گردشگری ایستگاه پایانی قطار رونق اقتصاد سیستان و بلوچستان است

به گزارش راه ساری، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، گردشگری ایستگاه پایانی قطار رونق اقتصاد سیستان و بلوچستان است.

گردشگری ایستگاه پایانی قطار رونق اقتصاد سیستان و بلوچستان است

داستان چیست؟

در دنیای امروز، جهانگردی یک ظرفیت مهم بشمار می رود که دسترسی به مؤلفه های اساسی همچون ایجاد اشتغال، افزایش رفاه عمومی و برطرف فقر و همچنین ایجاد نشاط اجتماعی را ممکن می سازد.

جهانگردی در حال حاضر، یکی از منابع مهم فراوری ثروت و ارزآوری در کشورهای مختلف محسوب می گردد، بطوریکه کشورهایی همچون فرانسه و ترکیه بیش از سایر صنایع، روی صنعت جهانگردی برنامه ریزی نموده اند.

این صنعت در سرتاسر دنیا، در حال گسترش است. در سال 1950، دنیا تنها حدود 25 میلیون جهانگرد را به خود دیده بود، اما در سال 2007 این آمار به 825 میلیون نفر در سال رسید و در سال 2017 نیز در مجموع یک میلیارد و 323 میلیون نفر جهانگرد برای بازدید از مقاصد تاریخی، طبیعی و گردشی سایر کشورها، خاک کشور خود را ترک کردند. پیش بینی می گردد تا سال 2030 دنیا بیش از 1,8 میلیارد جهانگرد داشته باشد که این نشان از چشم انداز بسیار روشن این صنعت در دنیا دارد.

حال باید دید سهم ایران و استان سیستان و بلوچستان در این صنعت ارزآور، چه میزان بوده است؟ اما آمارها نشان می دهد که ما در این زمینه، بیشتر صادرنماینده جهانگرد بوده ایم تا واردنماینده. بطوریکه رقم حضور ایرانیان تنها در ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس، سالانه بیش از 700 هزار نفر، برآورد می گردد، در مقابل، سهم اندکی در جذب جهانگرد داشته است.

در شرایط فعلی که کشورمان تحت تأثیر تحریم های شدید قرار گرفته و جنگی مالی بر ما تحمیل شده، توسعه جهانگردی می تواند بهترین گزینه برای رونق مالی باشد. صنعتی که نقاط مختلف کشورمان از جمله سیستان و بلوچستان، ظرفیت های طبیعی و تاریخی لازم برای توسعه آن را دارند.

صندلی ویژه سیستان و بلوچستان در توسعه جهانگردی

سیستان و بلوچستان، پهناورترین استان کشور، عضوی از پیکره ایران اسلامی است که علاوه بر تمدن کهن و فرهنگ غنی، از منابع طبیعی زیبایی برخوردار است که می تواند چشم هر جهانگرد صاحب ذوقی را به سمت خود جلب کند.

سواحل زیبای ماسه ای و صخره ای دریای عمان در جنوب استان، آثار تاریخی شهر سوخته و قلعه های باستانی در سیستان، آب و هوای سرد و گرم، آبشارها و چشمه های آب گرم، باغ های میوه های سردسیری و گرراستای، نخیلات و مرکبات، غارها و سنگ نگاره ها بخشی از جاذبه های تاریخی و جهانگردی در سطح استان سیستان و بلوچستان است.

وجود گل فشان های متعدد در خاش و چابهار و همچنین چشمه های آب معدنی گرم در منطقه تفتان و بزمان و مناطق بکر و آرام با آب و هوای تمیز و لطیف و سواحل زیبا که می تواند برای هر انسانی آرامش بخش باشد، سیستان و بلوچستان را به مرکز تندرستی و آرامش تبدیل نموده و این ظرفیت ها زمینه ساز جذب جهانگرد شده اند.

زاهدان؛ میزبان زوار پاکستانی و افغان

علاوه بر ظرفیت های طبیعی و تاریخی، ظرفیت های بکر معنوی نیز در شمال و جنوب استان از دیگر جلوه های جهانگردی در استان است که می تواند زمینه حضور جهانگردان مذهبی را در استان فراهم کند.

سیستان و بلوچستان از این منظر دارای ظرفیت های بی بدیلی است؛ مکان های مذهبی و تاریخی مختلف، بقعه ها و زیارتگاه ها، آثار تاریخی و اسطوره ای نظیر کوه خواجه بعنوان محل زندگی زرتشت، دریاچه هامون مقدس، آتشکده های اوشیدم، مقابر جالق سراوان می تواند ظرفیت ویژه ای برای جذب جهانگرد باشد.

در کنار این موارد، در سالهای اخیر ورود زائران کشورهای همسایه از دروازه سیستان و بلوچستان برای زیارت حرمهای مطهر مشهد و قم و عتبات عالیات در کشور عراق سبب شده تا جهانگردی مذهبی در جنوب شرق کشور به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

همه ساله زائران پاکستانی که برای رسیدن به کربلای معلی، گذر از ایران را به عنوان کوتاهترین، امن ترین و راحت ترین راستا انتخاب می نمایند، پس از ورود به میرجاوه، راهی زاهدان می شوند تا برای رسیدن به معشوق، مردم این دیار را مفتخر به میزبانی شان نمایند.

زائران پاکستانی علاوه بر ماه محرم و صفر، در طول سال نیز با ورود به این استان راهی اماکن مذهبی کشور از جمله مشهد و قم می شوند، بطوریکه در طول سال به طور میانگین حدود 60 هزار نفر از آنان وارد این استان می شوند.

با اینکه سیستان و بلوچستان دارای قابلیت های جهانگردی بسیاری است و می تواند منبع درآمد پایدار برای منطقه و کشور باشد و از فقر و بیکاری مردم بکاهد، اما واقعیت امر این است که به اذعان مسئولان استان، صنعت جهانگردی نتوانسته موفقیت چندانی به دست بیاورد.

توسعه جهانگردی، رونق اقتصاد و کاهش فقر را به دنبال دارد

مجتبی میرحسینی، معاون جهانگردی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی سیستان و بلوچستان پیرامون جهانگردی ایستگاه پایانی قطار رونق اقتصاد سیستان و بلوچستان است، اعلام کرد: در حال حاضر، رتبه نخست میزان اشتغال به صنعت جهانگردی اختصاص دارد، از این رو این صنعت بسیار مورد توجه قرار گرفته، اما متأسفانه در استان ما هنوز بعضی زیرساخت های متناسب با احتیاج جهانگردان ایجاد نشده است.

وی اضافه کرد: با توجه به موقعیت اقلیمی استان، باید به جای تمرکز روی هتل سازی، بر روی تنوع بخشی در مقاصد و محصولات جهانگردی کار نموده و با ایجاد اقامتگاه های ارزان مانند بوم گردی ها، فرصت های جدیدی را برای توزیع سفر در استان فراهم کنیم.

معاون جهانگردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی استان اظهار کرد: حدود 51 درصد جمعیت استان ما در مناطق روستایی و عشایری زندگی می نمایند؛ بنابراین باید آن را یک فرصت دانست و در مناطق فقیر مرزی و حاشیه ای توسعه ایجاد کرد، چرا که مناطق دور افتاده به لحاظ وجود مناظر زیبا، بدیع، بکر و دست نخورده، حیات وحش و فرهنگ محلی دارای قابلیت بسیاری در جذب جهانگردان هستند.

وی گفت: توسعه جهانگردی، رونق اقتصاد و کاهش فقر را بدنبال دارد و از این رو، هرچه بیشتر در این زمینه هزینه کنیم، سودآوری بیشتری به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین همچنان که برای ایجاد طرحهای توسعه پایدار حرکت می کنیم، باید از فرصت منحصر به فرد ظرفیتهای گسترده جهانگردی نیز برای توسعه استان بهره برد.

میرحسینی اعلام کرد: توسعه جهانگردی در نواحی روستایی سیستان و بلوچستان می تواند زمینه ساز رشد مالی، متنوع سازی اقتصاد روستایی، ایجاد اشتغال و درآمد، کاهش مهاجرت و بهبود زیرساخت ها در مناطق روستایی گردد.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11784

به "گردشگری ایستگاه پایانی قطار رونق اقتصاد سیستان و بلوچستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری ایستگاه پایانی قطار رونق اقتصاد سیستان و بلوچستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید