنابراین برای رفتن به سمت اقتصاد دانش بنیان باید سهم تحقیق و توسعه را افزایش داد و بخش خصوصی هم باید نقش داشته باشد.

وزیر صنعت افزود: در وزارت صمت در حوزه تجارت خارجی تمرکز ما بر دانش بنیان شدن است و دانش بنیان زمانی دارای اهمیت است که از آن کیفیت حاصل گردد و لوکوموتیو این حرکت شرکت های بزرگ هستند.

فاطمی امین یادآور شد: این وزارتخانه در حال تدوین سند اقتصاد دانش بنیان است و مسایلی که از سوی شرکت های بزرگ مطرح می گردد، در این سند استفاده می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 خرداد 1401 بروزرسانی: 29 خرداد 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14594

به "وزیر صنعت:صادرکنندگان نمونه از بین دانش بنیان ها انتخاب می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر صنعت:صادرکنندگان نمونه از بین دانش بنیان ها انتخاب می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید