کمپ های اطراف شهر؛ خطرناک به اندازه سفر رفتن

به گزارش راه ساری، کروناویروس مانند آتش بر سر کبریت های کنار هم، عمل می نماید. اگر یکی از کبریت ها آتش بگیرد بقیه را نیز به آتش می کشد. همین مثال کافی است که بدانیم نباید به مسافرت، مهمانی و مکان های عمومی برویم. مفهوم خانه نشینی نیز از همین رو شکل گرفت و شهروندان تا حد ممکن سعی کردند جز در موارد ضروری به بیرون از خانه نروند به همین علت نوروز 99 را در خانه گذراندیم.

کمپ های اطراف شهر؛ خطرناک به اندازه سفر رفتن

1. در نوروز 99، برای جلوگیری از شیوع بیشتر کروناویروس، راه های خروج و ورود شهرها، به شدت کنترل و بعضی نیز مسدود شدند. در همین زمان شهفرایندی از دور زدن پلیس و شاد از رفتن به مسافرت، عکسی منتشر کرد که با موجی از واکنش های منفی در شبکه های اجتماعی روبه رو شد. بعضی دیگر از شهفرایندان جریمه 500 هزار تومانی را پذیرفتند و به قوانین و توصیه ها توجهی نکردند. همین رفتارهای ضد اجتماعی کافی بود تا پیک آمار مبتلایان به کرونا را در کشور به ثبت برساند. بعضی از شهفرایندان نیز با حمایت از شعاری با محتوای عید ما، بعد از شکست کرونا است در فضای مجازی، توصیه های خانه نشینی یاری کردند.

2. به هر حال عید نوروز گذشت و کسانی که به مسافرت رفته بودند هم به خانه های خود بازگشتند؛ اما بعضی دیگر به علت نرفتن به مسافرت در عید نوروز، گله دارند و به کمپ های دسته جمعی اطراف شهر روی آورده اند. شهفرایندانی که در اطراف شهر کمپ می زنند کسانی هستند که از خانه نشینی خسته شده اند یا کرونا را جدی نمی گیرند. کرونا مسئله ای نیست که در تهران یا کلان شهرها باشد. کرونا فاجعه ای جهانی است که بیشتر کشورها را آلوده نموده و جایی برای سهل انکاری و تکروی ندارد. باید به یاری یکدیگر از شر آن خلاص شویم و آن را شکست دهیم یا تا ساخته شدن واکسن این ویروس اجازه دهیم جان بسیاری از هموطنان و عزیران مان را بگیرد.

3. کرونا، ویروس است نه آلاینده های آلودگی هوا، که در مکان های خوش آب و هوا وجود نداشته باشد. هر جایی که انسان باشد کرونا هم ممکن است باشد. این احتمال با بالا رفتن تعداد افراد در فاصله های کم، بالاتر می رود. در کمپ های دسته جمعی فاصله مناسب رعایت نمی گردد. شهفرایندانی که در کمپ ها شرکت می نمایند، هم جان خود را به خطر می اندازند هم جان دیگر افراد جامعه را. بیشتر کسانی که خانه نشینی را رعایت نموده اند نیز خسته شدند ولی در واقع این کار را به این خاطر انجام می دهند که نه به کسی صدمه بزنند و نه صدمه ببینند. در واقع بیرون رفتن از خانه دیگر یک تصمیم شخصی شخصی، در این زمان باید شرایط جامعه در نظر گرفته گردد، چه جامعه ای کوچک در حد خانواده و چه جامعه ای عظیم در حد کشور.

4. خبرنگاری (صدا و سیما) در محل عوارضی بین شهری، از شهفرایندی که به همراه خانواده به مسافرت می رفت، پرسید: چرا در این شرایط به مسافرت می روید؟ و با جوابی رو به رو شدیم که کمتر انتظارش را داشتیم، شهفرایند در انتهای جمله هایش، که از قبیل تصمیم شخصی برای زندگی خصوصی بود، پاسخ داد: وقت مان را نگیر. لازم به ذکر است که این ویدیو نیز در فضای مجازی (به خصوص اینستاگرام) بازتاب های منفی از کاربران داشت. حال سوال اینجاست، کسانی که به کمپ های اطراف شهر می فرایند هم فکر کردن درباره دلیل منطقی برای کارشان را اتلاف وقت می دانند؟ شاید بهتر است درباره این موضوع کمی بیشتر تامل نمایند. لذت بردن، سهم همه ما از زندگی است و قطعا به کسی تنهایی خوش نمی گذرد. پس چرا برای شادی خودمان هم که شده به توصیه ها گوش ندهیم؟

5. مسافرت رفتن جریمه 500 هزار تومانی دارد؛ ولی کمپ های اطراف شهر، نقض قانون فاصله گذاری اجتماعی به حساب نمی آیند و عملا جریمه ای شامل حال شان نمی گردد. قانون فاصله گذاری اجتماعی، ممنوعیت تردد خودرو با پلاک غیر بومی در شهرها، است. به این منظور که به شهر دیگری سفر نکنیم و در خانه که امن است بمانیم. همچنین اگر شهفرایندی برای تردد خود اصرار ورزد، خودروی او توقیف می گردد. بیش از 3 هزار خودرو در راستای عملیاتی این طرح توقیف شدند. نکته حائز اهمیت این است که، اغلب کمپ ها از شهر خارج نیستند که با برخورد هدایت و رانندگی روبرو شوند. این دقیقا همان مسئولیت اجتماعی است که هر کدام از اعضای اجتماع بر گردن خود دارند. مسئولیت اجتماعی در واقع یاری به سلامت جامعه است که در کشورهای دیگر می بینیم و تشویق می کنیم؛ اما به هنگام عمل به نظرمان سخت و غیر ممکن می آید. مسئولیت اجتماعی، یاری به نظم و بهبود سلامت اجتماع می نماید و اگر نتوانیم نظم را در مقابله با بحران کروناویروس رعایت کنیم، محکوم به انبار باروتی هستیم که کرونا از هر جا وارد گردد همه را درگیر و به نابودی می کشد.

منبع: ایرنا

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: چمدان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8896

به "کمپ های اطراف شهر؛ خطرناک به اندازه سفر رفتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمپ های اطراف شهر؛ خطرناک به اندازه سفر رفتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید