پیامدهای تغییر اقلیم را باید جدی گرفت

به گزارش راه ساری، اصفهان- خبرنگاران- مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: پدیده های حدی مثل گرما و سرمای زیاد و بارندگی های شدید در یک مقطع زمانی، پیامد تغییر اقلیم در کشور است که باید جدی گرفت.

پیامدهای تغییر اقلیم را باید جدی گرفت

حمیدرضا خورشیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: سرما و گرمای زیاد هوا در برخی روزهای زمستان و تابستان و بارش های رگباری و شدیدی که نوروز امسال بخشی از آن تجربه شد، به دلیل تغییر اقلیم و تغییرات در نظام آب و هوایی است.

وی بیان نمود: تغییر اقلیم که دستخوش رفتار انسانی بوده است، مشکلاتی را در کشور ایجاد کرد، مدیران و مسئولان کشوری باید برای بهبود وضعیت و مدیریت این چالش برنامه ریزی کنند زیرا این موضوع پیش بینی هوا را برای کارشناسان این حوزه سخت کرده است.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: افزایش بارندگی ها در یک دوره کوتاه مدت نتیجه همین تغییر اقلیم است و این افزایش حجم منابع آبی ورود به سال های آبسالی را مشخص نمی کند و باید منابع آبی مدیریت شود تا در شرایط سخت خشکسالی از آن بهره گرفته شود.

وی با بیان این که در چنین شرایطی سال های آبسالی و در مقطعی سال های خشکسالی تجربه خواهد شد، اعلام کرد: ساخت سد، مدیریت منابع آبی و پیش بینی شرایط بحرانی برای خشکسالی و آبسالی یک وظیفه مهم برای مدیران و مسئولان مرتبط با این حوزه است.

وی مردم را به رعایت اصول و قوانین زیست محیطی توصیه کرد و یادآور شد: بی توجهی به اکوسیستم و مسائل محیطی پیامدهای بدی را برای جامعه از جمله پدیده حدی به همراه دارد که وضعیت را برای پیش بینی سخت می کند.

از دیدگاه کارشناسان، مهمترین عامل پدیده تغییر اقلیم افزایش گازهای گلخانه ای است که چین با 29.51درصد و آمریکا با 14.34 درصد بیشترین میزان این گازها را تولید می کنند، ایران با سهم 1.76 درصد، نوزدهمین کشور در شاخص سرانه تولید گازهای گلخانه ای در جهان است.

فعالیت های انسانی عامل اصلی این گرم شدن سریع است، انسان چیزی به نام صنعت و کشاورزی را اختراع کرده است و در نتیجه آن، گازهای گلخانه ای را با حجم بسیار زیاد وارد اتمسفر زمین می کند.

مطالعه محققان دانشگاه هاوایی آمریکا نشان می دهد که اگر انتشار گازهای گلخانه ای به میزان فعلی ادامه یابد، موج های گرمایی شدید 74 درصد جمعیت کره زمین را تا پایان عصر حاضر تهدید می کند و حتی در صورت کاهش انتشار این گازها، به هر حال نیمی از جمعیت جهان تا سال 2100 در معرض دمای کشنده قرار می گیرند.

به گزارش خبرنگاران، بنا به اظهارات اواخر سال گذشته مسوولان امر بر اساس شاخص های بلند مدت 53.4 درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی شدید است.

بر اساس همین شاخص 98.1 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی هیدرولوژیک(آب شناسی) است، 5.5 درصد مساحت خفیف، 33.2 درصد متوسط و 6 درصد خشکسالی بسیار شدید است.

/6026/7131

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2394

به "پیامدهای تغییر اقلیم را باید جدی گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای تغییر اقلیم را باید جدی گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید