گزارش، شعله ور شدن مجدد تنش های مرزی میان گرجستان و اوستیای جنوبی

به گزارش راه ساری، مقامات اوستیای جنوبی از تفلیس خواسته اند تا پاسگاه پلیس ایجاد شده در نزدیکی روستای تسنلیسی (اویستا) را جمع نمایند، در غیر این صورت اقدامات قانونی برای دفاع از این کشور در نظر گرفته خواهد شد.

گزارش، شعله ور شدن مجدد تنش های مرزی میان گرجستان و اوستیای جنوبی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پس از مذاکرات ناموفق میان گرجستان و اوستیای جنوبی پیرامون تعطیلی ایست و بازرسی در نزدیکی روستای تسنلیسی (اویستا)، آناتولی بیبیلوف رئیس جمهور اوستیای جنوبی از ساخت یک پاسگاه ایست و بازرسی در این منطقه اطلاع داد.

مقامات گرجستان، روسیه و اوستیای جنوبی روز آدینه پس از آنکه مقامات گرجی از قبول خواسته های اوستیای جنوبی برای تخریب یک پاسگاه جدید ایست و بازرسی در نزدیکی مرزهای مورد مناقشه خودداری کردند، یک نشست فنی مشترک در روستای چورچانا برگزار کردند.

در میانه افزایش تنش ها به دلیل نصب فنس های جدید از سوی نیروهای روسیه در امتداد خط تقسیم اوستیای جنوبی و گرجستان، تفلیسیک مرکز ایست و بازرسی در قلمرو تحت کنترلش در نزدیکی روستای تسنلیسی تاسیس کرد.

پس از دیدار مقامات سه دولت در روز آدینه 30 آگوست، بیبیلوف اعلام نمود که اوستیای جنوبی بر خواسته خود مبنی بر حذف مرکز ایست و بازرسی گرجستان هنوز ایستاده است. وی با اشاره به به نتیجه نرسیدن این نشست، تاکید نمود که ذاکرات میان طرف ها در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت. در عین حال وی خاطر نشان کرد که به کمیته امنیت ملی اوستیای جنوبی دستور داده است که برای ایجاد احساس امنیت ساکنان روستای تسنلیسی یک مرکز ایست و بازرسی ایجاد گردد.

به دنبال اظهارات رئیس جمهور اوستیای جنوبی، کمیته امنیت ملی نیز اعلام نمود که برای اطمینان از امنیت شهروندان و حفظ ثبات نظامی و سیاسی منطقه، ایجاد یک مرکز ایست و بازرسی در روستای تسنلیسی را شروع نموده است.

گفتنی است که روز پنجشنبه 29 آگوست نود و پنجمین نشست مکانیسم واکنش و پیشگیری از حوادث میان مقامات گرجستان، روسیه و اوستیای جنوبی بدون توافق به چایان رسید. پس از این جلسه، ایراکلی آنتادزه معاون سرویس امنیتی دولت گرجستان به خبرنگاران گفت که نمایندگان اوستیای جنوبی در طول مذاکرات یک موضع بسیار مخرب گرفتند و با زبان اولتیماتوم صحبت کردند که از نظر وی غیرقابل قبول است. سازمان امنیت و همکاری اروپا که ریاست مکانیسم واکنش و پیشگیری از حوادث را بر عهده دارد نیز در بیانیه ای اعلام نمود که این نشست پس از در هم گسیختگی و پیش از موعد به خاتمه رسید. آنتادزه با اشاره به این که پاسگاه مرزی در داخل قلمرو تحت کنترل گرجستان ایجاد شده، اعلام نمود که تفلیس آن را تعطیل نخواهد کرد. وی هر گونه وخیم تر شدن اوضاع را متوجه روسیه کرد، چرا که مناطق مرزی میان گرجستان و اوستیا تحت کنترل نیروهای نظامی روسی است.

کاخابر کموکلیدزه رئیس شورای امنیت ملی گرجستان نیز پس از نشست آدینه 30 آگوست به خبرنگاران گفت که این جلسه فنی که حدود 2 ساعت به طول انجامید به تنش زدایی کامل از اوضاع منجر شد. وی اضافه نمود که نمایندگان دولت گرجستان و اوستیای جنوبی در رابطه با محل پاسگاه مرزی مواضع مختلفی داشتند، با این حال در خصوص تقاضای تخریب پاسگاه بحثی صورت نگرفت. وی اشاره نمود که نمایندگان اوستیای جنوبی لحن اولتیماتومی خود درباره تخریب پاسگاه مرزی را کنار گذاشته بودند که این اقدامی مثبت بود. در عین حال معاون وزیر کشور گرجستان نیز آن چه از سوی مقامات اوستیای جنوبی به عنوان اولتیماتوم مطرح شده بود را یک تعبیر روزنامه نگاری دانست. به گفته مقامات تفلیس، نشست آینده مکانیسم واکنش و پیشگیری از حوادث در هفته آینده در منطقه ارگنتی برگزار خواهد شد.

در تاریخ 29 آگوست، اوستیای جنوبی خواهان برچیده شدن ایستگاه بازرسی تا ساعت 6 صبح روز آدینه شده بود. اما دولت گرجستان توجهی به این اولتیماتوم نکرد. روز بعد، وزارت امور خارجه گرجستان از روسیه خواست که به تعهدات بین المللی خود عمل نموده و به تمامیت ارضی گرجستان احترام بگذارد. در عین حال، رئیس کمیته دولتی اطلاعات و مطبوعات اوستیای جنوبی نیز در نشست روز آدینه تاکید نمود که ساکنان این جمهوری خودخوانده از افزایش احتمالی تنش ها می ترسند. وی اضافه نمود که رویای گرجستانی ها برای بازگرداندن مجدد آبخازیا و اوستیای جنوبی تنها باعث یک جنگ در مقیاس بزرگ خواهد شد و از این رو هیچ کس جرئت ندارد تا اقدامات ساکاشویلی رئیس جمهور پیشین گرجستان را تکرارکند.

پاسگاه ایست و بازرسی جدید

روستای تسنلیسی تقریبا به طور کامل از سوی نیروهای اوستیای جنوبی کنترل می گردد و از طریق یک منطقه حائل جنگلی از روستای چورچانا که تحت کنترل دولت گرجستان است جدا می گردد.

در تاریخ 27 آگوست کمیته امنیت ملی اوستیای جنوبی اعلام نمود که پلیس گرجستان در حال احداث یک پاسگاه مرزی جدید در نزدیکی روستای تسنلیسی است. به گفته این کمیته، گرجستان بخشی از درختان جنگل منتهی به روستای تسنلیسی را قطع نموده و یک ایست و بازرسی در آن محل مستقر نموده است.

در 28 آگوست نیز سرویس امنیتی دولت گرجستان نیز گزارش داد که مقامات اوستیای جنوبی در حال اجرا اقدامات تحریک آمیز و انتقال وسایل نقلیه زرهی در نزدیکی روستای چورچانا هستند.

در همین روز رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس اوستیای جنوبی از پلیس گرجستان خواست تا سریعا روستای تسنلیسی را ترک نمایند. روز بعد سخنگوی وزارت آشتی گرجستان نیز تاکید نمود که این کشور حق دارد تا پاسگاه مرزی جدید تاسیس کند و اظهارات بیان شده از سوی مقامات اوستیای جنوبی قابل قبول نیست؛ چرا که این قلمرو از سوی گرجستان کنترل می گردد و تفلیس هر اقدامی را که ضروری بداند انجام خواهد داد.

تحدید مرزها به صورت نادرست

در تابستان 2018، مجلس اوستیای جنوبی کمیسیونی را برای آنالیز مرزها تشکیل داد. آن ها مدعی بودند که بخشی از دره تسنلیسی که هم اکنون تحت کنترل دولت گرجستان است، متعلق به اوستیای جنوبی می باشد.

تنش ها پیرامون روستای چورچانا که در آن 16 خانواده زندگی می نمایند طی سال گذشته افزایش یافته است. در ماه مارس ساکنان این روستا شکایت کردند که زمین های کشاورزی آن ها از سوی نیروهای اوستیای جنوبی در حال تقسیم است و در عین حال نسبت به عدم وجود مدرسه، مهدکودک و مرکز درمانی اعتراض داشتند.

در ماه ژانویه، یک گروه غیرنظامی گرجستانی به نام قدرت در اتحاد که گشت های مرزی در این منطقه انجام می دهد، ادعا کرد که نیروهای روسی دسترسی گرجستانی ها به جنگل های نزدیک روستای پورچانا را محدود نموده و در حال فنس کشی هستند. این موضوع در نشست ماه فوریه مکانیسم واکنش و پیشگیری از حوادث از سوی گرجستان مطرح شد.

مرزگذاری های جدید و بازداشت ها

پیش از نشست روز آدینه مقامات گرجستان، روسیه و اوستیای جنوبی، تفلیس اعلام نموده بود که میخواهد چندین موضوع را در این نشست مطرح کند. این موارد شامل بازداشت گرجستانی ها در امتداد خطوط مرزی و نیز تخریب مداوم خانه ها در منطقه اردوی که گرجی تبارها تا قبل از جنگ آگوست 2008 در آن سکونت داشتند بود. مقامات گرجستان ادعا کردند که اوستیای جنوبی به دنبال استفاده از منطقه اردوی به عنوان مرکز دفن زباله است.

هم چنین گرجستان از مرزگذاری های غیرقانونی در نزدیکی روستای گوگوتیانتکاری نیز شاکی بود. در اوایل ماه آگوست، ارتش روسیه چند صد متر فنس در نزدیکی روستای گوگوتیانتکاری برپا نموده و دو خانواده گرجی تبار را از خانه های خود اخراج نموده بود. چهارشنبه هفته گذشته، کارگروه ژنو سازمان امنیت و همکاری اروپا پس از بازدید از این منطقه بیانیه ای صادر و اعلام نمود که تاسیسات تازه ساخته شده در روستای گوگوتیانتکاری، وضعیت را برای ساکنان محلی بدتر نموده است. بر اساس این بیانیه، این تاسیسات مانع از آزادی حرکت ساکنان محلی و دسترسی آن ها به باغ های خود شده و امکان آبیاری مزارع و باغ های آن ها در معرض تهدید واقع شده است.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4843

به "گزارش، شعله ور شدن مجدد تنش های مرزی میان گرجستان و اوستیای جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، شعله ور شدن مجدد تنش های مرزی میان گرجستان و اوستیای جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید